poniedziałek, 21 stycznia 2019

Legenda skrótów myślowych na blogu ;)

Po spekulacjach i dywagacjach przed Mistrzostwami Europy, najwyższy czas na przypomnienie i objaśnienie różnic między zapisem w raportach ISU a rzeczywistą ilością elementów wykonywanych przez łyżwiarzy.
Żeby się nie powtarzać, w każdym poście "skąd się biorą wyliczenia" i dlaczego o jednych elementach piszę więcej a o innych mniej, poniżej jest mała, ale przydatna ściąga.


KONKURENCJA SOLOWE:
Dla uściślenia co mam na myśli pisząc, np. że w short programie "na cztery skoki dwa z nich były poprawne" lub "trzy elementy poza-skokowe uzyskały poziom czwarty" to chcę przypomnieć, że solistki / soliści w tym sezonie mają do wykonania: dwa skoki solo i jedną kombinację - składającą się z dwóch skoków, czyli w sumie cztery. Natomiast elementów poza-skokowych też mamy cztery. Trzy piruety (w tym kombinacja) i jedna sekwencja kroków.

W programie dowolnym w raportach solistów/solistek przewidzianych jest siedem pozycji skokowych, ale de facto zawodniczka (-nik) może wykonać ich 11. Tj. cztery skoki solo, dwie kombinacje składające się z dwóch skoków i jedną trójkombinację. Jeśli chodzi o elementy poza-skokowe jest ich pięć, ale tylko czterem z nich (tzn. 3 piruetom i krokom) nadawane są poziomy. Sekwencja choreograficzna ma zawsze pierwszy poziom i oceniana jest wyłącznie pod względem jakości.

Zarówno w programie krótkim jak i dowolnym zawodnicy muszą wykonać 2 lub 3 Axla, więc jeśli nawet o nim nie wspomnę, to znaczy, że na pewno BYŁ, a przynajmniej u tych topowych graczy. Bez obaw o potrójnym Axlu u pań zawsze piszę :). Tylko, że jak nie ma Elizavety Tuktamishevej (RUS) to chyba na ME go nie zobaczymy.


KONKURENCJE PAROWE:
Jeśli chodzi o pary sportowe to w programie krótkim mamy skok solo, skok wyrzucany i pięć elementów poza-skokowych, którym nadaje się różne poziomy trudności.

Podnoszenie twistowe, kroki i spiralę śmierci pary najczęściej wykonują na poziomie 3, więc gdy pojawia się "czwórka", jest to naprawdę wyczyn godny wyróżnienia. Przy podnoszeniu i kombinacji piruetów już częściej możemy spotkać poziom 4.

W programie dowolnym par, mamy 2 skoki wyrzucane, skok solo i kombinację skoków. Tu łączna ilość skoków wykonywanych obok siebie jest zmienna. Może być ich w sumie trzy → 1 skok solo i kombinacja złożona z dwóch skoków lub cztery → 1 skok solo i trójkombinacja. Dlatego jak wyliczam, że para w sumie wykonała czysto trzy skoki potrójne - to mam na myśli właśnie takie łącznie.

Elementów poza-skokowych jest siedem i analogicznie jak w konkurencjach solowych sekwencja choreograficzna ma stały, pierwszy poziom. Pozostałych sześć (3 podnoszenia, kombinacja piruetów, spirala śmierci i podnoszenie twistowe) uzyskują swoje poziomy.

W programie krótkim podnoszenie twistowe może mieć dwa lub trzy obroty, ale w dowolnym jeśli ktoś chce, to cztery.  Evenia Tarasova i Vladimi Morozov, są w stanie tyle wykręcić, ale w tym sezonie jakoś nie chcą ;).

Pary taneczne w tańcu rytmicznym mają do zapełnienia pięć pozycji. Trzy miejsca na kroki (na 2 sekcje Tanga Romantica i 1 sekwencję kroków do wyboru), 1 miejsce na synchroniczne Twizzle (oceniane osobno dla niej i dla niego) i 1 miejsce na podnoszenie. Najbardziej widowiskowe są Twizzle i podnoszenie, ale w tym sezonie, poziomy 4 najtrudniej osiągnąć za sekcje Tanga Romantica.

W tańcu dowolnym wg raportów elementów jest 9 lub 10. Różnica wynika z dowolności wyboru podnoszeń. Mogą to być 3 krótkie podnoszenia lub 1 krótkie i 1 kombinacja podnoszeń.

Ponadto w raportach trzy miejsca zarezerwowane są dla elementów choreograficznych, które mają stały, pierwszy poziom. Z takiej kalkulacji wynika, że elementów, którym nadawane są poziomy jest 6 lub 7. Ale, ale nie tak szybko i nie tak łatwo - bowiem poziomy za Twizzle i kroki na jednaj nodze, są rozpatrywane osobno (dla niej i dla niego) oraz kombinacja dwóch podnoszeń jest oceniana rozdzielnie dla każdego z wykonanych podnoszeń. Czyli jak by nie patrząc to elementów "na poziomie" jest dziewięć. Żeby nie było zamieszania, jeśli będę pisać o Twizzlach czy o krokach to zapewne będzie wyglądało to tak "za Twizzle osiągnęli 4 i 3 poziom", a jeśli będę pisać o ogólnej liczbie elementów to skorzystam z podziału na 6 - 7 elementów.

Skoro strukturę postów i rozumienie ISU, mamy już okiełznane pozostaje się tylko delektować pięknem jazdy i emocjonować rywalizacją.

Dokładnie jakie elementy są wymagane w sezonie 2018/19 wymienione są TUTAJ.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.