sobota, 21 grudnia 2019

10 z 10, czyli grudzień nie tylko z finałem GP

Na początku grudnia, serię challengera tradycyjnie zamknęły zawody Golden Spin of Zagreb. Na tafli znalazły się nazwiska z list rezerwowych finału grand prix. I jak można się domyślić zawodnicy ci, wygrali swoje konkurencję.




Złoto w kategoriach solowych zdobyli Elizaveta Tuktamysheva (RUS) i Jason Brown (USA), w tańcach Charlene Guignard / Marco Fabbri (ITA). Jedynie w kategorii par sportowych nie pojawił się żaden duet z listy rezerwowej, a dopiero pierwszy, spoza niej. I, tak jak to wynikało z klasyfikacji GP, Ashley Cain-Gribble / Timothy LeDuc (USA) byli najlepsi.

***
Elizaveta Tuktamysheva (RUS / 221.15) miała do pokonania 23. zawodniczki, w tym koleżankę z reprezentacji i treningów, Sofię Samodurovą. Ale jak się ma w repertuarze trzy potrójne Axle, to można mierzyć w złoto ;).

Podopieczna Alexeia Mishin z axlowego planu wywiązała się, prawie w 100%. Prawie, bo tam się niektórym sędziom nie spodobała jakość solowych Axli. Natomiast kombinacja 3A+2T wzbudziła uznanie.

Do pewnie wykonanych programów Elizavety trudno było doskoczyć. A jeszcze nie pokazała 4T, którego jak wiemy już skacze. Jeśli forma się utrzyma, to w przyszłym sezonie może powrócić do finału GP.

Na drugim miejscu, dość niespodziewanie, uplasowała się Viktoriia Safonova (BLR / 192.49). Srebrny medal wywalczyła blisko 10. punktową przewagą nad brązową medalistką Nicole Schott (GER / 182.71) i blisko 12 pkt. przewagą nad 4. Sofią Samodoruvą (RUS / 180.61).

Viktoriia urodziła się w Rosji i do sierpnia br. reprezentowała jej barwy. Teraz pod nową flagą ma większe szanse na udział w międzynarodowych imprezach.

Oprócz zmiany reprezentowanego kraju, Viktoriia stawia pierwsze kroki w seniorach. Niedawno na Warsaw Cup była 7. W Zagrzebiu zaprezentowała dwa czyste programy z m.in kombinacjami 3Lz+3T (w SP i FP), czy trójkombinacją 3Lz+1Eu+3S. Podobno potrafi skoczyć 3Lz+3Lo.

Nicole Schott
Zgodnie z regulaminem ISU po zmianie reprezentowanego kraju Viktoriia musiała odczekać rok od ostatniego startu na imprezie międzynarodowej. Dla niej ostatnim startem dla Rosji były zawody Ice Star 2018 w kategorii juniorów, które odbyły się w październiku 2018. Tak, więc w cyklu junior grand prix nie mogła uczestniczyć, ale jest typowana do startu na ME 2020.

Na trzecim miejscu, z czwartym programem dowolnym, utrzymała się Nicole Schott (GER). Niestety Sofia Samodurova (RUS), z lepszym, trzecim programem dowolnym, nie zdołała odrobić strat z SP. A straty nie były znów tak duże - 2.21 pkt. Ostatecznie strata zmalała do 2.1 pkt.

***
W konkurencji panów zwyciężył Jason Brown (USA / 242.39). Można by powiedzieć, że zagrał wszystkim na nosie / łyżwie. Jak wiadomo nie jest to zawodnik ze skokami poczwórnymi. Próbuje, ale jeszcze mu żaden nie wyszedł. Po programie krótkim był trzeci. Wyprzedzali go wówczas Alexei Bychenko (ISR / 81.31) i Morisi Kvitelashvili (GEO / 81.10). Ten pierwszy z poczwórnym toeloopem, ten drugi z czystą kombinacją 4S+3T (i jeszcze 4T, ale zdegradowanym i z upadkiem).

I co? I to, że Jason w programie dowolnym nie popisał się skokami, ale dwie czyste kombinacje (3A+2T i 3Lz+1Eu+3S) oraz 3Axel solo w połączeniu z jego mocną artystyczną stroną i  elementami poza-skokowymi na 4 poziomie, wystarczyły by pokonać nie tylko zepsuty program Alexeia i mniej popsuty, ale jednak, Morisiego. Jason łączną notą za FP, był lepszy od zawodników z wyższą oceną techniczną tj. od Makara Ignatova (RUS) z 4T i 4S i Artura Danieliana (RUS) z 4S+2T, 4S.

