Na zawodach z cyklu grand prix w USA w konkurencji pań stała się rzecz niebywała. Solistki z podium, cały czas zajmowały te same miejsca, odpowiadające końcowemu rankingowi. Szok! Zero wędrówek po stawce.

Kto znalazł się na podium?
2. Isabsabeau Levito (USA) - Mistrzyni Świata Juniorów 2022
3. Amber Glenn (USA) - srebrna medalistka z CS Golden Spin 2021
Reprezentantka Polski Ekaterina Kurakova, trochę powędrowała, ale w dobrym kierunku :). Po programie krótkim była szósta, w samym dowolnym czwarta, ostatecznie start zakończył się awansem na 5 pozycję.
#1
Kaori Sakamoto (JPN/ 217.61) zaprezentowała czysty program krótki, ale ze słabszą kombinacją bo tą: 3+2 (Lz+T). W kiss&cry miała chwilę niepewności, czy zdoła pokonać prowadzącą Amerykankę, która teoretycznie wykonała 3+3. W efekcie Japonka do reprezentantki gospodarzy straciła minimalnie w technice (-0.78), ale dzięki nadwyżce (1.2 pkt) w ocenie za komponenty pokonała rywalkę. Zdobywając 71.72 pkt uplasowała się na pierwszej pozycji.
W programie dowolnym nie oddała prowadzenia. Bilans sześciu czysto wykonanych
skoków potrójnych, w tym kombinacje: 3F+2T i 3F+3T, dwóch podwójnych axli
(jeden solo, drugi w komb. z kłopotliwym 3T) oraz piruety na najwyższym
poziomie, zapewnił jej najlepszą notę za technikę. Nie inaczej było w ocenie
za komponenty.
Wynik 145.89 pkt to niekwestionowanie najlepszy rezultat w stawce.
Czy to przy muzyce Janet Jackson (SP), czy w liryczno-melanchlijnych kawałkach (FP) Kaori Sakamoto wykazuje się niebywałą precyzją w realizacji "komponentowego" planu. Skupiona na dokładnym wywiązaniu się z artystycznych zaleceń, dba o każdy choreograficzny niuans. Nie ma tu miejsca na przypadkowość czy niekontrolowaną mimikę. Precyzja, precyzja i jeszcze raz precyzja.
*Kaori Sakamoto drugi raz wystąpi na NHK Trophy
#2
Isabeau Levito (USA/ 206.66) cały czas plasowała się na drugiej
pozycji. Mistrzyni świata juniorów w programie krótkim, była bliska pokonania
mistrzyni świata seniorek. Gdyby nie ta dokrętka w kombinacji w drugim
potrójnym skoku (3Lz+3Lo) śmiało mogłaby myśleć o złocie.
Wynik 71.30 pozwolił jej na objęcie drugiego miejsca.
Program dowolny miał minimalne usterki. Sama nota bazowa za technikę była nieznacznie niższa od tej, którą uzyskała Kaori. A wszystko rozegrało się na poziomie ocen za jakość wykonania oraz przy komponentach. Debiutująca w seniorach piętnastolatka musiała uznać wyższość starszej rywalki. Mimo tego, patrząc na jej umiejętności techniczne (jak np. 3F+2T+2Lo) oraz artystyczne wyczucie, niedługo będzie "trzymać" się za plecami mistrzyń. ;). Nota 135.36 dała jej bezpieczną drugą pozycję.
*Isabeau Levito drugi raz wystąpi na MK John Wilson Trophy
#3
Amber Glenn (USA/ 197.61) przeszła samą siebie. Śmiało można uznać, że to były JEJ zawody. Pasja, energia i ofensywne podejście do startu przyniosły jej pierwszy medal z cyklu grand prix. Bezbłędny Hit the road Jack (SP), m.in z kombinacją 3F+3T zapewnił jej rekord kariery tzn. 68.42 pkt i od razu trzecie miejsce.
W programie dowolnym nie udał się w pełni 3A (zabrakło więcej niż ćwierć obrotu), nie wykonała też zaplanowanych kombinacji. Mimo tego, skoki, które ostatecznie zaprezentowała, były z tych solidnych. Amber za FP zgromadziła 129.19 pkt i nadal była trzecią.
*Amber Glenn drugi raz wystąpi na NHK Trophy
#5
Program krótki zaczęła od ballady Elvisa Presleya Can't Help Falling in Love, czyli romantycznie, spokojnie i z właściwym dla Katii malowniczym wdziękiem. W momencie, gdy z głośników rozległ się A Little Less Conversation zaczęła brawurowe, barwne jednym słowem, bajeczne show. To pewnego rodzaju jazda bez trzymanki. ;) Prędkość z jaką Katia prezentowała niebezpieczne łączenia, nonszalanckie prowadzenie łyżwy, a nade wszystko optymizm udzielający się widzom, zapewniły niesamowitą rozrywkę.
Podobnie w programie dowolnym do muzyki z bajki Up, radosne
usposobienie zawodniczki tryska z każdej minuty (sekundy) przejazdu.
Ekspresyjny i pełen fantazji występ cechuje duża dawka energii i pogody
ducha.
W warstwie technicznej programu krótkiego wszystkie elementy poza-skokowe uzyskały najwyższy poziom trudności, kombinacja 3Lz+3T miała dokrętkę w lutzu, ale tę nie zmieniającą oceny bazowej a jakość natomiast podwójny axel i potrójny rittberger przeszły bez zakłóceń.
W programie dowolnym Katia szybko i walecznie pozbierała się po upadku w otwierającej występ trójkombinacji i zaraz po niej podjęła próbę 3Lz solo (z dokrętką), później pojawiły się cztery skoki potrójne, w tym kombinacje 3Lo+2A, 3S+2T a podobnie jak w programie krótkim elementy poza-skokowe sięgnęły po najwyższy poziom trudności.
*Ekaterina Kurakovadrugi raz wystąpi na MK John Wilson Trophy
#6
Gracie Gold (USA/ 174.09) zmagania zakończyła na 6. miejscu. Fantastyczna łyżwiarka, dzielna kobieta zaserwowała swojej publiczności pozytywne wrażenia. To były jej najlepsze programy odkąd wróciła na lód. Świadczą o tym, wyniki które, teraz stanowią jej rekordy kariery.
Przypomnę, że od sezonu 2018/19 m.in. rozszerzono zakres ocen za jakość wykonania, więc naturalnie pojawiają się nowe rekordy. Przy węższym zakresie ocen Gracie potrafiła uzyskać ponad 211 pkt.
Dla Gracie to jest jedyny start w tegorocznym cyklu GP.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz