niedziela, 29 marca 2015

MŚ 2015: Solistki i nowa mistrzyni

W każdej konkurencji na MŚ w Szanghaju złoto zdobywali nowi, w sensie po raz pierwszy w swojej karierze ci zwodnicy stawali na najwyższym stopniu podium. Tak samo było u solistek. Najlepszą zawodniczką na świecie jest Elizaveta Tuktamisheva z Rosji. Za nią dwie medalistki to z kolei dwie debiutantki w ogóle (na zawodach MŚ).
 Nie muszę chyba dodawać ile emocji i zaskoczeń dostarczyły zarówno panie jak i wszystkie rywalizacje.

Podium MŚ solistki
źródło: ISU.org
A oto i podium pań:
1. Elizaveta Tuktamisheva (RUS)
2. Satoko Miyrahara (JPN)
3. Elena Radionova (RUS)
Mistrzyni Świata ELIZAVETA TUKTAMISHEVA (RUS)

Po raz pierwszy w swojej karierze złoto  mistrzostw świata z dorobkiem 210.36 pkt. zdobyła ELizaveta Tuktamisheva.
E.Tuktamisheva
źródło:ISU.org
Ogólnie cały jej sezon był niezmiernie pracowity, nadzwyczaj ciężki, ale owocujący mnóstwem złotych medali. Najwyższe lokaty zdobywała na zawodach międzynarodowych takich jak: Cup of Nice, czy wyżej plasowanych zmaganiach typu ISU Challenger (i to na aż trzech), a także w cyklu Grand Prix. Jedynie na Skate America była drugą, ale za to Finał należał do niej. I choć w Rosji jest numerem dwa, to na Mistrzostwach Europy'15 pokazała swoją dominację, zdobywając tytuł mistrzyni z życiowym rekordem 210.40. I jak widać w Szanghaju utrzymała formę. 
Na Mistrzostwach Świata 2015 ogromne wrażenie wywarła swoim 3 Axlem w programie krótkim. Czy ktoś się tego spodziewał, że tak szybko po Mao Asadzie (JPN), następna zawodniczka pokusi się na niebywale trudny skok, który przed Rosjanką wykonywało tylko pięć pań? :) 
Mocny początek przełożył się na poczucie pewności zawodniczki a co za tym idzie na świetne wykonanie pozostałych punktów programu krótkiego tj. 3Lz, 3T+3T i elementów poza-skokowych. Za część techniczną Rosjanka zdobyła aż 44.09 pkt. a i w komponentach nie miała sobie równych (33.53 pkt). W sumie jej dostojne Bolero przyniosło 77.62 pkt.

Program dowolny (pomimo dwóch wad) również był najwyżej oceniony w warstwie za technikę (66.75) oraz za komponenty (65.99). W sumie Elizaveta zdobyła 132.74 pkt. Jakościowo program wykonany wyraziście z ładnymi wykończeniami lądowań po skokach i dwoma piruetami na poziomie 4. Żywiołowy, elektryzujący a jednocześnie powabny taniec w części za komponenty uzyskiwał w większości oceny powyżej 8pkt.

Wicemistrzyni Świata SATOKO  MIYAHARA (JPN)

Satoko to debiutantka na MŚ. A mimo tood razu z wynikiem 193.60 wywalczyła srebrny medal. Co ciekawe jej short oceniono na 67.02 (tj miejsce trzecie), a free program na 126.58 (miejsce czwarte). Ale całościowo wynik uplasował  ją na miejscu drugim.A z punktami nie ma co dyskutować. Japonka zachwyca wysublimowanym stylem. Prezentuję się malowniczo, lekko i wdzięcznie, choć jeszcze z młodzieńczym charakterem, to i stąd komponenty nieco odstają ją od czołówki -  ale tylko odrobinkę.  W swoich programach zachwyca piruetami (poziom 4), a i w shorcie bogate kroki przyniosły jej najwyższy poziom. W swoim repertuarze skoków - w programie dowolnym - posiada trójkombinację 3Lz+2T+2Lo, kombinacje 2A+3T (na MŚ powtórzyła ją dwa razy), 3F, 3Lo i 3S solo. W programie krótkim skacze kombinację 3+3 i to z tych najtrudniejszych bo składającą się z 3Lz+3T. nie ma wątpliwości, że na dzień dzisiejszy najwięcej uwagi skupia jej dobra technika, za którą uzyskuje drugie lub trzecie noty (SP -  37.19, FP - 65.31).

Brązowa medalistka  ELENA RADIONOVA (RUS)

Elena to także debiutantka na MŚ. Po wspaniałym SP (wynik 69.51), po którym plasowała się na miejscu drugim w programie dowolnym przyszedł  problem zdrowotny (gorączka) no i w konsekwencji słaby występ. Przygaszenie, zawsze uśmiechniętej zawodniczki, dał się odczuć, widać było, że Elena naprawdę nie jest w najlepszej kondycji :(. Oczywiście mówimy tu o słabszym jej występie, bo nota jaką uzyskała tj 121.96 w programie dowolnym i tak plasowała ją w najlepszej dziesiątce tj. na miejscu szóstym, a łączny wynik 191.47, dał jej medal.

S.Miyahara
źródło:isu.org
Po kłopotliwych i smutnych występach w short programie dwie Amerykanki: ósma Gracie GOLD  i jedenasta Ashley Wagner, zaprezentowały wspaniałe programy dowolne, które wywindowały je w hierarchii MŚ. Gracie Gold z drugim FP (128.23 pkt), zajęła miejsce 4 z ogólnym dorobkiem 188.96, a Ashley Wagner z trzecim FP (127.20 pkt) - w sumie z 185.01pkt. zajęła miejsce 5

Inaczej wyglądała sytuacja u dwóch Japonek. Po wysokich miejscach w SP bo tuż za podium, przyszedł czas na spadek. I tak Rika HONGO (184.58 pkt) ostatecznie zajęła miejsce 6, a Kanako MURAKAMI - 7 uzyskując łącznie 179.66 pkt.

Pod koniec stawki spadły także Polina EDMUNDS (USA / 177.83)  i Zijun LI (CHN/ 165.22). W pierwszej części zawodów plasowały się odpowiednio na 7 i 6 miejscu, ale kłopoty w programie dowolnym oraz znakomite występy Gracie i Ashley zepchnęły Polinę na miejsce 8 a Zijun na 9.

Na 10  miejsce z dwunastego wskoczyła Mae Berenice MEITE (FRA / 162.75).
A z dziesiątki, w stosunku do SP, wypadła Anna POGORILAYA (RUS / 160.31 / miejsce 13), natomiast powracająca do rywalizacji  Kiira KORPI (FIN) "nie weszła" do programów dowolnych.
 
 Końcowe wyniki solistek TUTAJ


Przy okazji pań nie można nie wspomnieć o innych solistkach, które ciężko pracowały przy każdej rozgrywanej konkurencji. A mianowicie o tych dziewczynkach, odpowiedzialnych za zbieranie maskotek.
Cudowne sukienki, zapał i ich rofesjonalizm zasługują na brawa i pochwały. :)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.