sobota, 28 marca 2015

MŚ 2015: Soliści i nowy Mistrz Świata

Emocjonująca walka o złoty medal dwóch podopiecznych Briana Orsera  zakończyła się zwycięstwem Javiera Fernandeza. Swój pierwszy tytuł Mistrza Świata wywalczył żywiołowym i charakternym  przedstawieniem Cyrulik sewilski.  Drugi z podopiecznych Kanadyjskiego trenera Yuzuru Hanyu wywalczył  medal srebrny.
 
Podium MŚ 2015
źródło:ISU.org

 Ostatecznie kolejność na podium przedstawia się następująco:
1. Javier Fernandez (ESP)
2. Yuzuru Hanyu (JPN)
3. Denis Ten (KAZ)Mistrz Świata JAVIER FERNANDEZ (ESP)

Zdobywając 92.74 pkt w bardzo dobrym i rozrywkowym stylu Hiszpan zaprezentował swój program krótki, po którym plasował się na miejscu 2. Bez problemu wytworzył rockowy klimat, co zostało wyrażone w nocie za komponenty (44.11), szczególnie najwięcej zyskał na interpretacji. Z ujmującym wdziękiem wykonał nie lada trudne skoki (4S, 3Lz+3T, 3A) czy piruety na poziome 4, w konsekwencji za technikę uzbierał 48.63pkt. 

Program dowolny uzyskał 181.16 pkt (druga nota wśród FP), ale łączny wynik 273.90 przyniósł mu pierwsze w karierze zwycięstwo.
J.Fernandez
W warstwie technicznej jego Il Barbiere di Seviglia zawierał trzy skoki poczwórne: czystego i wspaniałego 4T, pewnego 4S w kombinacji z 2T oraz 4S (tym razem z upadkiem), a także nienaganne 3A, 3Lo i 3T oraz całkiem nieźle wykonane kombinacje 3F+1Lo+3S, 3Lz+2T. Dodatkowo jego piruety oceniono na poziom 4, a bardzo taneczne kroki na 3. W skutek czego za technikę uzyskał 93.10pkt.
W warstwie artystycznej, nie zabrakło humoru, plastyczności, powabu i wytworności zgodnej z charakterem muzyki. Javier urzeka swoim aktorskim kunsztem i potrafi jak mało kto nadać programom teatralny styl. W sumie za znakomite komponenty uzyskał najwyższą notę - 89.06. BRAWO JAVI!!!!!!


Wicemistrz Świata YUZUU HANYU (JPN)

Prowadził po programie krótkim z wynikiem 95.20. Sam program dowolny uzyskał 175.88, a łączna nota   271.08 przyniosła mu srebrny medal. 

źródło:ISU.org
Programy Yuzuru - bez względu, czy towarzyszą mu dzieła Chopina czy coś lżejszego jak musical Upiór w Operze są - arcydziełem w najczystszej postaci. I dlatego zawsze patrzę na nie całościowo. 
Wirtuoz łyżwiarstwa potrafi wtopić się w dźwięki fortepianu i swoim tańcem wyrazić jego najcichszy i najkrótszy dźwięk. Doskonała interpretacja, nieskazitelne wyczucie stylu porywa, porusza, zachwyca i wzrusza nadając nowy wymiar pokazom.
Jest to także nadzwyczajny "technik" (mimo, że tak jak teraz w FP wkradły się upadki) i walcząc z kontuzją prawej nogi, potrafi skoczyć skoki poczwórne, a finezyjne piruety i wysublimowane kroki uzyskują najwyższy poziom. 

Y.Hanyu
źródło:ISU.org
Podziw jaki wzbudza wśród odbiorców nie jest wyrażony tylko i wyłącznie wysoką notą za komponenty (SP - 45.28, FP - 88.64) , ale także a może i przede wszystkim liczbą maskotek lądującej na tafli. :) Tyle Kubusiów Puchatków (wideo) w jednym miejscu naraz chyba nie ma nawet w sklepie z zabawkami.

Kilka lat temu, gdy debiutował jako młodzieńki zawodnik, jego uzewnętrzniana wrażliwość wyprzedzała wiek, rządząc nim. Jednak szybko dojrzał i osiągnął równowagę, dawkując emocje w sposób wyważony i naturalny. Obecnie jest to łyżwiarz doskonały.

Brązowy medalista DENIS TEN

Był trzeci w programie krótkim, za którego uzyskał  85.89 pkt. Kłopoty w skokach tj upadek przy 4T, czy asekuracja przy 3Lz+3T przyniosła minusy za jakość, ale za to 3A czy poziomy 4-te za elementy poza-skokowe na pewno przyczyniły się do  zredukowania straty.

Program dowolny to już całkiem inna historia, choć nie pozbawiona chwil grozy. Wynik 181.83 to najwyższy wynik uzyskany na tych MŚ. Mimo to strata po shorcia i łączna nota 267.72 nie zmieniła jego pozycji. Ale umówmy się  medalowa pozycja chyba nie jest niczym złym ;),
Małe podium po SP

Pisząc już całkiem poważnie na początku FP Deniz zaprezentował ratowanego 4T. Drugim słabszym momentem programu był także 3A, jednak przy sześciu bardzo dobrych elementach skokowych,jak na przykład kombinacja 4T+3T, 3Lz,3F+1Lo+3S małe wpadki nie psują wrażenia. Wzbogacają je natomiast elementy poza-skokowe na poziomie 4. Także Denis może poszczycić się najwyższą oceną za technikę - 93.47.


Poza podium nastąpiły większe przetasowania.

Zdecydowany awans w hierarchii MŚ zapewnili sobie trzej zawodnicy. Debiutujący Jason Brown (USA / 248.29) z szóstym (SP) i piątym (FP) miejscem ostatecznie uplasował się na czwartej pozycji. Po świetnym występie w programie dowolnym Nam Nguyen (CAN / 242.59) awansował z miejsca dziewiątego na 5.
Podobnie i  Misha Ge (UZB / 234.89) pokazał się od najlepszej strony i ostatecznie zajął  miejsce wysoką pozycję w dziesiątce (choć SP był ósmy, a FP siódmy) bo miejsce 6.

Złe milszego początki spotkały dwóch zawodników. Po bardzo słabych programach krótkich, albo raczej przykrych błędach,   Maxim Kovtun (RUS / 230.70) - który skoczył kombinację 4S+3T, ale pozostałe skoki były wbrew regulaminowi  i Takahiko Kozuka (JPN / 229.62) - który nie miał kombinacji, a pozostałe skoki pozostawiały wiele do życzenia -  zdołali się podnieść i dzięki lepszym programom dowolnym zapewnili sobie awans. Maxim z 16 na 7, a Takahiko z 19 na 12. 

Niepewne miejsca w dziesiątce mieli kolejni zawodnicy. Ostatecznie do dziesiątki udało się wskoczyć Addamowi Ripponowi (USA / 229.71) - miejsce 8. A po ciężkich chwilach w stosunku do pozycji z SP, w dziesiątce utrzymali się (choć na niższych pozycjach) na miejscu 9 Florent Amodio (FRA / 229.62) oraz na 10 Han Yan (CHN / 229.15 ). 

Natomiast wypadli z niej  Sergei Vorovnov (RUS / 218.41) - miejsce 13. i Michal Brezina (CZE/213.83) - miejsce 15.. A Ivan Righini (ITA) czyli 13 zawodnik z MŚ 2014 w ogóle nie zakwalifikował się do programu dowolnego.


Końcowe wyniki MŚ 2015 w konkurencji solistów - TUTAJ


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.