wtorek, 15 listopada 2016

Pozostali medaliści TEB 2016

Evgenia MEDVEDEVA (RUS), Javier FERNANDEZ (ESP), Aliona SAVCHENKO / Bruno MASSOT (GER) opuszczają Paryż z kompletem 30 pkt.

PODIUM SOLISTEK

1. Evgenia MEDVEDEVA (RUS) - 221.54
2. Maria SOTSKOVA (RUS) - 200.35
3. Wakaba HIGUCHI (JPN) - 194.48


Panie w Paryżu zapewniły niezły triller.  Jeśli nie posypały się w programie krótkim, to "nadrobiły straty" w programie dowolnym. Jedynie Maria Sotskova (RUS) może poszczycić się rzeczywiście udanymi występami.

Zwyciężczyni Evgenia MEDVEDEVA (RUS) uzyskując 78. 52 pkt za short program, poprawiła swój rekord kariery zdobyty  na Skate Canada, o ponad 2 pkt, ale w programie dowolnym nawet ona nie uniknęła upadku i po 3Lz spotkała się z lodem .W sumie tym razem jej FP uzyskał "tylko" 143.02 pkt. Na swoim koncie ma już wynik - 150.10 MŚ 2016.

Na drugim miejscu uplasowała się debiutująca w cyklu GP wspomniana  Maria SOTSKOVA (RUS). Z zaledwie jednym błędem przy 3Lz solo, ale za to ze wspaniałymi kombinacjami 3Lz+3T, czy piruetami z poziomu 4 uzyskała odpowiednio nowe rekordy: za SP 68.71 pkt., 131.64 za FP i Total - 200.35.

Debiutantka stanęła także na trzecim stopniu  francuskiego podium. Wakaba HIGUCHI (JPN) za sprawą niedozwolonego podwójnego skoku, w programie krótkim plasowała się dopiero na piątej pozycji. jednak w programie dowolnym z pewną usterką przy niedokręconym 3T (w trójkombinacji 2A+3T+3T) zdołała odrobić straty i wykręcić swój życiowy rekord, równy 129.46 pkt.

Gabrielle DALEMAN (CAN) zawody zakończyła na miejscu 4. Po rekordowym wyniku z programu krótkiego (72.70 - PB), nie wytrzymała z formą/presją i za program dowolny uzbierała jedynie 119.40 (jej rekord128.30).

Podobnie piąta zawodniczka TEB So Youn PARK (KOR) i szósta Laurine LECAVELIER (FRA) po udanych shortach (jak na swoją grupę odniesienia), poupadały w programach dowolnych. I jak jeszcze w przypadku So Youn Park, zawirowania w stawce dały jej awans (z szóstej na piątą pozycję), tak już w przypadku Laurine sytuacja okazała się bardziej bolesna. Francuska utraciła swoją czwartą pozycję i z siódmym wynikiem FP ostatecznie zatrzymała się na szóstej lokacie.

Inaczej sytuacja wyglądała u Mae Berenice MEITE (FRA / 172.65), która po rozpaczliwym shorcie, postarała się o udany free program i awans z miejsca jedenastego na  siódme.

W programie dowolnym z trzecim numerem startowym zaprezentowała się dziesiąta po shorcie Gracie GOLD (USA / 165.89). Po jej występie wydawało się, że nic nie "zagrozi jej" przedostatniej pozycji (wówczas wyprzedzała jedynie Japonkę Yukę NAGAI). A jednak! Po przeciętnych shortach Mao ASADA (JPN),  Anastasia GALUSTYAN (ARM) i Alena LEONOVA (RUS) jeszcze gorzej spisały się w programach dowolnych i ostatecznie zapewniły Amerykance pozycję ósmą. Same zajęły odpowiednio Mao pozycję 9, Anastasia - 11, Alena - 12. Yuka jest 10.

Ostatnie zawodniczka TEB Alena Leonova (RUS) "padła" ofiarą  nowego regulaminu i za pięć upadków odjęto jej aż 9 pkt.PODIUM SOLISTÓW

1. Javier FERNANDEZ (ESP) - 285.38
2. Denis TEN (KAZ) - 269.26
3. Adam RIPPON (USA) - 267.53


Wśród panów, może nie było tak przerażająco, co nie znaczy, że obyło się bez dramaturgii.  

Zwycięzca Javier FERNANDEZ (ESP) w porównaniu do wyników z Rosji, uzyskał lepszą notę za short (96.57 pkt), ale niestety znacznie gorszą za free (188.81 pkt). Jego trzy poczwórne skoki 4S+3T w shorcie i 4T, 4S+2T w dowolnym, nie miały sobie równych, jeden 4T w programie krótkim zakończył się upadkiem. Upadek przydarzył się także w 3Axlu programu dowolnego.

