środa, 21 stycznia 2015

Przed 27 Zimową Uniwersjadą

 Zimowa Uniwersjada 2015 odbędzie się w Hiszpanii w Grenadzie w dniach do 4 do 14 lutego 2015 roku.


Łyżwiarstwo figurowe rozpoczyna się 4 a kończy 8 lutego.

Współorganizatorami została także Słowacja, gdzie zostaną rozegrane trzy konkurencje i to już między 24 stycznia a 1 lutym.

W ramach imprezy zostaną  rozegrane 67 konkurencji w 11 dyscyplinach, w tym oczywiście łyżwiarstwie figurowym. Samo lodowisko o pięknie brzmiącej nazwie - Palacio de Deportes José María Martín Carpena - umiejscowione jest w mieście Antequera, w regionie Andaluzji.

Mimo, że to Hiszpania jest głównym organizatorem, FISU dnia 25 czerwca 2014  ogłosiło, że i Słowacja stanie się współgospodarzem Zimowej Uniwersjady. W miejscowościach Szczyrbskie Jezioro i Osrblie odbędą się konkurencje narciarstwa klasycznego oraz biathlon, które rozpoczną się jeszcze w styczniu.

 Zwycięzcy z Uniwersjady 2013 
Pernelle Carron / Lloyd Jones (FRA) - para taneczna
 Sofia Biryukova (RUS) - solistka
Ksenia Stolbova / Fedor Klimov (RUS) - para sportowa
Nan Song (CHN) - solista

 Dla przypomnienia:

Uniwersjada to międzynarodowe zawody sportowe, które organizowane są co dwa lata w cyklu letnim i zimowym. Zawsze pomiędzy letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi. W zawodach uczestniczą reprezentacje krajów skupionych w Międzynarodowej Federacji Sportu Akademickiego. I podobnie jak na Olimpiadzie zawodnicy startują w różnych dyscyplinach sportu.

Geneza Uniwersjady sięga 1923 roku, gdy w Paryżu zorganizowano międzynarodowe mistrzostwa Uniwersyteckie. W 1924 w Warszawie pod Francuskim patronatem przeprowadzono letnie mistrzostwa świata studentów. A w 1930 zawody te nazywano międzynarodowe igrzyska uniwersyteckie. Po II wojnie światowej nadano im kolejną nazwę tj. letni międzynarodowy tydzień sportu uniwersyteckiego. Aż w końcu 1959 roku zdecydowano się na "Uniwersjadę" . Wówczas odbyła się I Letnia Uniwersjada.

Pierwsza Zimowa Uniwersjada ( zimowa jest istotniejsza dla mojego bloga ;) ) odbyła się w 1960 roku we Francuskim Chamonix. Od razu łyżwiarstwo figurowe należało do rozgrywanych sportów, chociaż tylko w konkurencjach solowych. I tak najlepszą solistką została Jitka Hlavackova (CZE), a solistą Alain Calmat (FRA). Pary taneczne dołączyły 1964 roku (zwycięstwo - Pal Vasarhelyi / Gyorgy Korda - HUN), a sportowe w 1966, gdzie zwyciężyli obecnie bardzo dobrze znana Rosyjska trenerka Tatiana Tarasova i Georgi Proskurin.

Wykaz wszystkich medalistów Uniwersjady można znaleźć TUTAJ

W łyżwiarstwie figurowym Polacy wywalczyli w:

1983 - brąz - Grzegorz Głowina (solista)
1995 - srebro - Dorota Zagórska / Mariusz Siudek (para sportowa)
1999 - brąz  - Agata Błażowska / Marcin Kozubek (para taneczna)
2001 - srebro - Sylwa Nowak / Sebastian Kolasiński (para taneczna)
2001 - srebro - Sabina Wojtała (solistka)


Polska, a dokładniej Zakopane było gospodarzem Zimowej Uniwersjady w 1993 i 2001 roku.

Rok 2013 należał do Włoch, 2015 do Hiszpanii, natomiast kolejne lata tak jak : 2017 do Kazachstanu, a  2019 do Rosji. Uniwersjady Lenie odbywają się w tych samych latach co Zimowe, ale goszczą w całkiem innych państwach :).

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.