niedziela, 10 lutego 2013

4CC 2013 - dzień trzeci


Dziś odbyły się trzy finały Mistrzostw 4 Kontynentów. Może bez ogromnych sensacji, jakie miały miejsce wczoraj, ale w konkurencji par sportowych w samym programie dowolnym duet Meagan Duhamel / Eric Radford był o 1,71 punktów gorszy od swoich rodaków tj. duetu Kirsten Moore-Towers / Dylan Moscovitch (CAN). Jednakże przewaga jaką zgromadzili w programie krótkim zapewniła im wygraną i tym samym tytuł Mistrzów 4 Kontynentów. Kirsten i Dylan zostali wicemistrzami.
Podium solistek zdobyły reprezentantki gospodarzy z Mao Asadą na czela oraz Akiko Suzuki i Kanako Murakami na miejscu drugim i trzecim. A złoty medal dla Stanów Zjednoczonych zdobyła para taneczna Meryl Davis / Charlie White. Natomiast po nieprzyjemnych przygodach w tańcu dowolnym Tessa Virtue / Scot Moir (CAN) zostali wicemistrzami.


Podium 4 CC - 2013
Po raz pierwszy Mistrzostwo 4 Kontynentów wywalczyli Meagan Duhamel / Eric Radford (CAN). I warto przypomnieć, że na tych zawodach jest to drugi złoty medal dla Kanady. Nota 128.74 nie była najwyższą, ale wspomniana przewaga z programu krótkiego uratowała ich od spadku. Program dowolny jaki zaprezentowali niestety obfitował w błędy i kłopoty z jakością wykonania. Jednak to co wykonali z należytą precyzją (szczególnie elementy poza-skokowe) zostały nagrodzone przez sędziów nie tylko poziomami 4, ale także dodatkowymi punktami wykonania. Nawet potrójny twist, który uzyskał poziom 3 został oceniony in plus. Nie zabrakło także ich znaków rozpoznawczych, czyli wyrzucanego potrójnego Lutza zaprezentowanego w dobrym stylu oraz 3Lz solo, który jednak Eric wylądował na dwie nogi i dlatego ambitny 3Lz stracił na wartości. Meagan także nie była dziś sobą i w trójkombinacji  skoczyła 3S+1T+2T co zgodnie z regulaminem nie można było zaliczyć inaczej, choćby partner skoczył wszystko jak należy.
Bądź co bądź w sumie Kanadyjczycy z notą 199.18 mogą poszczycić się Mistrzowskim  tytułem.

Wicemistrzami zostali ich rodacy - Kirsten Moore-Towers / Dylan Moscovitch (CAN). Pod względem technicznym uzyskali notę zbliżoną do tej, którą przyznano Meagan i Eric'owi. Jeden poważny błąd tj. upadek przy wyrzucanym potrójnym Rittbergerze oraz słabszy 3S spowodował niepotrzebne straty. Poza tymi kłopotami każdy z pozostałych elementów wykonali imponująco. Piruety, podnoszenie oraz spirala śmierci uzyskały poziom 4, a potrójny twist 3. W swoim programie zaprezentowali także sekwencję dwóch potrójnych Toeloopów. A jeśli chodzi o komponenty to już inna historia i widoczna przewaga nad komponentami Meagan i Eric'a. Duet zaprezentował się od najlepszej strony i ocena 63.31 potwierdziła zachwyt. Ich program dowolny uzyskał 130.45 pkt, a w połączeniu z punktami za program krótki otrzymali ich  196.78.

Marissa Castelli / Simon Shnapir (USA) z notą 117.04 za program dowolny i łącznie z dorobkiem 170.10 wywalczyli medal brązowy. Zaimponowali podwójnym wyrzucanym Axlem, tylko szkoda że z kombinacji zostały jedynie skoki pojedyncze (1A+1T), a i 3T pozostawiał wiele do życzenia. Poziom 4 uzyskali za  podnoszenia oraz piruet parowy.

Czwarte miejsce należy do ich rodaków tj. duetu Felicia Zhang / Nathan Bartholomay (167.30), ich program poza tym upadkiem przy trudnym potrójnym wyrzucanym Lutzie był czysty i napełniony pozytywną energią. Były rugbysta jak widać świetnie odnajduje się w nowej, artystycznej dyscyplinie. Piąte miejsce wywalczył duet z Chin Cheng Peng / Hao Zhang (164.82), a na szczególną uwagę zasługuje ich poczwórny twist.


Podium 4CC 2013

Dzięki trzem zdolnym zawodniczkom gospodarze poprawiają swój "medalowy" bilans. Bo jak przypomnę dla Japonii tylko Yuzuru Hanyu zdobył medal srebrny w konkurencji solistów. Natomiast będący w słabszej formie Daisuke Takahashi czy nazbyt surowo oceniany Takahiko Mura znaleźli się daleko za podium. Zwycięzcą został Kevin Reynolds (CAN). Trzecim zaś Han Yan (CHN).


Ale już wśród pań Japonki okazały się nie niedoścignione i zajęły trzy miejsca na podium. Kolejność z programu krótkiego nie zmieniła się i Mistrzynią 4 Kontynentów już po raz trzeci została Mao Asada przed Akiko Suzuki oraz Kanako Murakami.

