niedziela, 25 lutego 2018

IO 2018: Alina Zagitova Mistrzynią Olimpijską 2018

Debiutująca wśród seniorów piętnastoletnia Alina (dopiero w maju skończy szesnaście lat) okazała się być tą najsilniejszą solistką. 

źródło: https://hellogiggles.com
 
Już od pierwszych startów wygrywała wszystko co mogła. Zawody serii challengera, cykl GP, łącznie z Finałem, Mistrzostwa Europy, a teraz Olimpiadę. W tym sezonie zostało jej jeszcze zdobycie Mistrzostwa Świata.Alina ZAGITOVA (RUS) - 239.57 (PB)

W programie krótkim Alina to taki mały, urokliwy Czarny łabądek, a w programie dowolnym ujmujący i rozczulający Don Kichot. Tylko, że trzeba na nią uważać, bo ta mała ptaszyna czy też marzycielska bohaterka uzyskała za SP światowy rekord 82.92 pkt., a w drugiej połowie swoich widowisk skacze kombinację 3Lz+3Lo. Niestraszny jej także 2 Axel, czy kombinacja 3F+2T+2Lo.  Nawet, gdy początkowo w programie dowolnym nie zdołała od razu wykonać tej najtrudniejszej kombinacji, bez zawahania dodała ją później (czyli, w trudniejszym momencie).

źródło: http://time.com

Pozycje poza-skokowe to oczywiście wyłącznie poziomy 4, a jakość wykonania każdego z elementu uzyskały najwyższe noty uznania. W komponentach jeszcze nie pojawiły się 10-tki, ale to tylko kwestia czasu, gdyż podopieczna E. Tutberidze i S. Dudakova, jest już bardzo blisko.

Obydwa programy Aliny utrzymane są w tendencji baletowej, z malowniczymi gestami i efektownymi ozdobnikami. Niewątpliwie niezapomnianym momentem jest tzw. spirala Charlotty, gdy Alina łapie się za kostkę nogi przemieszczającej się  po lodzie, a nogę wolną unosi ponad linię bioder w szpagacie. 

źródło: http://deadline.com

W programie dowolnym, mieliśmy kuriozalną sytuację, gdy Alina i Evgenia Medvedeva uzyskały ten sam wynik 156.65 pkt. (wydaje mi się, że tego jeszcze nie było, częściej te same wyniki spotykane są w SP, gdzie jest pięć elementów). Koniec końców Evgenia uzyskała pierwsze miejsce w programie dowolnym, za lepsze komponenty, bo miała 10-tki, ale w sumie złoto z przewagą 1.31 pkt. zdobyła Alina :).

1 komentarz :

  1. Wiele osób zarzuca, że Miedwiediewa powinna mieć złoto, tylko za co? Za lutza z krawędzią bardziej wewnętrzną niż w prawidłowym flipie? Za ten wielbłąd regularnie zostaje obdarowana hojnymi punktami za jakość wykonania, o czym rywalki mogą pomarzyć. Tak samo jak za to, że wiele skoków zaczyna kręcić, zanim oderwie się od lodu. Uważam, że przesadą są komponenty u Aliny, ale jest lepsza technicznie bez dwóch zdań. Ciekawe jak potoczy się współpraca dziewczyn z Eteri, bo wyraźnie widać, że faworyzowana jest Miedwiediewa. Alina to twarda dziewczyna, jeszcze nie widać, żeby dołowały ją reakcje Tutberidze na jej wyniki. Pod skrzydłami tego zespołu jest tyle dziewczyn, że prędzej czy później będzie jakieś spięcie, bo wszystkie do kadry Rosji załapać się nie mogą.

    OdpowiedzUsuń

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.