Jedyny start w cyklu GP Denisa TENA (KAZ), który na początku sezonu wycofał się ze Skate America, zaowocował pozycję numer dwa. Jego trzecie oceny poszczególnych programów (89.21 i 180.05pkt.) nie zaszkodziły mu w zdobyciu srebra.

Denis poza usterką przy 4T w programie krótkim, zaprezentował czyste i wyraziste programy w towarzystwie porywającego baletu Romeo i Julia oraz opery Tosca.

Na trzecim stopniu podium stanął Adam RIPPON (USA). Jego dorobek z GP, wynoszący 22pkt. z pewnością zagwarantuje mu udział w finale. No chyba, że Alexei Bychenko lub Nathan Chen wykręcą jakieś niebotyczne wyniki ;), lub Yuzuru Hanyu, Jason Brown czy Patrick Chan postarają się o niskie pozycje.

Drugi z Amerykanów Nathan CHEN (USA / 264.80) jeszcze przed startem intrygował zapowiedzianą liczbą poczwórnych skoków. Menu przewidywało 4Lz+3T, 4F (SP)  oraz 4Lz+3T, 4F, 4S, 4T, 4T+2T+2Lo (FP). Z planu siedmiu skoków poczwórnych, wyszły cztery. 4S, 4T i rozwalona kombinacja  nie przyniosły oczekiwanych punktów to jednak nie można powiedzieć, że są to jakieś kolosalne straty bo za 4T z upadkiem zarobił 6.30 pkt, czyli więcej niż za czystego 3Lz (6.00). Wykazał się dużo przytomnością, gdy po kombinacji 3F+3T dodał trzeci skok 2Lo (chyba że już wcześniej wprowadzono zmianę.  Fakt faktem, bolesną stratą jest jednak to czwarte miejsce. Gdy się po shorcie było drugim, to brak podium musi boleć.

Na wysokim 6 miejscu i z życiowym rekordem za short program tj. 80.34 uplasował się  Jorik HENDRICKX (BEL 230.47). A choć siódmy Misha GE (UZB / 229.06) przez co odnotowuje lekki spadek w stosunku do poprzedniego sezonu, gdy był 4 i 8, to i tak on skradł show. Szczególnie na trybunach ;).
PODIUM PAR SPORTOWYCH
 
1. Aliona SAVCHENKO / Bruno MASSOT (GER) - 210.59
2. Evgenia TARASOVA i Vladimir MOROZOV (RUS) - 206.94
3. Vanessa JAMES / Morgan CIPRES (FRA) - 198.58


Drugie zwycięstwo w konkurencji par sportowych odnieśli Aliona SAVCHENKO / Bruno MASSOT (GER). Ich niezupełnie czyste programy, jednak zawsze zbudowane z trudnych elementów, zapewniły im najwyższe pozycje, tak w programie krótkim  jak i dowolnym. Gorszą sprawą jest kontuzja kostki Aliony, przez którą nie wystapiła na Gali. Oby do finału wszystko się wyleczyło.

Na drugim miejscu (z drugim i trzecim wynikiem za poszczególne programy) uplasowali się Evgenia TARASOVA i Vladimir MOROZOV (RUS). 11 pkt ze Skate Amercia i 13 pkt z Francji (w sumie 24 pkt) zapewniają im start w finale.

"Moralne zwycięstwo" zafundowali sobie zdobywcy medalu brązowego - Vanessa JAMES / Morgan CIPRES (FRA). Po czwartym shorcie, w którym nie wyszły skoki i potrójny twist, w programie dowolnym zdołali pokazać na co ich naprawdę stać. Nota jaką uzyskali za FP (132.53) przegrywała jedynie z notą Aliony i Buna (133.04).

Duet Natalia ZABIJAKO / Alexander ENBERT (RUS / 198.58) ostatecznie spadł z miejsca trzeciego jakie zajmował po shorcie, na czwarte. I choć Rosjanie mają w swym dorobku 22pkt. to w rankingu przegrywają z duetem Julianne SEGUIN / Charlie BILODEAU (CAN / 22pkt).1 komentarz :

  1. Och, Mao. Zdaje się, że ma jakąś kontuzję i wykonała w dowlnym chyba tylko dwa skoki potrójne... Mam nadzieję zobaczyć ją jeszcze w dobrej formie w przyszłym roku. No cóż, bez 3A i 3+3 chyba nie liczy na podia. Nie przypadły mi do gustu też jakoś specjalnie jej tegoroczne choreografie. Gracie kolejna katastrofa. Nie jestem wielką fanką jej talentu, ale absolutnie uwielbiam jej choreografię do muzyki z Pan i Pani Smith.

    OdpowiedzUsuń

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.