piątek, 6 stycznia 2012

Powrót Cara - E. Plushenko

Evgeni Viktorovich Plushenko


Co jakiś czas pojawia się plotka, że Evgeni Plushenko wraca do amatorskiego łyżwiarstwa. Plotka staje się prawdą, gdy na przykład na Mistrzostwach Rosji 2012 Evgieni pojawia się na tafli i ba... pokonuje swoich rywali. Jendak start na mistrzostwach krajowych nie zawsze oznacza to, że Evgeni ma zamiar powrócić na  międzynarodową taflę.
Powrót nabiera wiarygodności, gdy  po latach przerwy  na stronie ISU pojawia się komunikat, że Federacja Rosyjska zgłosiła wniosek o zezwolenie Plushence udziału w bieżących Mistrzostwach Europy'12. Później ISU rozpatrzył wniosek pozytywnie... i tak o to Evgeni Plushenko staje do rywalizacji z najlepszymi Europejskimi łyżwiarzami.

Historia jego odejść i powrotów staje się rzeczą naturalną, ale także zjawiskiem nowatorskim.Evgeni Plushenko już na zawsze wpisał się w historię łyżwiarstwa figurowego. Urodzony 3 listopada 1982r, jako drugie dziecko w rodzinie (Żenia ma jeszcze siostrę), dorastający w trudnych warunkach, radzący sobie życiem i karierą Rosjanin, zostaje jednym z najbardziej utytułowanych łyżwiarzy. W swojej kolekcji posiada siedem złotych medali ME, trzy złota MŚ oraz złoto olimpijskie.

Rok 1996 i sezon 1996/1997
Evgeni Plushenko rozpoczyna zmagania w konkurencji Seniorów. Pojawia się na  zawodach cyklu Grand Prix (Cup of Russia) i jako 14-to latek zajmuje czwarte miejsce. Podobnie jak na Mistrzostwach Rosji.  
Po to aby zaledwie rok później w sezonie 1997/1998 pokazać, że należny liczyć się z jego umiejętnościami jak i z nim samym. Na lodzie nie raz można było odczytać jego butna postawę.

Rozkwit jego kariery  rozpoczyna się w sezonie 1998/1999. Ziemia Rosyjska należy do niego, a  najwyższy stopień podium w Europie i na świecie tylko z nielicznymi wyjątkami umyka przed jego dominacją. A to za sprawa kolejnego wybitnego, Rosyjskiego łyżwiarza Alexei'a Yagudin'a. (O dziwo w Rosji Alexei nigdy nie został mistrzem. Ale to inna opowieść). Wielkim zaskoczeniem dla Evgenia, musiała być utrata złotego krążka na rzecz Francuza Brian'a Joubert'a w roku 2004 na ME w Budapeszcie.

Wpływ na jego karierą miał znany w świecie łyżwiarskim trener Aleksiej Mishin. Gdy Evgeni miał lat 11-ście to właśnie on zajął się kształtowaniem jego postawy łyżwiarskiej i nie opuszcza go do tej pory.
Kariera - źródło wikipedia
Zdolny uczeń szybko opanował najtrudniejsze elementy. Nawet typowo przypisywany dla konkurencji pań, piruet z wysoko uniesioną głową tzw. piruet w pozycji Biellman nie stanowił problemu. W późniejszych latach znajdzie on swoich naśladowców. Ponad to talent aktorski i show pokazywane na lodzie zadecydowały, że Evgeni stał się ulubieńcem publiczności.

Rok 2006 i Olimpiady
Evgeni brał udział w trzech Olimpiadach (2002, 2006, 2010) i nie wykluczone, że w 2014 ponownie wystąpi na rodzimej ziemi w Sochi.

Po Olimpiadzie w 2006 (i zdobyciu jak na razie tylko jednego złota) wycofał się z konkurowania, po to by powrócić po raz pierwszy na kolejną w 2010 roku. Powrót, występ i drugie miejsce wzbudziło wiele spekulacji i kontrowersji. A to za sprawą przegranej z Amerykaninem Evanem Lysackiem. Burza jaka rozpętała się miedzy zwolennikami i przeciwnikami obu panów, nie miała końca. Podobne oburzenie dotarło nawet na szczyt Rosyjskiej władzy. Uznając srebro dla Plushenki za krzywdzące i niesprawiedliwe.
Co do samego Plushenki, nie wiadomo jak się zapatrywał na ten konflikt. Wiadome jest to, że na MŚ już się nie pojawił. A łyżwiarski świat, zapewne sądził, że to było ostatnie słowo Rosjanina. Aż do Mistrzostw Rosji w sezonie 2011/2012 i ww. prośby do ISU.

Evgeni i Alexander

Przerwa w zawodach:
Po zdobyciu złego medalu w Turynie, Evgeni w przerwie między Olimpiadamitj w latach 2006-2010 zajął się polityką i wstąpił do partii Just Russia.
Skupił się także na życiu rodzinnym. Już w 2005 roku ożenił się z Marią Ermak, która w czerwcu 2006 rodziła mu syna Egora. Małżeństwo nie przetrwało i w lutym 2008 nastąpił oficjalny rozwód.
We wrześniu 2009 ponownie się ożenił z piosenkarką Yaną Rudkovskayą, a w styczniu 2013 doczekali się syna Alexandra.

