piątek, 18 stycznia 2019

Statystyki i spekulacje przed ME 2019

Po olimpiadzie zawsze następują kadrowe zmiany i przetasowania w stawce zawodów. Nie braknie ich także na Mistrzostwa Europy 2019. Jednak obrońcy mistrzowskich tytułów sprzed roku: Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON (FRA), Alina ZAGITOVA (RUS), Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV (RUS), Javier FERNANDEZ (ESP) stawią się w komplecie. I to est dobra wiadomość :)
 

Zabraknie natomiast Wicemistrzów Europy 2018: Ekateriny Bobrovej i Dmitria Solovieva, Evgenii Medvedevej, Ksenii Stolbovej i Fedora Klimova oraz Dmitrieja Alieva (wszystkich z Rosji). Obydwie pary zakończyły kariery (chociaż Bobrova/Soloviev  nie oficjalnie), a Evgenia i Dimitri niestety nie zakwalifikowali się do kadry. Na Mistrzostwach Rosji 2019 zajęli odpowiednio: 7. i 5. miejsce i obecnie są pierwsi na listach rezerwowych.

Rosja - jako kraj - nie straciła, wywalczonej rok temu, liczby miejsc (w każdej konkurencji mają ich po 3), więc na tafli w Mińsku pojawią się inni reprezentacji tego kraju. O tym jak wygląda kadra, znajduje się poniżej ↓↓

Jeśli chodzi o brązowych medalistów. Sytuacja przedstawia się dwa do dwóch. Nie będzie Caroliny Kostner (ITA), która nie brała udziału w zawodach tego sezonu (oficjalnie nie zakończyła kariery ;)) oraz Natalii Zabijako i Alexandra Enberta (RUS), którzy zrezygnowali z ME przez problemy zdrowotne partnera. Za to będą: Mihail Kolyada (RUS) i duet Alexandra Stepanova / Ivan Bukin (RUS). Jednak czy to oznacza, że pod nieobecności wicemistrzów, to właśnie oni wskoczą na srebrne pozycje? U siebie w kraju byli drudzy ;), także bój o  podium będzie zacięty.

Tak jak pisałam wyżej, kraje nie tracą miejsc. Rosja w parach sportowych ma ich trzy, więc w miejsce Zabijako i Enberta na zawodach wystartuje, 4. duet kraju tj. Daria Pavliuchenko z Denisem Khodykinem (RUS). Oczywiście obok nich i mistrzów Tarasovej i Morozova są jeszcze, brązowi medaliści Rosji - Alexandra Bokiova i Dmitrii Kozlovski (RUS).

Włosi mogą wystawić dwie zawodniczki i będą to: wicemistrzyni kraju - Lucrezia Beccari (ITA) i brązowa medalistka Lara Naki Gutmann. Czyli całkiem nowe nazwiska.

Jeżeli chodzi o dalsze miejsca to:

w konkurencji solistek w pierwszej dziesiątce "zwolniły się" jeszcze dwa miejsca (w sumie jest ich cztery). Na ME'19 nie pojadą 4. z ME'18 Maria Sotskova (RUS) i  5. Loena Hendrickx (BEL). Maria nie zakwalifikowała się do kadry, a Loena ma kontuzję. Tej ostatniej nikt nie zastąpi, więc nie będziemy oglądać żadnej reprezentantki Belgii. Chociaż Belgii przysługują aż dwa miejsca. Jeśli chodzi o Rosjanki to obok Aliny Zagitovej, na ME'19 po raz pierwszy pojadą Stanislava Konstantinova i Sofia Samodurova.
w konkurencji solistów w pierwszej jedenastce do wywalczenia są trzy "wolne" miejsca. Oprócz wspomnianej absencji D. Alieva (RUS, 5. w Rosji), zabraknie 10. Jorika Hendrickx (BEL) i 11. Chafika Besseghiera (FRA).

