niedziela, 24 lutego 2013

100 poczwórnych skoków i zawody w Hadze.

Challenge Cup 2013 dobiegło końca. Zawodnicy w dniach od 21 do 24 lutego rywalizowali w kategoriach solowych oraz par sportowych. Stawka była o tyle wysoka, że była to ostatnia możliwość by uzyskać kwalifikacje do udziału w Mistrzostwach Świata.


Obok seniorów rywalizowali także ci najmłodsi, czyli kategoria novice.
Do rywalizacji stanęli zawodnicy ze słabszym dorobkiem punktowym, a także kilkoro z nie lada sukcesami.


I tak u pań nie do pokonania okazała się tegoroczna Mistrzyni Europy Carolina Kostner (ITA), która zarówno w programie krótkim jak i dowolnym przewodziła stawce. Uzyskując wynik 198.90 wywalczyła złoty medal. W programie krótkim czysto wykonała wymagane skoki solo tj. 3Lo, 2A oraz kombinację 3T+3T. Za trzy elementy poza-skokowe przyznano jej poziom 4, natomiast za piruet z odchyleniem tułowia trzeci.W programie dowolnym popełniła kilka błędów i jej ocena za technikę była nico niższa od tej, która wywalczyła srebro, czyli  Maé Bérénice Meite (FRA), jednak w ocenie za komponenty (70.81) wyprzedziła Francuzkę o blisko 20 punktów. W konsekwencji Włoszka wygrywa sporą przewagą nad pozostałymi paniami z podium. Drugą na Challenge Cup 2013 została wspomniana Maé Bérénice Meite (FRA) uzyskała wynik 166.55, a trzecią Kerstin Frank (AUT) - 143.42. Tym samym panie nie zmieniły kolejności jakie zajmowały w programie krótkim.Wśród solistów kolejność jaką zajmowali po programie krótkim również nie uległa zmianie, ale patrząc na oceny za sam program dowolny nastąpiłoby przetasowanie.

 Zwycięzca zawodów Brian Joubert (FRA) obronił tytuł z roku poprzedniego. Francuz zaprezentował czysty program krótki, ale w programie dowolnym nota 150.42 plasowałby go na miejscu drugim. Pomimo tego z dorobkiem 228.66 nie dał się pokonać  i Alexander Johnson (USA) choć lepszy w programie dowolnym z wynikiem 228.54  musiał zadowolić się miejscem drugim. Trzecim został Chafik Besseghier (FRA).

Brian Joubert w programie dowolnym wykonał jedną z trzech kombinacji 3Lz+3T i choć zaryzykował 4 Salchowa sędziowie dopatrzyli się braku rotacji. W Zagrzebiu nie wykonywał tego skoku, ale być może na Mistrzostwach Świata Francuz włączy go jako stały element, co pozwoliło by mu walczyć z najlepszymi.

Brian Joubert
 Na uwagę zasługuje fakt, że w programie krótkim jak i w programie dowolnym czysto skoczył poczwórne Toeloopy, a to przynosi mu miejsce w historii jako pierwszego zawodnika, który skoczył 100 skoków poczwórnych. Dla porównania Evgeni Plushenko (RUS) ma ich 94, a trzeci w tej klasyfikacji Konstantin Menshov (RUS) - 46.


Srebrny medalista Challenge Cup 2013 Alexander Johnson (USA) nie skacze skoków poczwórnych.  I dlatego pod względem technicznym wypadał gorzej niż Brian Joubert. Jednak w samym programie dowolnym pierwszą pozycję wywalczył sobie dzięki lepszej ocenie za komponenty. 
Brązowy medalista Chafik Besseghier (FRA) przeżył chwile grozy. Trzeci po programie krótkim mógł nie obronić miejsca na podium. Jego program dowolny zawierał zbyt dużo skoków podwójnych (aż sześć), a 4T był wątpliwej jakości. I w tej części konkurencji zajął by dopiero miejsce szóste. Na jego szczęście dorobek 194.29 pkt. okazał się wystarczający by drugi z Francuzów staną na podium. 


V.James/M.Cipres
W konkurencji par sportowych w programie krótkim na czołowych miejscach plasowały się dwa duety z Francji James/Cipres i Popova/Massot. Po programie dowolnym nastąpiły znaczące zmiany. Przed nimi ustrzegli się jedynie Vanessa James / Morgan Cipres (FRA) i z dorobkiem 189.82 wywalczyli złoty medal. Dla dwóch pozostałych duetów z podium zmiany te zakończyły się pomyślnie. Na drugie miejsce (z trzeciego) awansowali Tara Kayne / Daniel O'Shea ze Stanów Zjednoczonych, a z czwartego na trzecie Mari Vartmann / Aaron Van Cleave z Niemiec. Daria Popova / Bruno Massot (FRA) mogą mówić o mniejszym szczęściu niż miał ich rodak Ch. Besseghier bo ostatecznie zajęli miejsce poza podium.

Vanessa James / Morgan Cipres (FRA) zaprezentowali niemalże czyste programy. Jedynie w programie dowolnym mieli kłopoty w kombinacji w którym zabrakło drugiego skoku. Ponad to za podnoszenie i piruet parowy uzyskali poziom 4. Tara Kayne / Daniel O'Shea (USA) uzyskali wynik 167.82. Ich mocnym punktem w programie dowolnym były podnoszenia i piruety (poziom 4), a w programie krótkim także za sekwencję kroków przyznano im najwyższy poziom. Mari Vartmann / Aaron Van Cleave (GER) uzyskali 156.30pkt tym samym zapewniając sobie awans na miejsce na podium. Oprócz słabszych skoków solo ich program dowolny był czysty i bez zarzutu. A dwie kombinacje piruetów uzyskały poziom 4.

Vanessa James / Morgan Cipres - SP
Vanessa James / Morgan Cipres - FP 

Dodatkowo na Challenge Cup nagradzany jest kraj posiadający najlepszy zespół. W każdej konkurencji pierwszych siedmiu zawodników / zawodniczek zdobywa punkty na poczet swojej drużyny. W tym roku jak łatwo odgadnąć nagrodzony został zespół z Francji. :)

Strona w wynikami zawodów Challenge - Cup 2013 
Video z zawodów w Hadze 


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.