niedziela, 2 września 2012

Junior Grand Prix - Lake Placid / USA


Zakończone zawody Junior Grand Prix w Lake Placid nie przyniosły wielu niespodzianek, ale zapewniły mnóstwo emocji. Nieraz ogromne przetasowanie między miejscami i zmienne formy zawodników, po trzech dniach zmagań w końcu przyniosły  rozstrzygnięcie. 
Wśród panów zwyciężył Joshua Farfis (USA), wśród pań Satako Miyahara (JPN), pary taneczne znów wygrali gospodarze Alexandra Aldridge/Daniel Eaton (USA), a sportowe (w tym sezonie rozgrywane po raz pierwszy) duet Margaret Prudy/Michael Marinaro (CAN).

Pary sportowe mają do wykonania w programie krótkim:
- sekwencję kroków,
- kombinację piruetów solo (ze zmianą nogi),
- skok solo (2A lub 2F),
- skok wyrzucany (2 lub 3 Salchow),
- podnoszenie ręka w rękę z grupy 4,
- podnoszenie twistowe,
- spirala śmierci tyłem zewnątrz, 

Program dowolny ma zwierać 11 elementów:
- choreograficzną sekwencję, 
- kombinację piruetów solo,
- kombinację piruetów parowych,
- skok solo,
- kombinacje/sekwencję skoków,
- 2 różne skoki wyrzucane,
- 2 różne podnoszenia (jedno z grupy 3 lub 4),
- podnoszenie twistowe,
- spirala śmierci,

 
Konkurencja Solistów

Po programie krótkim prowadził Joshua Farris (USA). I już swoim SP Cello Suite no.1 zapewnił sobie teoretyczne zwycięstwo. Za poprawny program z trudnymi elementami skokowymi (3A,3Lz+3T), dwoma piruetami na poziomie czwartym oraz krokami na poziomie trzecim uzyskał 72,20 punktów. I pozwoliło mu uzyskać sporą przewagę (prawie 14 punktową) nad rywalami. Za program dowolny uzyskał równie wysoką ocenę - 146,49 punktów. Jego program do utworu Paiano Concerto no.2 zawierał 4T obok dobrze wykonanych skoków takich jak 3A+ 3T, 3Lz+2T czyli 3Lz i 3S solo. W sumie zgromadził 218,69 pkt.

Drugie miejsce wywalczone w SP utrzymał Keiji Tanaka (JPN) Chociaż już nie tak pewnie, Tanaka wykonywał zaplanowane elementy. W SP zaprezentował się do Afro Freak, który wykonał faktycznie bardzo zwariowanie - jako mieszaninę elementów wspaniałych przeplatanych niepotrzebnymi błędami (np. poziom 1 w krokach, i aż 3 pkt odjęcia za skok do piruetu). Najlepiej wykonanym skokiem był 3F. Za SP uzyskał 58,63 pkt. W programie dowolnym (The Untouchables) udanie wyskakał 3A+2T, 3F,3Lo,3F+3T,3S, nie najgorzej poszła mu trójkombinacja 3S+2T+2Lo. Szkoda, że przytrafiły się tedwa upadki, które kosztowały go spore straty. FP został oceniony na 123,87, a całość 182.50

Teraz następuje punktowa przepaść i dopiero można mówić o miejscu trzecim.
Chociaż między niżej sklasyfikowanymi zawodnikami rozegrała się największa walka. Ostatecznie wygrał ją Roman Sadovsky (CAN) awansujący po programie krótkim z miejsca 8 na 3. Tak też został wyceniony jego program dowolny. Nie był to program bezbłędny. Zaliczył upadek, ale poprawnie wykonał 3Lz, czy kombinację 2A+3T, a także skok do piruetu był wyceniony na poziom 4. Za program dowolny uzyskał 107,86 pkt i w sumie 158,77). Występ okazał się na tyle lepszy, że pokonał będącego na trzecim miejscu po SP Aidan'a Pitkeeva (RUS), który za swój SP zyskał 57,40 pkt (a to dzięki zachwycającym piruetom wykonanym na poziom 4, czy czystej kombinacji 3Lz+3T). Niestety nie zagwarantowały mu utrzymania miejsca na podium, bo 97,57 za program dowolny to za mało. W sumie 154,94 daje mu dopiero miejsce szóste. 

