wtorek, 13 lutego 2018

IO 2018: Słowo wstępu...

Po zakończonej rywalizacji drużynowej pora na indywidualne zmagania. Na początek do walki o olimpijskie medale staną pary sportowe (14-15.02), później soliści (16-17.02), po nich po dniu przerwy pary taneczne (19-20.02), a na końcu solistki (21 i 23.02).Dzięki drużynowym zmaganiom mogliśmy poznać formę niektórych zawodników

I tak, imponująco zaprezentowały się m.in. Evgenia Medvedeva (RUS) uzyskując za SP nowy, światowy rekord; Alina Zagitova -  skacząc czysto "swoją" kombinację 3Lz+3Lo, czy Mirai Nagasu (USA) - zapisując się w łyżwiarskiej historii jako ta, która na Olimpiadzie z powodzeniem wykonała 3 Axla. Przed nią zrobiły to tylko Japonki Midori Ito i Mao Asada. Natomiast słabiej (ale nie słabo!) jak na swoje możliwości wypadły Carolina Kostner (ITA) i Kaetlyn Osmond (CAN).

Wśród solistów było chwiejnie. Topowi zawodnicy tj. Shoma Uno (JPN), Nathan Chen (USA), Mikhail Kolyada (RUS), czy Patrick Chan (CAN) - mieli problemy w niektórych z zaplanowanych skokach poczwórnych (były upadki, wady i pominięcia itp.). Jedynie Alexei Bychenko (ISR) w swoim shorcie zaprezentował czystego 4T. A także uzyskał nowy życiowy rekord za SP, tj. 88.49 pkt.

Jeśli chodzi pary sportowe to Evgenia Tarasova i Vladimir Morozov (RUS) poprawili swój rekord życiowy za SP, więc więcej chyba nie trzeba pisać ;). Meagan Duhamel i Eric Radford (CAN), zarówno w shorcie jak i w programie dowolnym mieli małe usterki, ale jednak poczwórny wyrzucany Salchov - zrobił niezapominanie wrażenie. Natomiast mam nadzieję, że Aliona Savchenko i Bruno Massot (GER) jutro nie powtórzą już upadku po 3 wyrzucanym Flipie programu krótkiego ;). Wielkie brawa należą się także Valentinie Marchei i Ondrejovi Hotarkowi (ITA) za poprawę życiowego rekordu za FP aż o 5.56 pkt.

W parach tanecznych bez niespodzianek Tessa Virtue i Scott Moir (CAN) zaprezentowali się zjawiskowo zarówno w SD jak i w FD. Chociaż sędziowie nie byli hojni w przyznawaniu wysokich poziomów za kroki Rumby tańca krótkiego, tylko Anna Cappellini i Luca Lanotte (ITA) uzyskali za nie poziom 3, pozostali  poziom 2 lub 1.

Wprowadzenie do indywidualnych zmagań

Przypomnę jeszcze, że Francuzi w konkurencji par sportowych postawili na jedną parę (zamiast dwóch), oddalając to miejsce do ogólnej puli, a Rosjanie nie mogąc wystawić duetów Ksenia Stolbova / Fedor Klimov i Alexandra Stepanova / Ivan Bukin, z powodu  zastrzeżeń MKOLu jakie wzbudzili Ksenia i Ivan, zastąpili ich pierwszymi duetami ze swojej listy rezerwowej. A dokładnie duetami K. Astakhova/A. Rogono , T. Zagorski/J. Guerreiroro.

Dodatkowo po tym jak Korea Północna zdecydowała się jednak na wystawienie swojej pary sportowej oraz ze względu na to, że gospodarze mają dodatkowe miejsce (jeśli  nie zdobyli ich w kwalifikacjach), zamiast 20 duetów zobaczymy 22. 

2 komentarze :

 1. Super! Jak miło poczytać łyżwiarskie nowinki po polsku :)
  Nie wiesz może kiedy i gdzie (chodzi mi bardziej o Internet) będzie można zobaczyć powtórki łyżwiarstwa figurowego na Olimpiadzie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa.
   Niestety nie wiem kiedy i gdzie dostępne są wszystkie powtórki :( Kilka konkurencji na pewno są powtarzane na antenie Eurosportu, ale chyba nie wszystko.

   Usuń

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.