czwartek, 26 marca 2015

MŚ 2015: Pary sportowe

Na Mistrzostwach Świata 2015 jako pierwsi na podium stanęły pary sportowe. 
 
MŚ 2015
źródło:isu.org
 W doskonałym stylu medale wywalczyli
1. Meagan Duhamel / Eric Radford (CAN)
2.  Wenjing Sui / Cong Han (CHN)
3. Qing Pang / Jian Tong (CHN)Program krótki par sportowych rozegrany dn. 25.03. przyniósł tak zwane małe medale dla Kanadyjczyków oraz dwóch duetów z Chin. I każdy z tych duetów uzyskał nowy rekord sezonu.

Liderzy po shorcie - Meagan Duhamel / Eric Radford (CAN) - uzyskali 76.98 za fenomenalny program z czterema poziomami 4, jednym 3 (za potrójny twist) oraz dwoma 3Lutzami (jeden solo, drugi wyrzucany). Ich ocena bazowa wynosiła 32.20, ale za tak wspaniały popis własnych umiejętności koniec końców za technikę zdobyli aż 41.27 pkt. Za komponenty zgromadzili 35.71 pkt, a najwyżej oceniono ich za charakterystyczną i tylko im właściwa interpretację, łączącą jednocześnie elegancję i siłę charakteru oraz za wyraziste pełne dynamizmu wykonanie.
Pang/Tong
żródło: isu.org
 

Na drugiej pozycji uplasowali się Qing Pang / Jian Tong (CHN) - z notą 72.59. Ten duet także zaimponował jakością wykonania (dodatkowo uzyskał 8.72 pkt) w sumie gromadząc 36.68pkt. W swoim programie zaprezentowali 3T, a skokiem wyrzucanym były 3S. Za kroki oraz spiralę śmierci uzyskali poziom najwyższy a za pozostałe elementy poziom 3. Ich mocną stroną jest oczywiście część artystyczna, za którą zdobyli 35.91pkt. Trzy z pięciu komponentów- tj. emocjonalne wykonanie, doszlifowana choreografia oraz poruszająca interpretacja - uzyskały oceny powyżej 9 pkt.

Trzecim duetem w shorcie są Wenjing Sui / Cong Han (CHN). Ich wynik to 71.63. Jest to kolejny duet, który nie tylko poprawnie wykonał zaplanowane elementy, ale wykonał je na w znakomitym stylu, dzięki czemu pozyskał dodatnie oceny za jakość. W sumie w warstwie technicznej Sui/Han zdobyli więcej punktów niż Pang/Tong bo 38.89 pkt. a to za sprawą 3T, 3-wyrzucanego Flipa czy czterem poziomom 4. O niższej lokacie zadecydowały komponenty (32.74), które ocenione niżej niż u pierwszych dwóch par (a w zasadzie to niżej niż u czterech).

Zaraz za nimi na miejscu czwartym znaleźli się Yuko Kavaguti / Alexander Smirnov (RUS), którzy również uzyskali nowy rekord sezonu tj. 71.59. Rosjanie za technikę uzyskali lepszą notą niż duet Pang/Tong bo 36.90 i lepszą ocenę za komponenty niż Siu/Han bo 34.69. Jednak ostatecznie nie zdołali zdobyć małego medalu.

Kolejne miejsca to już wyniki poniżej 70 pkt. Najwyżej z nich na miejscu piątym znaleźli się Cheng Peng /Hao Zhang (CHN), którzy uzyskali 69.67 pkt.


Program dowolny rozegrany dn. 26.03 oczywiście przyniósł rozstrzygnięcie ostatecznej klasyfikacji. Kolejność na podium uległa zmianie, ale  w ramach tych samych par.

Mistrzami Świata po raz pierwszy zostali Meagan Duhamel / Eric Radford (CAN). Zwycięstwo zapewnili sobie najlepszą notą sezonu tj. 221.53 pkt).
Ich program dowolny naszpikowany trudnymi elementami w postaci wyrzucanego 3Lz, czy podpartego 4wyrzucanego Salchowa - uzyskał 144.55 pkt (czyli o 1,67 niżej niż SB). Zaraz po wspomnianym Salchowie przeszli do piruetów, gdzie na ułamki sekund stracili synchronizację i uzyskali ujemne pkt za jakość. Nie zmienia to jednak faktu, że 3Lz solo, 3T+2T+2T czy elementy poza skokowe (cztery z nich na poz.4) wykonali bez zarzutu, stąd i ocena 73.45. Program dowolny ponownie najwięcej zyskał za drobiazgowo opracowaną choreografię i porywający show - na poziomie 9 pkt, a za pozostałe komponenty przyznano nie wiele mniej. W sumie za ten segment Kanadyjczycy uzbierali 71.10 pkt.