Miejsca poza podium dzielą niewielkie różnice bo będący na miejscu czwartym (awans z 7) Michael Christian MARTINEZ (PHI) uzyskał 158.40. Piąte należy do June Hyoung LEE (KOR) z 156.45pkt.

Short Program
Free Program
PodsumowanieKonkurencja Par Tanecznych

Zwyciężyli Alexandra Aldridge/Daniel Eaton (USA) uzyskując 136,80 pkt. W samym tańcu krótkim zajęli miejsce drugie, ale zapowiedzieli ostrą walkę w tańcu dowolnym (Fiddler on the Roof). Szczególnie zyskali na podnoszeniach z poziomu czwartego, dopracowanych Twizzlach i precyzyjnym piruecie. Po efektach widać, że nie rzucali słów na wiatr i wyprzedzili tak dobrze spisujący się duet Evgenia Kosigina/Nikolaj Moroshkin (RUS). W samym SD (Rosjanie) byli bardzo mocni technicznie. Obie obowiązkowe sekwencje kroków Blues'a wyceniono na poziom czwarty, podobnie zresztą jak i synchroniczne Twizzle, czy podnoszenie. Słabiej w porównaniu z Amerykanami wypadli w tańcu dowolnym (Michael Jackson Medley). Szczególnie dużo kosztowały ich problemy w jednym z podnoszeń. Sędziowie w końcu stwierdzili, że technicznie to Alexandra i Daniel lepiej się spisali i uzyskali o prawie 6 pkt więcej w pierwszym segmencie oceny. W rezultacie Rosyjska para zdobyła 135,24 pkt.

Znów przepaść punktowa za tymi duetami.

I miejsce trzecie, które należny do duetu Andreanne Poulin/Marc-Andre Servant (CAN) z dorobkiem 114,71 zdobyli brązowy medal. Wynik z tańca dowolnego (68,76 i muzyki Alexandre Desplat'a ) pozwolił im na awans z miejsca czwartego jakie zajmowali po short dance. Duet ten wyprzedził Darię Morozov'ą/Mikhaila Zhmirnov'a (RUS), którzy zafundowali sobie bolesny spadek. W rezultacie tylko (i na szczęście) o jedno miejsce (z 3 na 4), ale jakże boleśnie musieli odczuć ocenę za taniec dowolny. W przeciwieństwie do przyzwoitego SD ich taniec dowolny był znacznie słabszy (wliczając w to upadek) ocena pozwalała im zająć dopiero miejsce szóste. Na szczęście wynik z pierwszej części konkurencji pozwolił im tylko spaść z podium na miejsce czwarte.

Short Dance
Free Dance
Dance-podsumowanie


Konkurencja Solistek
 Wygrała Satako Miyahara (JPN). W sumie zawody zakończyła z dorobkiem 161,65 pkt a jej programy zwyciężyły obie części zawodów. Najpierw w programie krótkim wykonywanym do utworu Voice of Spring Waltz wykonała poprawnie 3F i 2A, a piruet z odchyleniem tułowia oraz kombinacja uzyskały poziomy czwarte i 54.76 pkt. Zwycięstwo przypieczętowała programem dowolnym. Jej Romeo and Juliet zachwycił czterema,  poprawnie wykonanymi potrójnymi skokami (tj. 3F,3Lo,3S,2A+3T) oraz piruetami, za które przyznano poziom czwarty.


W tej konkurencji wcześniej następuje przepaść między miejscami.

Srebro wywalczyła Courtney Hicks (USA) z dorobkiem 153,77 pkt. Po SP zajmowała miejsce czwarte, a jej program dowolny dawał jej (w tej części) miejsce trzecie. Skupiając się na FP, Amerykanka w swoim Aranjuez, również wykonała czysto cztery skoki potrójne (3Lo,3S, 3Lz oraz sekwencję 3Lo+2A). Dodatkowo dwa piruety otrzymały poziomy czwarte, dzięki czemu nagromadziła sobie punktów, ale co najważniejsze zdecydowanie pobiła wszystkie zawodniczki najwyższą oceną za komponenty (50,52). Dla porównania Satako otrzymała 49,34.