Podium 4 CC  2013
Bezkonkurencyjna Mao Asada (JPN) za swój program dowolny uzyskała nowy rekord sezonu 130.96 punktów. A w sumie  205.45. I z przewagą około 15 punktów wywalczyła kolejne w tym sezonie mistrzostwo. Asada ponownie sięgnęła po 3 Axla, choć sędzia dopatrzył się  braku rotacji. Podobnie rotacji zabrakło w kombinacji 2A+3T czy 3F+3Lo, a 3Lz wykonała nie z tej krawędzi. Natomiast czyste skoki to potrójny Rittberger, podwójny Salchow czy kombinacja 3F+2Lo+2Lo. Wspaniałe piruety z poziomu 4 oraz sekwencja kroków z poziomu trzeciego zyskały na wartości. A całość  komponentów odzwierciedlających olśniewające umiejętności łyżwiarskie Japonki, choreografię czy interpretację Asada uzyskała 67.76 pkt.

Wicemistrzyni Akiko Suzuki (JPN) występowała jako ostatnia tuż po Mao Asadzie. Swój program zaprezentowała całkowicie skupiona i nie onieśmielona wyśmienitym programem swojej rodaczki. 124.43 to jej wynik za program dowolny, w którym wykazała świetną technikę skoków (pomimo kilku wpadek w postaci np.1A) oraz porywające komponenty. Szczególnie mocnym punktem jest dopracowana sekwencja choreograficzna, choć ma stały poziom to sędziowie nie szczędzą na ocenie jakości. Ponad to każdy z piruetów uzyskał poziom 4 i tak z notą 190.08 po raz drugi zdobyła Wicemistrzostwo 4 Kontynentów.

Brązowy medal wywalczyła Kanko Murakami (JPN). Z notą  116.99 za program dowolny oraz w sumie 181.03 nie pozwoliła na utratę miejsca. Jej program choć z kilkoma błędami w rotacji, zawierał czystego 3T czy kombinację 3Lo+2T oraz sekwencję 3F z Axlem pojedynczym zamiast podwójnym. Poziom 4 uzyskała za piruet z odchyleniem tułowia oraz ich kombinację.


Czwartą została Christina Gao (USA) z notą 176.28 i gdyby nie upadek przy 3Lz, kto wie czy nie awansowała by na podium. Tak się jednak nie stało. Za to ogromny awans odnotowała Zijun Li (CHN). Dziesiąta po zaskakująco słabym programie krótkim pozbierała się i program dowolny zaprezentowała na najwyższym poziomie, a techniką ustępuje jedynie Mao Asadzie. 61.69 to jej wynik za technikę, 115.91 za program dowolny, a w sumie Chinka uzyskała ich 170.42.

Dwie młode zawodniczki odnoszące spore sukcesy tj. Gracie Gold (USA) oraz Kaetlyn Osmond (CAN) uplasowały się odpowiednio na miejscu piątym i szóstym. Pomimo, że ich programy nie były najgorsze to  przy silnej czołówce takie potknięcia i ogólna słabsza jakość wykonania zadecydowały, że w tym sezonie podium nie dla nich. Na koniec Mistrzostw 4 Kontynentów o medale walczyły pary taneczne.

Meryl Davis / Charlie White (USA) już po raz trzeci zdobyli tytuł Mistrzów 4 Kontynentów. Ich taniec dowolny zachwycał pod każdym względem. Amerykanie od pierwszej do ostatniej sekundy utrzymywali niesłabnące napięcie. A technicznie, no cóż wszystko było bliskie ideału i trudno wyszczególnić konkretny element, który był najlepszy. Na pewno najbardziej w pamięci zapada to podnoszenie, gdy Charlie uklękną, a Meryl stojąc na jego udzie przyjmuje pozę odwróconej wagi. Wspaniała technika (siedem poziomów 4 oraz ocena in plus za jakość wykonania) oraz porywające komponenty (łącznie z 10.00-tkami) dały im notę 112.68, a w sumie wynik 187.36 zaprowadził ich na sam szczyt.
 
Podium 4 CC 2013
Tessa Virtue / Scott Moir (CAN) rozpoczęli z właściwą sobie dynamiką. Tessa po raz kolejny żywiołowo i z porażającą energią wykonywała niebezpieczne podnoszenia. Aż do momentu, kiedy niespodziewanie przerwali program. Ciężko było odgadnąć czemu Tessa nie podeszła do kolejnego podnoszenia. Podobno chwycił ją skurcz w nogach. Po krótkiej przerwie pozwolono im kontynuować i jak na waleczną i doświadczoną parę zaprezentowali się jak gdyby nic złego się nie stało. A sędziowie przymknęli oko na przerwę i nie odjęli żadnych punktów. Oprócz kroków z poziomu 3, każdy z pozostałych elementów oceniono na poziom 4, a w ocenie za choreografię dwoje sędziów przyznało im po 10.00 punktów. Za taniec dowolny uzyskali 109.20 i w sumie 184.32. Wynik okazał się zbyt niski by utrzymać prowadzenie i pokonać nieskazitelny program Amerykanów.
.
Brązowy medal wywalczyli Madison Chock / Evan Bates (USA) z notą 94.98 za taniec dowolny oraz 160.42 za całość występów. Ich program zawierał trzy podnoszenia oraz piruet z poziomu czwartego, kroki po kole i Twizzle z poziomu 3, natomiast kroki w trzymaniu z drugiego.

Czwarta i piąta para Mistrzostw tj. Maia Shibutani / Alex Shibuytani (USA) oraz Piper Gilles / Paul Poirier (CAN) w samym tańcu dowolnym byli lepsi niż duet Chock/Bates, ale w ogólnym dorobku nie zdołali awansować na podium. Rodzeństwo Shibutani uzyskało w sumie punktów 159.97, a Gilles/Poirier 157.83. Warto podkreślić, że Kanadyjczycy uzyskali aż siedem poziomów czwartych, a jedynie kroki w trzymaniu trzeci. A ich ocena za program dowolny była trzecią oceną zawodów (97.63).

Wyniki tańców dowolnych
Rezultaty par tanecznych
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.