Wenjing Sui / Cong Han (CHN) wicemistrzostwo z dorobkiem 214.12pkt (i nowym rekordem sezonu)  wywalczyli niemalże nieskazitelnym programem dowolnym, ocenionym na 142.49pkt.(i  poprawili swój season best o 9.08 pkt).
W warstwie technicznej zdobyli najwięcej bo 73.92, a to za sprawą takich elementów jak 4 tiwst (poz 3), trójkombinacją 3T+2T+2T, czy potrójnymi wyrzucanymi Flipem i Salchowem. Do wysokiej noty przyczyniły się także piruety i podnoszenie z chwytem za biodro a z poziomu 4. Może i pozostałe elementy to poziom 3, ale za to w najczystszej postaci. Młodzi zawodnicy poradzili sobie z klasyką P. Czajkowskiego w sposób żywiołowy  i  kunsztowny co zostało odzwierciedlone notą za komponenty -  68.57pkt.

Duhamel/Radford
źródło:ISU.org
Qing Pang / Jian Tong (CHN) na zakończenie długoletniej i obfitej w medale kariery z łącznym wynikiem 212.77pkt. i oceną 140.18 za free program wywalczyli brąz. Jednocześnie są to ich rekordy sezonu 2014/15.
Zawirowanie pojawiło się w samym początku programu, gdy Qing(w sekwencji 2A+2A) musiała się ratować i ostatecznie zaliczono tylko jeden obrót. Pozostałe elementy jak z bajki. Pewne, wspaniale wykończone z czystym wyjazdem  skoki (wyrzucanym 3 S i Lo) i choć za spiralę śmierci uzyskali 2 poziom trudności, a za piruet parowy 1 (nie zabrakło też i poziomów 4), to i tak jakość oddała im punkty z nawiązką. Także do oceny bazowej dodali sobie aż 14,15 pkt. Uzyskując ich 66.57 za technikę. A dystyngowane ruchy, elegancki styl, dojrzała interpretacja przyniosła im 73.61 pkt za komponenty.

Niemniej emocjonująco było poza podium.
Cheng Peng /Hao Zhang (CHN / 206.63) po fenomenalnym pokazie z poczwórnym twistem w roli głównej awansowali na czwartą pozycję. Natomiast Yuko Kavaguti i Alexander Smirnov (RUS) z trzecią oceną za komponenty (69.32) i szóstym programem dowolnym - przez błędy techniczne (w tym upadek - z notą 198.91 uplasowali się na miejscu piątym. Od najlepszej strony pokazali się także Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov (RUS) i choć nota 198.46 nie zmieniła ich 6 pozycji jaką zajmowali po SP, to jednak wynik 130.75 za FP jest sporą nagrodą.

Przewrotność losu w końcówce pierwszej dziesiątki zawodów.
Dziewiąci Vanessa James / Morgan Cipres (FRA /177.34 ) i dziesiąci Kristina Astakhova / Alexei Rogonov (RUS/ 173.58) po słabych programach krótkich, przez które plasowali się poza najlepszą dziesiątką, odżyli i zaprezentowali swoje programy dowolny do granic swoich możliwości i udało im się znacznie awansować.
Inaczej sprawa wygląda u 11. Valentiny Marchei / Ondreja Hotarka (ITA / 172.55) czy 13. Lubov Iliusheckiny / Dylana Moscovitcha (CAN / 169.91), którzy spadli w klasyfikacji. Obydwa duety programy dowolne rozpoczęły pewnie i brawurowo i nic nie zapowiadało, że pod koniec programów coś się zawali i stracą elementy (Włosi podnoszenie, a Kanadyjczycy spiralę śmierci).

Końcowe wyniki par sportowych - TUTAJ

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.