czwartek, 29 stycznia 2015

ME 2015: Pary taneczne

Mistrzostwa Europy 2015 dla par tanecznych dobiegły końca. 
Zwycięzcami zostali, spisujący się w tym sezonie nadzwyczajnie Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON (FRA/179.97). Nikt nie przypuszczał, że piętnasty duet zeszłorocznych ME, zdoła wywalczyć złoty medal, a przede wszystkim diametralnie polepszyć swoje umiejętności. 
Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE (ITA/171.52 ) wywalczyli tytuł vice-mistrzów, tym samym nie zdołali obronić tytułu sprzed roku. Jednak patrząc na ich początkowy start, to w Sztokholmie zaprezentowali się imponująco.
Debiutanci na ME Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN (RUS/ 160.95) wywalczyli medal brązowy. I w rosyjskiej rywalizacji wypadają najlepiej, choć jest to trzeci duet z krajowych zawodów.

Podium par tanecznych ME 2015
źródło: ISU.org28.01.2015 SHORT DANCE

Taniec krótki w tym sezonie upływa pod hasłem taniec torreadora, czyli Paso Doble. Pary mogą oczywiście dla urozmaicenia dodać inne hiszpańskie rytmy, ale najważniejsze jest by wykonały obowiązkową sekwencje kroków, właśnie paso doble. Druga sekwencja ma jest określana jako kreatywna sekw. passo doble, co oznacza, że w tej części trzeba dodać coś od siebie. Ponadto w tańcu muszą się znaleźć  kroki bez trzymania, Twizzle oraz krótkie podnoszenie.


Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON (FRA) zostali liderami po tańcu krótkim. I jako jedyni przekroczyli notę 70pkt. Dokładnie ich wynik to  71.06. Wspaniały, zmysłowy taniec z gorącym akcentem paso doble dał im najwyższą ocenę - 35.11 pkt - w warstwie za komponenty. Interpretacja i choreografia budzą najwyższy podziw. Technicznie byli drudzy. Co nie zmienia faktu, że doceniono jakość elementów oraz trudność (trzy poziomy 4, w tym za obowiązk. sekw. kroków). (wideo)

Drugi i trzeci duet dzielą nieznaczne różnice punktów. Drudzy Elena ILINYKH / Ruslan ZHIGANSHIN (RUS) mają ich 69.94, w tym najwyższą notę za technikę (36.08), a trzeci Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE (ITA) 69.63. Obydwie pary zaprezentowały żywiołowe, gwałtowne i pełne żaru tańce. W warstwie technicznej również pokazały, że wiedzą jak zadbać o jakość. Rosjanie, wydaje mi się, że bardziej przygaszeni niż na początku sezonu, Elena prezentuje się mniej szaleńczo (co nie oznacza, że nadal nie pokazuje swojego nieopanowanego temperamentu), za to ich elementy oprócz kroków w rozdzieleniu otrzymały poziom 4. Włosi zdecydowanie w lepszej formie, niż na Cup of China, również uzyskali cztery poziomy 4, o ostatecznej techn. ocenie zadecydowała jakość. Owszem była doceniona, ale minimalnie słabiej niż u dwóch pierwszych duetów.

Miejsce czwarte w tańcu krótkim należy do kolejnych Rosjan tj. duetu Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN (RUS). Ich wynik 64.95 to zasługa dwóm poziomom 4 (podnoszenie i Twizzle) oraz trzem trzecim. Szczególnyum punktem tańca i ich znakiem rozpoznawczym są imponujące i budzące emocje Twizzle w przysiadzie. Paso doble w ich wykonaniu jest pełne przemyślanych ozdobników i wykonane w zawrotnym tempie.

Piąty duet z notą 62.91 to Federica TESTA / Lukas CSOLLEY (CZE). Szczególnie widowiskowym punktem tańca jest podnoszenie. Gdy partner niejako nawija na siebie partnerkę, a później gwałtownie ją "rozwija", w momencie bliskiego zetknięcia się z taflą Federica chwyta się za jego łyżwę i w ten sposób wirują. Szóste i siódme miejsce należące do duetów:  Sara HURTADO / Adria DIAZ (ESP)  i Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI (ITA) uzyskały podobne wyniki. Tj. 62.59 i 62.10.

Nelli ZHIGANSHINA / Alexander GAZSI (GER) ze swoim nieszablonowymi wykraczającym poza wszelkie schematy tańcem uzyskali 61.9 8 i miejsce 8. Miejsce 9 należy niespodziewanie awansujących  Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN (DEN). W zeszłym sezonie byli 18, a w Sztokholmie z wynikiem 61.69 weszli do czołowej dziesiątki. Dziesiątkę zamykają brązowi medaliści z poprzednich ME Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND (GBR). Ich nota to 60.16 pkt.

Natalia KALISZEK / Maksim SPODIREV (POL) z delikatnym, ale wyrazistym tańcem i notą  51.69, zajmują miejsce 15. Widowiskowym momentem jest podnoszenie, gdy Natalia wskakuje na udo partnera z nadzwyczajną lekkością i powabem. (wideo SD)

Carolina MOSCHENI i Adam LUKACS (HUN) pomimo niższej lokaty (19) zapadli w pamięć. Odważny i ryzykowny taniec pełen ognia i werwy. Pięknie prezentowali się w Twizzlach. Ona, ona i spódnica :) Ocena też niczego sobie 51.44.