Koniec końców podium zakończyło się tak: 1. James Brown (USA / 242.39), 2. Morisi Kvitelashvili (GEO / 236.65), 3. Makar Ignatov (RUS / 229.22). A Alexei Bychenko spadł na miejsce 8.

Jeśli chodzi o te najtrudniejsze skoki to Alexei Krasnozhon (USA) próbował 4Flipa, ale za każdym razem miał nieczystą krawędź i brak pełnej rotacji, natomiast Adam Siao Him Fa (FRA) w programie dowolnym sięgnął po 4Lz. No, ale zabrakło jakości ;)

*** 
W tańcach niekwestionowanymi zwycięzcami zostali Charlene Guignard / Marco Fabbri (ITA / 202.18). Także gra toczyła się o niższe stopnie na podium. Przez cały czas zawodów na drugim miejscu plasowali się Annabelle Morozov (nazwisko nieprzypadkowe) i Andrei Bagin (RUS / 191.71). Dla nich jest to pierwszy medal z międzynarodowych zawodów.

Na ostatnim stopniu podium nastąpiły roszady. Caroline Green / Michael Parsons (USA / 187.10) po czwartym tańcu rytmicznym (ale z krokami finnstepu na poziomie 3), w tańcu dowolnym polepszyli swoje notowania. Wynik 112.92 za FD był słabszy od wyniku Rosjan zaledwie o 0.04 pkt. jednak nawet z nimi, nie odrobili by strat po RD.

Wcześniej, w tańcu rytmicznym to inny duet z USA Lorraine McNamara / Quinn Carpenter (USA / 183.47) - który jako jedyny uzyskał 4 poziom trudności za kroki finnstepu - do Annabelle i Andreia tracił 0.36 pkt. Jednak taniec dowolny, z piątą (!) notą zawodów, zrzucił Amerykanów z podium. Ostatecznie musieli się pogodzić z miejscem 4.

***
A. Cain / T. LeDuc
Mimo wszystko reprezentacja USA nie może narzekać na brak medali. Oprócz złota Jasona Browna i brązowego medalu Caroline Green / Michaela Parsonsa, dwa pierwsze miejsca w parach sportowych również należały do nich.

Ashley Cain-Gribble / Timothy LeDuc (USA / 199.43) bez większych kłopotów, utrzymywali się na pierwszej pozycji. Owszem były pewne problemy, szczególnie w FP, czy to z rotacją w trójkombinacji, czy w potrójnym wyrzucanym salchowie (upadek), ale nie spowodowały one utraty pozycji liderów.

Na drugim miejscu zawody zakończył drugi duet z USA Tarah Kayne / Danny O'Shea (194.29). Po programie krótkim Tarah i Danny zajmowali 3. miejsce, tracąc do miejsca drugiego nieco ponad 2 pkt. W drugim dniu zmagań zdecydowanie "przeskoczyli" rywali o ponad 11 pkt. Poza stratą w jakości za potrójnego wyrzucanego Flipa, wszystkie skoki zyskały dodatkowe pkt. Ponadto poza potrójnym twistem, wszystkie elementy poza - skokowe wykonali na najwyższy stopień trudności.

Dlatego Minerva Hase / Nolan Seegert (GER / 185.09) z mieszanymi poziomami (tzn. 3 i 4) za elementy poza-skokowe programu dowolnego oraz z nie w pełni wykonanym skokowym planem, nie utrzymali drugiej pozycji na podium. Spadli niedaleko, na trzecie i to z przewagą nad 4. duetem Karina Akapova / Maksim Shagalov (RUS) o blisko 10 pkt. (chociaż w samym FP było bliziutko ;). Reasumując wszytko to zasługa mocnego programu krótkiego :) Nic dziwnego, że wynik 68.30 jest ich nowym rekordem kariery.

***
W Zagrzebiu spotkali się także juniorzy. Nasi reprezentanci zajęli odpowiednio:
4. miejsce Jakub Lofek
12. Olivia Olivier / Joshua Andari
19. Amelia Konik 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moi Drodzy!
Proszę o niekomentowanie, słuszności czy braku słuszności, decyzji wykluczenia Rosjan z zawodów. Znając życie na blogu powstałby wielki zgrzyt, który przysłoniłby piękno sportu.

Dziękuję :)

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, , skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.