Aktualizacja i start w 2012 - zapewne  jedna z wielu jakie się pojawią.
Mistrzostwa Europy 2012 zapewniły mu spodziewany sukces. Choć po programie krótkim zajmował miejsce drugie (wyprzedzał go Artur Gachincki (RUS), to w programie dowolnym potwierdził swoją wyższość i dominację. Po raz kolejny stanął na najwyższym stopniu podium i zdobył siódmy złoty medal ME.

Powroty i nieustanna walka z bólem:
ME 2012
Evgeni jak wielu ciężko pracujących mistrzów przeszedł wiele operacji (nie mniej niż 14). A odnawiające się kontuzje oraz pojawianie się nowych nie raz wykluczały go z wiele zawodów. Dumny zawodnik, pomimo bólu pojawiał się na tafli wielkich imprez, ale w konsekwencji zdrowie odmawiało posłuszeństwa.

W 2013 roku po zdobyciu złota  na mistrzostwach Rosji, postanowił wziąć udział w ME. Jednak kontuzje dały o sobie znać i wielokrotny mistrz wycofał się po programie krótkim. I na koniec stycznia w Izraelu przeszedł operację kręgosłupa, która polegała na wymianie dysku.

W kolejnym sezonie nie odpuścił i ze zdwojoną, siłą przygotowywał się do sezonu. Brał udział wzawodach  Volvo Cup, gdzie wywalczył złoto. Ale ku wielkiej stracie musiał  wycofać się z cyklu GP ze względu na kontuzję kolana. Pojawił się na Mistrzostwach Rosji, gdzie uległ Maximovi Kovtunovi i wywalczył tytuł wicemistrza. Jednak Federacja postanowiła, że to on będzie reprezentował Rosję na zbliżających się Igrzyskach w Soczi.

Olimpiada 2014:
Po raz czwarty w swej karierze Evgeni stanął do rywalizacji na Igrzyskach Olimpijskich. W rozgrywanych po raz pierwszy zawodach drużynowych, zarówno w programie krótkim jak i dowolnym reprezentował swój kraj. W ogromnej mierze, to dzięki jego dorobkowi (19pkt) Rosja wywalczyła tytuł Mistrza. W trakcie rywalizacji, choć wyprzedził go Yuzuru Hanyu, za short zdobył życiowy rekord - 91.39 i plasował się na miejscu drugim.W programie dowolnym uzyskując168.20 pkt, wyprzedził czterech zawodników i zgarnął 10 pkt, za miejsce pierwsze.

Short Igrzysk 2014:
Gdy przyszła pora na konkurs indywidualny, Evgeni wyjechał na rozgrzewkę, a publika skandowała jego imię "Żenia! Żenia!". Pierwszy niepokój pojawił się, w momencie niefortunnego wylądowania po skoku poczwórnym i widocznym bólu malującym się na twarzy zawodnika.

Po zakończeniu rozgrzewki nastąpiła długa narada z trenerem i ..... niestety stało się najgorsze. Evgeni podjechał do sędziów i ogłosił rezygnację ze startu....Nastąpiła chwila ciszy, a po niej gromkie brawa. Tłum pożegnał wielkiego łyżwiarza. A Mistrz Olimpijski z 2006 roku i podwójny wicemistrz z lat 2002 i 2010 oraz Złoty Mistrz drużynowy 2014, złożył ukłon ku światu i Rosji.Sezon 2014/15
Na początku czerwca 2014 Evgeni został wymieniony w podstawowym składzie Rosyjskiej ekipy.

Ekstremalne życiowe osiągnięcia:
To on zapoczątkował wykonywanie piruetu w pozycji Billemann u mężczyzn, to on jest pierwszym, który skoczył trójkombinacje w postaci  4T+3T+2Lo, by później poprawić własne osiągnięcie skacząc 4T+3T+3L. Ponad to na galach skacze także kombinację 3T+3T+3Lo+2Lo, a na MS 2001 wykonał  4T+3T+2Lo+2Lo. 
I  jest najmłodszym łyżwiarzem, który uzyskał ocenę 6.0 i już nikt nie pokona jego rekordu.

Co by nie mówić, Evgeni Plushenko jest gwiazdą łyżwiarstwa systemu 6.0 oraz nowoczesnych punktów.  Łączy oba te światy. Dawnych możliwości, gdzie najtrudniejszym skokiem był 3A oraz erę skoków poczwórnych. Jego umiejętności się zmieniają, ale typ zwycięzcy i  nadany tytuł Cara Łyżwiarstwa nigdy nie zgaśnie. 

Nie oficjalnie mówi się, że w przyszłości w Sankt Petersburgu chciałby założyć szkołę łyżwiarstwa.

Mniej lub bardziej oficjalna strona o E. Plushence.

Niżej przegląd wybranych programów

Evgeni Plushenko presents ;)
Pierwsze kroki MŚ -  1998 - SPME - 1998 - FPZłoty 2000 rok
SPFP 2000Olipiada 2006
SPFP 2006
Olipiada 2010
SPFP 2010ME -  SP - 2012ME - FP -  2012

Mistrzostwa Rosji FP 2014 - muzyka The best of PlushenkoFoto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.