29.01.2015 FREE DANCE

Zarówno w shorcie jak i w tańcu dowolnym złoci medaliści Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON (FRA), okazali się bezkonkurencyjni. Oprócz sekw. kroków na poziome 3, pozostałe elementy uzyskały poziom 4. Dodatkowo każdy z nich (zarówno ten z poz. 3) nagrodzony został ocenami za jakość (+3,+2), więc do oceny bazowej 40.50  wypracowali sobie jeszcze 13.31. Ich  Adagio z Concerto No. 23 - Wolfganga Amadeusa Mozarta, jest wyrafinowanym i wirtuozerskim tańcem z głęboką interpretacją, płynnym ruchem, doskonałym tempem i wysmakowaną choreografią. Istnym arcydziełem. Nie dziwi fakt, że w komponentach przyznano im 10 (choreografia, interpretacja). W sumie za FD uzyskali 108.91 pkt, a w sumie 179.97. (wideo)

Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE (ITA) zaintrygowaliburzliwym i pełnym ukrytych bałamutnych intencji w tańcu do Danse Macabre. Popisali się niezwykłym kunsztem aktorskim, szczególnie Luca w roli nęcącego czarta. Rewelacyjnym komponentom (51.39) towarzyszyły elementy z najwyższej półki. Podobnie jak Francuzi jedynie za kroki uzyskali poziom 3, a za pozostałe 4 i podobnie jak mistrzowie zostali nagrodzeni za jakość wykonania, dodając sobie 10 pkt do bazowej oceny technicznej. Ich taniec dowolny, był drugim tańcem wieczoru i otrzymał notę 101.89. W sumie 171.52.


Kolejną niespodzianką na podium jest obecność duetu: Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN (RUS). Może i los nieco im sprzyjał, ale nie zmienia to faktu, że ich widowiskowy taniec do Eleanor Rigby (Beatles Cover) uzyskał 96.00 punktów. Ponownie zaimponowali Twizzlami w przysiadzie, niebezpiecznymi podnoszeniami oraz wykorzystaniem szpagatów do uatrakcyjnienia widowiska. Ich tańce są istnym huraganem zarówno pod względem doskonale dobranych ozdobników jak i pod względem dynamizmu z jakim prezentują się na lodzie. Oprócz kroków z poziomu 2 i 3, wspięli się na wyżyny poziomów 4. Trzecia ocena za FD dała w rezultacie wynik 160.95pkt i awans z miejsca czwartego na podium.

Kolejne cztery  pary odnotowały awans o jedną pozycję w stosunku do miejsc po SP.
Czwartym tańcem dowolnym był taniec Sary HURTADO / Adrii DIAZA (ESP). Natchniona kompozycja z wspaniałymi elementami podkreślającymi każdą nutę muzyki. Przy nich warto wspomnieć o trenerach Marie-France Dubreuil, P. Lauzon, R. Haguenauer. Ta trójka pracuje także z mistrzami Europy 2015 i jak można zauważyć tańce ich podopiecznych cechuje elegancja, wrażliwość, płynna praca rąk i natchniony styl przekazu. Wracając do Hiszpanów, za FD uzyskali 93.22, jednak po dodaniu oceny za SD, ostatecznie nota 155.81dała im miejsce 5.

Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI (ITA) za swój Irlandzki taniec (FD) uzyskali notę 92.51, czyli piąty wynik tej części zmagań. Ostatecznie z notą 154.61 uplasowali się na miejscu 6.
Duet Ksenia MONKO / Kirill KHALIAVIN (RUS)  zaprezentował się dużo lepiej niż w programie krótkim i za swój FD uzyskał 90.95 i w samym FD był szósty. Nota 149.29 pozwoliła im na awans z miejsca jedenastego na miejsce 10. Tak samo Nelli ZHIGANSHINA / Alexander GAZSI (GER) zapewnili sobie awans. W ich przypadku nota 90.59 była siódmą notą zaprezentowanych FD i końcowy wynik 152.57 również przyniósł im 7 lokatę.

Elena ILINYKH / Ruslan ZHIGANSHIN (RUS) ostatecznie zajęli miejsce 4, ale sam taniec dowolny i nota 89.89 plasowały ich na miejsce ósme. Do tańca wkradł się niebezpieczny błąd. W momencie gdy Elena wskoczyła na udo partnera, zsunęła jej się łyżwa i na szczęście rozcięła tylko spodnie partnera. Ruslan zdołał przytrzymać partnerkę i utrzymać równowagę tak by obydwoje nie runęli. Koniec końców nie było podnoszenia, a późniejsze zachwiania mocno osłabiły punktację. Ich wynik za FD to 89.89, a ostatecznie 159.83.

Czas na Polaków: Natalia KALISZEK / Maksim SPODIREV (POL) ostatecznie uzyskali wynik 131.13 i zmagania zakończyli na miejscu 14.
The Phantom of the Opera on Ice - Robert Danova to nowatorska odsłona dzieła, przełożona na łyżwiarski język. (wideo FD). Ekspresyjny, przejmujący i ujmujący taniec uzyskał 79.44pkt. Nie brak w nim trudnych typowo sportowych i akrobatycznych elementów technicznych (jak np. dwóch podnoszeń i Twizzli) jak i subtelnych ruchów ciała nadających propozycji  elegancji i szyku.

 KOŃCOWE WYNIKI


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.