sobota, 25 stycznia 2014

Flash z Mistrzostw 4 Kontynentów 2014

Mistrzostwa 4 Kontynentów nie cieszą się tak dużą popularnością wśród zawodników z pozostałych kontynentów, jak mają to w zwyczaju Mistrzostwa Europy.Na popularnie zwanych 4CC często brakuje medalistów z cyklu GP lub MŚ, co nie oznacza, że nie pojawiają się w ogóle. Ale reprezentacje stawiają bardziej, albo na zawodników, którzy potrzebują większego doświadczenia i niejako treningu przed największymi imprezami, albo takich, którzy nie posiadają kwalifikacji do MŚ, a 4CC stanowi możliwość pokazania się łyżwiarskiemu światu.

Na świeżo zakończonych 4CC 2014, zabrakło ścisłej światowej czołówki, przygotowujących się do ataku na medale Igrzysk Olimpijskich.
Ale pojawiło się kilka nazwisk, które zobaczymy w Sochi, choć może nie tak wysoko.

 Konkurencja solistów choć bez światowej czołówki przebiegała zaciekle i z poczwórnymi skokami w tle.
Pretendentem do złota był niewątpliwie wicemistrz świata Denis Ten (KAZ). Bowiem jako jeden z nielicznych olimpijczyków pojawił się na Mistrzostwach 4 Kontynentów.

Rzeczywistość okazała się inna od przypuszczeń. Bowiem najlepszym solistą został Takahiko Mura (JPN), który uzbierał 242.56.W czasie zawodów czysto prezentował 4T, 3Lz+3T, 3A oraz 3A+2T.
 Srebrnym medalistą został - pominięty w olimpijskiej kadrze - Takahiko Kozuka (JPN /  236.38), który w shorcie był w prawdzie czwartym, ale w samym programie dowolnym najlepszy (choć nie bezbłędny). Technicznie słabszy od rywali, ale za to w komponentach góruje nad całą stawką.
 Brąz wywalczył Nan Song (CHN/  236.09), który dwa swoje programy zaprezentował na miejsca trzecie :)
Na miejscu czwartym z dorobkiem 226.37 uplasował się Denis Ten (KAZ), który awansował o jedno oczko z miejsca piątego jakie zajmował po shorcie. W programie dowolnym wyszedł 4T, 3Lo, 2A i jedna kombinacja: 2Lz+2T. Pytanie jak będzie na Olimpiadzie?

Na Olimpiadzie możemy zobaczyć Mishę Ge (UZB), który na 4CC uplasował się na miejscu 13, Abzala Rakimgalieva (KAZ) - miejsce 15, czy Brendana Kerry (AUS) - miejsce 20.


Wśród par tanecznych, choć zabrakło duetów wytypowanych na Olimpiadę najlepiej wypadli reprezentanci USA i Kanady, obstawiając pierwszą szóstkę.

Złoto zdobyli Madison Hubbell / Zachary Donohue (USA). A ich wynik to 158.25pkt. Spora przewaga nad drugim duetem, po tańcu krótkim (trzy poziomy 4 oraz dobra jakość) zaważyła o ich zwycięstwie. Bowiem w samym tańcu dowolnym przegrali z Kanadyjczykami.
Srebro ostatecznie przypadło parze Piper Gilles / Paul Poirier (CAN / 153.71). Taniec krótki choć z 3 poziomami 4 (nawet za obydwie sek. kroków) pozostawiał wiele do życzenie pod względem jakości. Natomiast taniec dowolny wykonali nie tyle bezbłędnie, ale technicznie o ponad 5 pkt lepiej od duetu Hubbell/Donohue.
Brąz  wywalczyli Alexandra Aldrige / Daniel Eaton (USA), którzy w sumie uzyskali 144.95pkt.

Miejsce czwarte i piąte należy do Kanady. A zdobyli je Kharis Ralph / Asher Hill (137.03) oraz Nicole Orford / Thomas Williams (133.42). Natomiast szóste znów do Amerykanów: Lynn Kriengkrairut / Logan Giulietti-Schmitt (130.05).

Jeśli chodzi o pary sportowe to stawkę otwierają i zamykają Chińczycy. Od miejsca drugiego do czwartego plasują się Amerykanie, natomiast piąte i szóste należy do Kanadyjczyków. Są to duety, które nie pojawią się na Olimpiadzie.

Z wynikiem 212.40 złoto wywalczyli Wenjing Sui / Cong Han (CHN). Zarówno w pierwszej i drugiej części nie mieli sobie równych. W programie dowolnym zafascynowali poczwórnym twistem i choć był na poziomie 1, to jakość nie pozostawiała wątpliwości. W shorcie duet za elementy poza-skokowe uzyskał same poziomy 4. W dowolnym było podobnie podobnie (za wyjątkiem twista poziom 1 oraz za jedno z podnoszeń poziom 3). Nie muszę dodawać, że i ze skokami nie mieli problemów ;).

Tarah Kayne / Daniel O'Shea (USA) z łącznym wynikiem 181.45 awansowali na srebrne miejsce. W shorcie byli trzeci. Program dowolny (oprócz niefortunnego upadku podczas twistu) zaprezentowali się czysto i w nienagannej jakości.
O dużym szczęściu mogą mówić Alexa Scimenca / Chris Knierim (USA). Drudzy w shorcie, posypali się w programie dowolnym (sam free program byłby 4). Łączny wynik 170.35 pozwolił im się na podium, choć z wywalczyli medal brązowy.
Miejsce czwarte należy do Amerykanów. Haven Denney / Brandon Frazier trzeci we free porgramie z dorobkiem 167.10 nie wskoczyli na podium. Natomiast lokata przypadła Kanadyjczykom. Zdobyli je Natasha Purich / Mervin Tran (147.80). A trzeba dodać, że duet jako Season Best ma  wynik 162.09 zdobyty na TEB.

Dwie Japonki i Chinka zajęły miejsca na podium w konkurencji solistek. Zwyciężczynię i brązową medalistkę z pań zobaczymy na Olimpiadzie. Wysokie lokaty pokazują, że wybór nie był bezcelowy :).

Zwyciężyła wytypowana do olimpijskiej reprezentacji Kanako Murakami. łączną notę 196.91 pkt zawdzięcza dwóm najlepszym programom. Zarówno short jak i program dowolny zaprezentowała niemal bezbłędnie. Kilka wpadek nie zmienia faktu, że to co wykonała dobrze (np. 3T+3T, 3F, 2A) wykonała na wysokim poziomie jakości. Ponad to zachwycała elementami poza-skokowymi (poziom 4).

Srebro zdobyła zachwycająca w tym sezonie Satoko Miyahara (JPN / 186.53). Choć w shorcie czwarta (z całkiem dobrym programem), w dowolnym potrafiła zmobilizować siły i wykonać go na miejsce drugie. Niemal idealny program zawierał kombinacje 3Lz+3T, 2A+3T oraz 3Lz+2T+2T.
Brąz przypadł  Zijun Li (CHN). Reprezentantka Chin uzyskała 181.56pkt. Druga po shorcie, w prawdzie z przyzwoitym programem dowolnym, spadła na miejsce trzecie.

Czwartą na 4CC została kolejna Japonka tj. Haruka Imai (175.40), a piątą Amerykanka Courtney Hicks (169.99).
Miejsca pań, które pojadą do Sochi: Hae Jin Kim (KOR) - zajęła miejsce 6, So Youn Park (KOR) - 9, Kexin Zhang (CHN) - 11. Amelia Lacoste (CAN)  - 12, Brooklee Han (AUS) - 14 i....to chyba tyle. ;)


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.