sobota, 3 stycznia 2015

Mistrzostwa Rosji 2015

Kraje należące do światowej czołówki łyżwiarstwa figurowego rozpoczynają serie swoich zawodów. Mistrzów wyłoniła już Rosja, Japonia , a także państwa nie stroniące od światowych podiów tj. Chiny, Niemcy, Francja czy Wochy.
W styczniu natomiast rozstrzygnie się także sprawa medali w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

3.  Evgenia Medvedeva - 209.81

Mistrzostwa Rosji odbyły się w dniach 24 - 28grudzień w Sochi. Na tafli nie pojawili się topowi gracze w postaci Adeliny Sotnikovej, Ekateriny Bobrowej/Dmitria Solovieva, Tatiany Volosozhar / Maxima Trankova, czy Evgenija Plushenki ;) Pomimo to rywalizacje była zacięta i zaciekła.

Pary sportowe
K.Stolbova/F.Klimov
źródło:flickr.com
mariko_en
Konkurencję zwyciężyli pretendenci, czyli Ksenia Stolbova / Fedor Klimov, choć za program dowolny, za którego zdobyli 136.38 pkt, plasowaliby się na miejscu drugim. Jednakże doskonały wynik 75.72, za program krótki obronił ich pozycję liderów oraz tytuł mistrza Rosji z poprzedniego sezonu.
Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov zdobyli swój pierwszy - srebrny - medal w seniorskich zawodach Rosji. Trzeci wynik za short (70.29) oraz pierwszy za program dowolny (137.94) przypieczętowało ich pozycję.
Brąz wywalczyli Yuko Kavaguti / Alexander Smirnov. Drugi wynik za short  71.81, nie wystarczył na pokrycie strat jakie odnotowali w pr. dowolnym - 135.87. Jest to ich pierwszy medal brązowy. Do tej pory plasowali się wyżej, bo dwa razy na miejscu drugim oraz trzy razy na pierwszym.
Pozostałe pary nie zdobyły więcej niż 200 punktów. 4 Kristina Astakhova / Alexei Rogonov, mają ich 174.52, 5. Vera Bazarova / Andrei Deputat - 172.73 6. Vasilisa Davankova / Alexander Enbert - 171.60.

Soliści
M.Kovtun
wikipedia.en
Zwycięzca Maxim Kovtun zaprezentował najlepszy short (98.14), jednak program dowolny był oceniony na miejsce drugie (173.38). Jednak zwyciężył nadwyżką 0,99 pkt i drugi raz z rzędu będzie się szczycił tytułem mistrza Rosji.
Sergei Voronov chyba liczył na lepszy start, bo trzecia lokata po shorcie to dla niego za mało, mimo że wynik 91.24 to dla wielu nota przekraczająca wyobraźnię. W programie dowolnym nie poddał się i z notą 179.29, zaprezentował najlepszy taniec.Ostatecznie stał się vicemistrzem Rosji i jest to dla niego trzeci srebrny medal. W swojej karierze miał już dwa medale złote (2008, 2009) oraz jeden brąz (2013).
Adian Pitkeev z czwartym wynikiem za short (87.36) oraz trzecim za free (153.60) zdobył swój pierwszy (brązowy) medal Mistrzostw Kraju.
W pierwszej szóstce zawody zakończyli 4. Konstantin Menshov (237.27w tym 92.37 za short),  5. Gordei Gorshkov (228.56), 6. Artur Gachinski (222.07).

Pary taneczne
E.Ilinykh / R. Zhiganshin
W tendencję pierwszego miejsca za short oraz drugiego za free, wpisują się kolejni mistrzowie Rosji, a Elena Ilinykh / Ruslan Zhiganshin. W tańcu krótkim, za którego uzyskali 70.35, wypracowali sobie blisko 4pkt przewagę, więc nieznaczna, ułamkowa strata w tańcu dowolnym (ich wynik to 101.06) nie zniweczyła planów sięgnięcia po złoto. Jest to zarówno pierwszy złoty medal tej pary jak i pierwszy złoty medal Eleny, która z Nikita plasowała się za duetem Bobrova/Soloviev. Ruslan w zeszłym sezonie był 3.
mianowicie
Wicemistrzowie Ksenia Monko / Kirill Khaliavin awansowali z miejsca trzeciego, jakie zajmowali po shorcie (65.72), wspaniałym wynikiem za taniec dowolny, nawet o ułamki lepszym od zwycięzców tj. 101.47.
Natomiast brązowi medaliści Alexandra Stepanova / Ivan Bukin zaprezentowali drugi pod względem oceny (66.37) taniec krótki, jednak nie zdołali utrzymać się na srebrnej pozycji. Pomimo to ich nota 99.82 bez sprzecznie jest notą imponującą.
Victoria Sinitsina i Nikita Katsalapov nie zdobyli medalu, z wynikeim158.57 kończą na miejscu 4. Na miejscu 5 uplasowali się  Tiffany Zahorski / Jonathan Guerreiro (145.13), a na 6.  Evgenia Kosigina / Nikolai Moroshkin - 132.84.

Solistki
E.Radionova
web.icenetwork.com
Mistrzyni Rosji, Elena Radionova nie zamierzała wpisać się w plan 1 i 2 miejsc. I zarówno za short jak i za program dowolny uzyskała najwyższe noty. Jej hiszpański taniec zdobył 74.13pkt. i jeszcze rywalkom pozostawał cień nadziei na jej pokonanie, ale program do muzyki Sergeia Rachmaninoffa zdecydowanie znokautował rywalki uzyskując 143.32 pkt. Elena była stała już na podium. Rok temu była trzecia, a dwa lata temu druga.
Kolejne trzy panie srebrna, brązowa oraz ta z miejsca czwartego zarówno w pierwszej i drugiej części konkurencji nie zmieniały swoich pozycji.
Wicemistrzostwo wywalczyła  Elizaveta Tuktamysheva. Za efektowne Bolero uzyskała 73.62pkt, a za swój program dowolny 138.73. Jest to jej drugi srebrny medal w konkurencji seniorów (pierwszy zdobyła w sezonie2008/09r), w swej karierze zdobyła także miejsce 1 (2012/13), jednak po słabym poprzednim sezonie, kiedy uplasowała się na miejscu 10, wicemistrzostwo jest powrotem na szczyt.
Brąz wywalczyła  Evgenia Medvedeva. Jej wyniki to 72.57 za short oraz 137.24 za free. Trzecie miejsce jest dużym postępem w stosunku do siódmego miejsca sprzed roku.
Anna Pogorilaya kończy zawody na miejscu 4 (204.51), Serafima Sakhanovich na 5 (191.84), a Maria Sotskova na 6 (186.06).

Alena Leonova i  Julia Lipnitskaia nie będą wspominać ich najmilej. Alena uplasowała się na miejscu 7, a Julia 9.

Ksenia Stolbova / Fedor Klimov
zastępstwo: Kristina Astakhova / Alexei Rogonov, Vera Bazarova / Andrei Deputat, Tatiana Volosozhar / Maxim Trankov

Alexandra Stepanova / Ivan Bukin
zastępstwo: Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov, Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moi Drodzy!
Proszę o niekomentowanie, słuszności czy braku słuszności, decyzji wykluczenia Rosjan z zawodów. Znając życie na blogu powstałby wielki zgrzyt, który przysłoniłby piękno sportu.