piątek, 27 marca 2015

MŚ 2015: Pary taneczne

Rozstrzygające starcie w konkurencji par tanecznych przysporzyło wiele emocji. Zarówno pod względem artystycznym jak i pod względem ostatecznej klasyfikacji duetów. 

Podium MŚ 2015
źródło:ISU.org

Zwycięska para Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron (FRA) zapewnili sobie zwycięstwo awansem aż z czwartego miejscam, jakie zajmowali po SD. To rzecz rzadko (o ile w ogóle) spotykana. Wicemistrzostwo zdobyli Madison Chock / Evan Bates (USA), natomiast brąz powędrował do Kaitlyn Weaver / Andrew Poje (CAN).
Taniec krótki, który się odbył 25.03, pierwszą pozycję przyniósł Amerykanom. Nie zmieniało to faktu, że pierwsze cztery duety zaprezentowały się oszałamiająco zdobywając nowe rekordy sezonu.

Madison Chock / Evan Bates z dorobkiem 74.47 mogli śmiało myśleć o zwycięstwie. Ich Paso Doble, zawierało wyłacznie poziomy 4 a doskonała jakość elementów owocowała dodatnimi punktami. W rezultacie część techniczna przyniosła im 38.52pkt. Komponenty również nie pozostawały w tyle, choć była to trzecia nota i wynosiła 35.95.

Chock/Bates
źródło:ISU.org
Kaitlyn Weaver / Andrew Poje (CAN) w części za komponenty uzyskali wynik 35.98 czyli wyżej o 0,03 pkt niż duet Chock/Bates. Jednak w samej technice wyprzedziły ich dwa duety. Bowiem przy czterech 72.68.
doskonałych elementach  z poziomu 4, za obowiązkowe kroki paso doble  przyznano im poziom 2. W konsekwencji po dodaniu punktów za jakość ich nota wyniosła 36.70, a ostatecznie

Anna Cappellini / Luca Lanotte (ITA) uplasowali się na pozycji 3 z niewielką stratą do liderów, a do miejsca drugiego to już całkiem nieznacznie. SD oceniony na 72.39, zawierał cztery poziomy 4 oraz jeden 3 za kroki bez trzymania do tego doszła precyzja i kunszt wykonania obowiązkowych elementów stąd nota za technikę na poziomie 37.03. W warstwie za komponenty ich ocenia również niewiele odstawała od wyżej sklasyfikowanych duetów i wynosiła 35.36.

Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron (FRA) w tańcu krótkim plasowali się na miejscu 4 ze stratą do liderów 2,53pkt i uzyskali ich 71.94. Jeśli chodzi o jakość elementów to nie można im niczego złego zarzucić, jedynie ich trudność nie przekonała sędziów, bo za trzy z nich przyznali poziom 3 oraz dwa 4 (Twizzle i podnoszenie). Natomiast urzekli warstwą artystyczną, za którą uzyskali aż 36.66 pkt.

Kolejne duety uzyskiwały mniej niż 70pkt. Blisko tej noty znaleźli się na miejscu piątym Elena Ilinykh / Ruslan Zhiganshin (RUS / 69.46) i szóści Maia Shibutani / Alex Shibutani (USA / 69.32).

Natalia Kaliszek i Maxim Spodirev (POL) za swój taniec krótki uzyskali 45.46 pkt i uplasowali się na 24 miejscu. Więcej o ich występie TUTAJ

Taniec dowolny pełen niespodzianek.

O tym, że pierwsze cztery pary dzieliła niewielka różnica, każdy widział. Mimo, to zmiany jakie nastąpiły w klasyfikacji zdumiały nawet samych zawodników. Zdobywcy tytułu Mistrzów Świata Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron (FRA) zapracowali na swój pierwszy złoty krążek. Wirtuozerski taniec, do wybitnego i nieoczywistego działa - Adagio Concerto No. 23 - Wolfganga Amadeusza Mozarta - wzruszał, poruszał, zachwycał, czarował inaczej mówiąc zapierał dech. Zjawiskowość tej pary, ich kunszt, wysublimowane wyczucie smaku, elegancja, plastyczność ruchów tworzy niepowtarzalny spektakl. Nie na wyrost sędziowie przyznawali "10" za wykonanie, choreografię i interpretację. Arcydzieło pod każdym względem przyniosło im 55.63 za technikę, 56.71 za komponenty i w sumie rekord życia 112.34. Za oba tańce uzbierali aż 184.28 i wyprzedzili wszystkie duety.

Wicemistrzami zostali Madison Chock / Evan Bates (USA), którzy za taniec dowolny zdobyli 106.87 pkt. a przy tym season best. Za podnoszenia i piruety przyznano im poziomy 4, ale za kroki i przede wszystkim zachwiane (u Madison) Twizzle poziom 3. Mimo kłopotów Twizzle jak i każdy prawidłowo wykonany element zyskał na jakości, więc za technikę zdobyli 51.88. Pewny i bogaty choreograficznie taniec niczym broadwayowski pokaz zdobył za komponenty 54.99 pkt. Madison i Evan zawody zakończyli z dorobkiem 181.34pkt. 
Weaver/Poje
źródło:ISU.org

Wynik 179.42 uplasował  Kaitlyn Weaver / Andrew Poje (CAN) na "pozycji" brązowej. Nota 106.74 za FD jest o 3.06 pkt gorsza od ich rekordu sezonu. Kanadyjczycy zaprezentowali się płomiennie, z oddaniem i właściwym sobie urokiem i zdobyli 54.87 za część artystyczną. Wspaniała technika również uzyskała nagrodę w postaci pięciu poziomów 4 i uznanie za jakość wyrażoną w dodatnich punktach, co dało im 52.87pkt.Niestety odjęto im 1 pkt za zbyt długie podnoszenie.

Anna Cappellini / Luca Lanotte (ITA) wypadli poza podium zdobywając 177.50 pkt, jednak nie zmienia to faktu, że ich Dance Macabre nie odstawał poziomem estetyki i techniki od medalistów. W końcu to Mistrzowie Świata z 2014 roku. W Szanghaju za swój FD uzyskali 105.11. I jak na rasowych zawodników przystało nie zabrakło pięciu poziomów 4. A ich pokaz był dopracowaną i ekspresyjną inscenizacją.

Maia Shibutani / Alex Shibutani (USA / 172.03) oraz Piper Gilles / Paul Poirier (CAN / 165.22) zapewnili sobie awans o jedno miejsce w stosunku do pozycji jakie zajmowali po SD. I MŚ 2015 kończą odpowiednio na miejscu 5 i 6. 

Reprezentanci Rosji uplasowali się na trzech kolejnych miejscach. Duet numer jeden - Elena Ilinykh / Ruslan Zhiganshin (RUS / 164.84) - utracili piątą pozycję jaką zajmowali po SD. Taniec dowolny zawierał błąd w Twizzlach a także artystycznie coś zawiodło. Wkradła się jakaś trema, brak wykończeń, czy nerwowość. W końcu to świeżo zestawiony duet, jednak z ogromnym potencjałem :). Ostatecznie zajęli miejsce 7.

Końcowe wyniki par tanecznych MŚ 2015 TUTAJ

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.