Na miejscu trzecim zawody zakończyła Angela Wang (USA). W sumie zgromadziła 150, 40 pkt. Z czego za SP - 44,71 (była dopiero ósma) i 105,69 za program dowolny (który był drugim free programem wieczoru). Ladies in Lavender (FP) owocował w udaną trójkombinacje (3Lz+3T+2T) kombinacje dwóch skoków (3F+2T) oraz skokami solo 2A, 3Lz, 3S (słabsza była druga kombinacja 3Lo+2T i 2A). Piruety oceniono na poziom trzeci, a sekwencję kroków na poziom drugi.

Na miejsce czwarte po udanym SP spadła Evgenia Gerasimova (RUS). SP - The Barber of Seville - dał jej pozycję medalową, ale gorzej wykonany FP, pociągną ją w dół. 
Piąte miejsce należy do Kiri Baga (USA), sukcesem jest to, że sam program dowolny dał by jej miejsce czwarte. Największy spadek  z drugiego na miejsce szóste odnotowała So Youn Park (KOR). Sam program krótki (wykonany bezbłędnie do Pantoum for Piano) dał jej wspomnianą druga lokatę i wydawałoby się, że ma szanse pozostać na podium. Stało się inaczej niepowodzenia, błędy i dwa upadki w programie dowolnym zniweczyły jej plany. 

Short Program
Free Program
Podsumowanie


Konkurencja Par Sportowych


Zwycięzcy to Margaret Prudy/Michael Marinaro (CAN) z dorobkiem144,72 pkt.. W pierwszej części tj. w short programie zajmowali druga lokatę. O Mio Babbino Caro, było dobrze opracowanym shortem, chociaż małe błędy nie pozwoliły im się od razu cieszyć z prowadzenia. The Artist (free program) przyniósł sporo usterek, ale jednak udało im się pokonać duet Rosyjski i być w tej części najlepszymi. Mocnymi punktami programu były kombinacje piruetów (poziom 4) oraz kombinacja skoków 3T+2T.

Tradycyjnie przerwa i kolejne miejsca.

Na drugie miejsce spadli wspomniani Vasilisa Davankova/Andrei Deputat (RUS), w sumie zawody zakończyli z prawie 12 punktową stratą do miejsca pierwszego. Po SP prowadzili z ponad jedno punktową przewagą. A ich Godfather zawierał przyzwoitego 2A, czy udanego 3-nego wyrzucanego Salchowa, także podnoszenie i piruet spotkał się z uznaniem i oceną na poziomie czwartym. Gorzej już było w Once Upon a Time in Mexico, czyli programie dowolnym (tylko miejsce trzecie). Zdecydowanie to nie był ich dzień, problemy w kombinacji skoków oraz w wyrzucanym potrójnym Rittbergerze, czy brak piruetu nie mogły przynieść upragnionej wygranej. Suma summarum zawody zakończyli ze srebrnym medalem. To i tak mogą mówić o dużym szczęściu.

Madeline Aaron/Max Settlage (USA) awansowali po SP z miejsca 4 na 2. Ich program dowolny, dał bym im nawet drugą lokatę, gdyby przyłożyli się do SP. Excerpts from Carmen Suite zawierał prawidłową sekwencję 2A+2Lo, a także jedno podnoszenie i kombinacja piruetów zostały ocenione na poziom czwarty. Szkoda, że reszta elementów uzyskała tak słabe poziomy (nawet pierwsze). Gospodarze zamienili się miejscami z inną parą z USA, czyli Haven Denney/Brandon Frazier (USA). Bowiem to oni zajmowali miejsce 3 po swoim shorcie (Malaguena). Pomimo tego mieli w nim pewne problemy, największy to taki, że wg regulaminu zabrakło spirali śmierci. Większe problemy pojawiły się w programie dowolnym. Niestety dwa upadki (przy 2A i wyrzucanym Loopie) nie mogły obejść się bezkarnie. Na miejscu piątym kolejny gospodarki duet, czyli Jessica Pfund/Aj Reiss (USA).

Short Program
Free Program
Podsumowanie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.