Tu sytuacja jest podobna jak u pań. Nie będzie żadnego Belga, pomimo dwóch przysługujących miejsc, a francuzów tak jak rok temu wprawdzie będzie dwóch, ale całkiem nowych (nie będzie też 14. R. Ponsarta) ;). Rosjan oczywiście trzech, w składzie: M. Kolyada, A. Samarin oraz powracający do kadry Mistrza Rosji'19  Maxim Kovtun

w konkurencji par sportowych w najlepszej dziesiątce  "wolnych" miejsc jest pięć. Oprócz Wicemistrzów i brązowych medalistów ME 2018, w tym roku nie będzie także 5. V. Marchej / O.Hotarka (ITA), 9. Paige Conners / Evgenija Krasnopolskiego (ISR) i 10. Loli Esbrat / Andreia Novoselova (FRA).

Wprawdzie Włochom przysługują trzy miejsca, ale wykorzystają tylko dwa, Francji przysługują dwa, a wykorzystają tylko 1, ale za to obstawiając je Vanessą James i Morganem Cipresem :), natomiast Izrael nie skorzysta z żadnego z dwóch wywalczonych miejsc.

w konkurencji par tanecznych także do zgarnięcia jest pięć miejsc w najlepszej dziesiątce. Oczywiście liczę, że jedno z nich - najwyższe -  będzie należeć do Natalii Kaliszek i Maksyma Spodyrieva :):):)

W Mińsku oprócz Bobrovej i Solovieva, nie będzie 4. Anny Cappellini i Luci Lanotte (ITA), 6. Tiffany Zahorskiej i Jonathana Guerreiro (RUS, w kraju są obecnie dopiero siódmi), 7. Penny Coomes / Nicholasa Bucklanda (GBR) i 9. Laurence Fournier Beaudry  i Nikolaja Sørensena (DEN).

I podobnie jak w innych konkurencjach Rosja i Włochy nie potraciły "swoich" trzech miejsc - tylko, że na ME'19, w reprezentacji Rosji obok Stepanovej i Bukina pojawią się: Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov i Sofia Evdokimova / Egor Bazin, a w reprezentacji Włoch obok Guignard / Fabbri i Tessari / Fioretti będą to Carolina Moscheni / Andrea Fabbri. Jeśli chodzi o Wielką Brytanię, to nie tylko nie straciła ona miejsca na ME'19, ale zyskała drugie - i je wykorzysta w składzie: Lilah Fear / Lewis Gibson i Robynne Tweedale / Joseph Buckland. Natomiast reprezentanci z Danii nie pojawią się w ogóle.

Poniżej stawki z ME 2018 jest jeszcze więcej zmian. W tańcach z drugiej dziesiątki nie pojawi się sześć duetów. Tak, więc przy rosnącej formie Justyny Plutowskiej i Jérémiego Flemina jest duża szansa by osiągnęli wyższe niż to 21 miejsce.

źródło: niezawodna wikipedia
Liczba wywalczonych miejsc5 komentarzy :

 1. Kocham łyżwiarstwo i ciesze się, że trafiłem tutaj, na tą stronkę;-)Fajnie, że ktoś się pofatygował i ją założył, bo nie ma zbytnio z kim porozmawiać w naszym kraju o tym wspaniałym sporcie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa i witam na blogu :) Cieszę się, że w Polsce jest sporo sympatyków łyżwiarstwa.

   Usuń
 2. Kocham łyżwiarstwo figurowe i właśnie trafiłam na Twój blog. Muszę teraz przeczytać wszystkie Twoje wpisy :) ale zanim to zrobię, wiesz może gdzie i w jakich godzinach można obejrzeć tegoroczne mistrzostwa?
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się z Twojego zainteresowania łyżwiarstwem.

   Harmonogram na blogu podam jutro, ale tu jest już wszystko - http://www.isuresults.com/results/season1819/ec2019/index.htm

   Popołudniowe sesje ME będzie można oglądać od czwartku na TVP SPORT. Eurosport 1 i 2 raczej pokażą powtórki, za wyjątkiem SP solistów w czwartek od 13:45.

   Usuń
  2. Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź!

   Usuń

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.