sobota, 17 lutego 2018

IO 2018: Yuzuru Hanyu podwójnym Mistrzem Olimpijskim

To był cesarski wyczyn!

źródło: https://www.nst.com.my

Yuzuru Hanyu dokonał czegoś, co nie było możliwe od 1952 roku. Dnia 17.02.2018 obronił tytuł Mistrza Olimpijskiego! 


Yuzuru HANYU (JPN) - 317.85

Ballada No. 1 - Fryderyka Chopin, powinna zmienić nazwę na Ballada Yuzuru Hanyu - Fryderyka Chopina :). Swoim występem mistrz olimpijski z Soczi wytworzył wręcz widzialną mozaikę barw, otulającą zebranych w hali Gangneung Ice Arena. Taka zorza polarna by Yuzuru Hanyu :).

Po takim metafizycznym występie w ocenie za przeżycia artystyczne nie mogło zabraknąć "10-tek", chociaż sędziowie poskąpili ich w łączeniach, ale w pozostałych komponentach pojawiały się już niejednokrotnie.

źródło: http://saudigazette.com.sa

Technika także nie pozostawiała żadnych wątpliwości. 4S, 3A, 4T+3T oraz elementy poza-skokowe (z poziomu 4) zdobywały poklask w postaci +3 pkt. za jakości wykonania. A nota jaką uzyskał za program krótki, czyli 111.68 to może i nie rekord, ale pamiętajmy, że te 112.72 pkt. zdobył w serii challengera, a tam często jest łagodniej niż na wyżej notowanych zawodach ;), więc tylko można sobie wyobrazić jak dobrze zaprezentował się na tafli w Korei.

W programie dowolnym Hanyu wrócił do interpretacji historii o japońskim bohaterze Seimei. Jednak myślę, że niedługo sam stanie się bohaterem japońskich legend i baśni (łyżwiarską legendą już jest od dawna ;)).

Nastrój jaki Yuzuru oddał za pomocą łyżwiarskich środków przekazu, przypomina powstały w okresie rozkwitu kultury samurajskiej tradycyjny japoński teatr No. To kwintesencja japońskiej estetyki, wrażliwości i dostojeństwa. W kilku minutach Yuzuru zdołał przedstawić etos i duchowość postaci, a do tego jeszcze popisać się niezwykłą łyżwiarską techniką.

źródło: http://www.startribune.com

Elementy poza-skokowe (tj. sekw. choreograficzna, piruety z poziomu 4 i kroki z poziomu 3) oraz większość skoków (tzn. 4S, 4T, 3F, 4S+3T, 3A+1Lo+3S, 3Lo) uzyskiwały najwyższe oceny za jakość wykonania. Słabiej było z 4T, gdzie Yuzuru nie dodał drugiego skoku, a to z kolei skutkowało brakiem kombinacji i koniec końców, skok został zaliczony jako powtórzony. No i jeszcze ten ratowany 3Lz nieco popsuł notę Mistrza nad Mistrzami. Ale ogólnie do oceny bazowej 92.56 pkt. dodał sobie prawie 17pkt. za jakość.

źródło: https://www.chron.com

W sumie druga nota za FP - 206.17 pkt. w połączeniu z notą za SP - 111.68 pkt. przyniosła Yuzuru Hanyu historyczny drugi złoty medal Igrzysk Olimpijskich.


2 komentarze :

  1. Yuzuru to mistrz, bez dwóch zdań, oba programy wspaniałe, ale mam nadzieję, że w końcu jednak zostawi je w przyszłym sezonie na rzecz czegoś nowego :) Szkoda mi trochę tego salchowa Javiera, tu powinno być srebro :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pierwsza czwórka była rewelacyjna, więc w takich momentach, zawsze jest szkoda, że wszyscy nie zmieścili się na drugiej pozycji ;)

      Usuń

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.