czwartek, 10 stycznia 2019

Daisuke Takahashi, czyli Mistrzostwa Japonii 2019

Między 20 a 24 grudnia, czyli jeszcze w 2018 roku, odbyły się Mistrzostwa Japonii 2019 :)

Pod nieobecność Yuzuru Hanyu, najlepszym solistą został Shoma Uno. Pod obecność Riki Kihiry i Satoko Miyahary najlepszą solistką została Kaori Sakamoto. Wśród trzech par tanecznych, ze zdecydowaną przewagą wygrali Misato Komatsubara / Tim Koleto, a po wycofaniu się jednego z dwóch duetów sportowych numerem jeden są Miu Suzaki / Ryuichi Kihara.

Zwyciężczyni Japonii Kaori Sakamoto, za wyjątkiem nieczystej krawędzi w 3Lz programu dowolnego, zaprezentowała dwa,  pewne  przejazdy. Noty za poszczególne etapy zawodów plasowały ją zawsze na drugim miejscu, ale po "rotacjach" miejsc innych zawodniczek wynik 228.01 pkt., dał Kaori pewną wygraną. Czwarta zawodniczka FGP 2018/19 w swoich programach sięga po kombinację 3F+3T i ciekawą trójkombinację 2A+3T+2T. 

Wicemistrzynią Japonii została, zwyciężczyni FGP, Rika Kihira (223.76). Upadek przy 3 Axlu w programie krótkim, uplasował ją dopiero na piątej pozycji. Można sobie tylko wyobrazić (lub obejrzeć na YT ;), jak mocne były inne zawodniczki. Nawet elementy poza-skokowe na poziomie 4, nie dały Rice ścisłej czołówki. W programie dowolnym, wyszły już jej dwa potrójne Axle (jeden w kombinacji z 3T, drugi solo), a błąd w trójkombinacji 3Lz+1Eu+2S (Euler nie miał wystarczającej rotacji ;), nie przeszkodził jej w awansie i uzyskaniu najlepszej noty za FP.

Satoko Miyahara (223.34 pkt.) brązowa medalistka Mistrzostw Japonii'19 zawody, rozpoczęła pięknie (i  czysto) od pierwszego miejsca w SP. Program dowolny ogólnie też nie był zły, ale miał dwie usterki i niższą wartość bazową od trzech głównych rywalek. Kiedy wartości bazowe u Kihiry, Sakamoto i Mihary sięgały w sumie ponad 62 pkt. Miyahara miała ich 58.20 pkt. Nawet po dodaniu ocen za jakość wykonania nie była w stanie odrobić strat. Jednak z czwartym wynikiem za FP, ostatecznie znalazła się na podium, więc ma pewne miejsce na MŚ 2019.

Trzecią w programie krótkim i trzecią w programie dowolnym była Mai Mihara (220.80 pkt.). Mimo tego, łączny wynik nie dał jej wstępu na podium i ostatecznie jest czwartą zawodniczką Japonii.

Kolejne zawodniczki nie przekroczyły wartości 200 pkt. 5. Wakaba Higuchi zdobyła ich 197.63, a niegdyś trzecia zawodniczka 4CC Rika Hongo - 163.18 i zajęła 17. miejsce. Ogólnie pań było 29.

Podsumowując zawody w Osace. Na podium znalazły się te same zawodniczki co rok temu, ale w innej kombinacji. 

Po raz trzeci mistrzem Japonii został Shoma Uno (289.10pkt.). Cały czas był numerem jeden i bez problemu pokonał pozostałych dwudziestu ośmiu rywali. W obydwóch programach zaimponował 4 Flipem i kombinacjami 4T z 2T. Coś tam nie wyszło z tym 4T solo w FP i z 3S (który miał być poczwórnym), ale i tak nie zaważyło to na utracie pozycji lidera.

Wicemistrz Daisuke Takahashi (239.62 pkt.) w programie krótkim był drugi, w dowolnym czwarty. Natomiast brązowy medalista Keiji Tanaka (236.45 pkt.) odwrotnie, w SP był 4, w FP - 2.

Mistrz Świata 2010 i brązowy medalista IO 2010  Daisuke Takahashi rezygnuje z amatorskiego sportu, tak jak pragnął. Nie z powodu kontuzji kolana, która popsuła mu starty w 2014 roku, bynajmniej nie z powodu spadku formy, ale z udanym powrotem i medalem swojego kraju. To piękne zwieńczenie kariery.

A kto był trzeci w poszczególnych częściach zawodów? W SP był to Koshiro Shimada, który ostatecznie zajął 5. miejsce, a w FP Kazuki Tomono (miejsce 4).

Jak już pisałam bez innych konkurentów to Miu Suzaki / Ryuichi Kihara są najlepszą parą sportową. Chociaż jak w programie krótkim rywalizowali jeszcze z Riku Miura / Shoya Ichihashi, to i tak byli lepsi.


Misato Komatsubara / Tim Koleto to już najlepszy duet taneczny. Za nimi uplasowały się dwa duety: Kiria Hirayama / Axel Lamasse i Mio Iida / Kenta Ishibashi.

Na Mistrzostwach Świata 2019 wystąpią: Yuzuru Hanyu, Shoma Uno, Keiji Tanaka, Kaori Sakamoto, Rika Kihira, Satoko Miyahara, Miu Suzaki / Ryuichi Kihara, Misato Komatsubara / Tim Koleto.

Na Mistrzostwa Czterech Kontynentów 2019 pojadą: Shoma Uno, Keiji Tanaka,Kazuki Tomono, Kaori Sakamoto, Rika Kihira,Mai Mihara, Miu Suzaki / Ryuichi Kihara, Misato Komatsubara / Tim Koleto.


7 komentarzy :

 1. Muszę przyznać, że dużą przyjemność sprawiło mi czytanie tego wpisu! Wspaniale opisałaś i podsumowałaś Mistrzostwa Japonii 2019 :)
  Dziękuję pięknie i oczywiście pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, za miłe słowa :). Yuzuru widnieje na liście MŚ, więc na razie jest dobrze ufff ;) :D:D
   Pozdrawiam gorąco :)

   Usuń
  2. Jeśli chodzi o Yuzuru Hanyu to prawda :) ;) a do MŚ 2019 jeszcze dwa miesiące więc póki co nie ma powodów do paniki :D jednak jako zagorzała fanka wprost nie wyobrażam sobie żeby Yuzuru Hanyu nie wystartował na MŚ w Saitamie ;) :)

   Usuń
 2. Bedzie dobrze. W końcu musi być kolejny raz mistrzem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musi być dobrze ;) Nie wątpię, że jeszcze wiele razy będę czytała o sukcesach Yuzuru Hanyu na Twoim blogu ;)
   Robisz niesamowitą robotę, a Twój blog jest genialny! Zawsze odwiedzam i czytam go z przyjemnością ;)
   Serdecznie pozdrawiam!

   Usuń
  2. Pisanie o Yuzuru to czysta przyjemność. I na pewno występ w Japonii stawia sobie za punkt honoru. :)

   Usuń
  3. Dokładnie tak i wierzę, że Yuzuru Hanyu będzie triumfował w Saitamie na MŚ 2019 tak samo jak zrobił to pięć lat temu :) ;)

   Usuń

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.