sobota, 9 lutego 2013

4CC 2013 - dzień drugi

Finał solistów zakończył się sensacyjnym zwycięstwem Kevin'a Reynolds'a z Kanady. 
Wicemistrzem został Yuzuru Hanyu (JPN), a na miejscu trzecim uplasował się Han Yan z Chin.

Gospodarze odrabiają straty i po programie krótkim solistek aż trzy Japońskie zawodniczki plasują się na medalowych pozycjach. Mao Asada z dorobkiem 74.49 góruje nad swoimi rodaczkami tj. drugą Akiko Suzuki (65.65) oraz trzecią Kanako Murakami (64.04). 
Kto by przypuszczał, że pod nieobecność Patricka Chana Kanada wywalczy złoto w konkurencji solistów?! Szósty po programie krótkim Kevin Reynolds dzięki wybitnemu programowi dowolnemu awansował i wywalczył tytuł Mistrza 4 Kontynentów. Tańcząc do muzyki Andrei Mathieu z łatwością wykonał trzy skoki poczwórne (4 Salchowa oraz dwa poczwórne Toeloopy - jeden solo, a drugi w kombinacji z potrójnym Toeloopem), kombinacje 3A+3T oraz 3S+2Lo, a także 2 Axla, 3 Flipa i 3 Lutza, choć już z błędem. Za piruet w pozycji wagi oraz kombinację piruetów otrzymał poziom czwarty, za sekwencję kroków 3, a za skok do piruetu poziom 2. W sumie za cześć techniczną uzyskał aż 92.91 punktów, a jego komponenty uzyskały równo 80. Jego program dowolny łącznie zdobył 172.21 punktów i w połączeniu z punktami za program dowolny Kanadyjczyk zawody kończy z dorobkiem 250.55 pkt.Pozostali panowie walczyli zaciekle i choć przytrafiały im się widoczne i kosztowne błędy, wykazywali się nie lada wolą walki. I tak w konsekwencji Mistrz Japonii Yuzuru Hanyu z poczwórnym Toeloopem oraz pięcioma skokami potrójnymi i przede wszystkim z poziomami czwartymi za pozostałe elementy uzyskał 158.73 punktów za program dowolny, a za całość zgromadził ich 246.38. Dzisiejszy występ Japończyka był nazbyt nerwowy i zawierał zbyt dużo "wpadek" w postaci złej krawędzi w 3F, czy zamiast skoków potrójnych czy poczwórnych wyszły podwójne, a na domiar złego wkradł się także pojedynczy Lutz.
Na miejsce trzecie spadł Han Yan, ale jego program dowolny był dopiero piątym programem zawodów. Reprezentant Chin rozpoczął dobrze od kombinacji 3A+3T, ale upadek przy 4T kosztował go wiele bólu i strat punktowych. Ostatecznie wynik 235.22 dał mu medal brązowy.

Z miejsca dziesiątego na czwarte awansował Mistrz Stanów Zjednoczonych Max Aaron. I historia z zawodów krajowych powtórzyła się w Japonii. Słabszy program krótki zrekompensował sobie rewelacyjnym programem dowolnym (z dwoma poczwórnymi Salchowami) oraz siedmioma skokami potrójnymi, choć pod koniec programu wyskakał je z wątpliwą jakością. W sumie uzyskał 234.65 i miejsce tuz za podium.
5. Richard Dornbush (USA / 234.04), 6. Nan Song (CHN / 228.46), 7. Daisuke Takahashi (JPN / 222.77), 8. Takahiko Mura (JPN / 218.08), 9. Ross Miner (USA / 214.36) czy zamykający dziesiątkę Andrei Rogozine (CAN / 201.99) wykazali się niesamowitą walecznością i zaciekłaścią przez co nadali zawodom niepowtarzalny charakter.  Jedank wspomniane widoczne upadki lub mniej zauważalne błędy doprowadziły do niepowetowanych strat. Szczególnie dotkliwe dla tych, którzy mieli realne szanse na medal. A mowa tu o Daisuke Takahashi, Richardzie Dornbushu czy nawet Nan Songu.

Zabawnie zaprezentował się jedenasty zawodnik Misha Ge (UZB) i choć regulamin jasno mówi, że nie może być wokalu. Misha nie zważał na stratę jednego punktu i w jego muzyce przez kilka sekund dało się usłyszeć śpiew. A z mniej znanych zawodników bardzo dobrze w programie dowolnym zaprezentował się podopieczny Nikoaja Morozova -  Abzal Rakimgaliev (KAZ), który ostatecznie uplasował się na miejscu 15 oraz dwóch zawodników z Filipin. Christopher Caluza zajął miejsce14, a Michael Christian Martinez 16.

Wyniki programów dowolnych solistów
Łączne rezultaty solistów


Dzisiejszego dnia rywalizację rozpoczęły solistki. I w tej konkurencji Japonia ma powody do dumy.

M.Asada
Mao Asada jako jedyna pewnie skoczyła potrójnego Axla. Jak wiadomo w obecnym czasie tylko Japonka prezentuje ten skok, bowiem pozostałe panie skaczą Axla podwójnego. Wielokrotnie Mao Asadzie degradowano ten skok do skoku z dwoma obrotami, ale tym razem się udało i został zaliczony jako potrójny. Obok niego skoczyła jeszcze kombinację 3F+2Lo oraz 3 Rittbergera solo. Za trzy z czterech elementów poza-skokowych otrzymała poziom czwarty, a za skok do piruetu poziom 3. W sumie za technikę uzbierała aż 40.63 pkt, natomiast za komponenty 33.86 i były to najwyższe oceny zawodów.

Na drugim miejscu plasuje się wspomniana Akiko Suzuki. Trzecia zawodniczka Mistrzostw Świata z roku ubiegłego zaprezentowała kombinację dwóch potrójnych Toeloopów, potrójnego Flipa oraz podwójnego Axla. Za piruet z odchyleniem tułowia oraz kombinację piruetów przyznano jej poziom 4. W sumie technikę oceniono na łączną notę 34.71, a to o 0.06 pkt mniej niż uzyskała trzecia  zawodniczka Kanako Murakami (34.77). Najmłodsza z Japonek zaprezentowała taki sam zestaw skoków co Suzuki, choć z małymi błędami w 3F. Jej piruety uzyskały poziom 4, a sekwencja kroków 3. Waleczna Murakami przegrała notą za komponenty i dlatego obecnie znajduje się na miejscu trzecim.

Miejsce czwarte i piąte należy do Amerykanek Christiny Gao - 62.34 oraz Gracie Gold - 60.36. Kolejne zawodniczki z pierwszej dziesiątki zdobywały mniej niż 60 punktów. A druga dziesiątka to już skromniejszy dorobek między 47 a 30.
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.