wtorek, 6 marca 2018

Czas podsumowań IO 2018: Pary taneczne

Medaliści XXIII Igrzysk Olimpijskich Pyeongchang 2018:

źródło: http://www.zimbio.com
 1. Tessa VIRTUE / Scott MOIR (CAN) - 206.07
2. Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON (FRA) - 205.28
3. Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI (USA) - 192.59 Short dance w liczbach

Jak się spodziewano, dwa pierwsze duety tj. 1. Tessa VIRTUE / Scott MOIR (CAN / 83.67 /WR) i 2. Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON (FRA / 81.93) podzieliła nie duża różnica punktów, a dokładnie 1,74 pkt.  Jednak trzecia para traciła do Francuzów już  4.18 pkt. a to w tańcach znacząca strata.

Mowa tu o zdobywcach 77.75 pkt. 3. Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE (USA). Z kolei liczący na medal rodzeństwo SHIBUTTANI (USA / 77.73) ze stratą do swoich rodaków 0.02 pkt. w pierwszym dniu zmagań zajęli miejsce 4.

Kolejne cztery duety tj. 5. Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE (ITA / 76.57), 6. Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV (RUS / 75.47), 7. Madison CHOCK / Evan BATES (USA / 75.45) i 8. Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE (CAN / 74.33) zamknęli się w  różnicy 2.14 pkt. W bezpośrednich rywalizacjach (tzn. między miejscem 5 i 6 czy 6 i 7) było to jeszcze mniej.

Następna spora grupa to pary uzyskujące wyniki powyżej 60 pkt. Na czele z wynikiem 69.60 znaleźli się 9. Piper GILLES / Paul POIRIER (CAN), a na końcu tej stawki tj. na miejscu 16. Yura MIN / Alexander GAMELIN (KOR / 61.62).

W wysoko w tej grupie, bo na 14 miejscu z wynikiem zbliżonym do personal best - 66.06, uplasowali się  Natalia KALISZEK / MAKSYM SPODYRIEV (POL), tracąc do miejsca 13 i 12 zaledwie - 0.41 i 0.87 pkt.

Cztery ostatnie duety zamykające finałową dwudziestkę uzyskały 59 pkt z ułamkiem. Ostatni, którzy zakwalifikowali się do dalszych rozgrywek to Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR (TUR / 59.42).

Niespodziewanie Alexandra NAZAROVA / Maxim NIKITIN (UKR) uzyskali - 57.97 pkt. i z miejscem 21, odpadli z zawodów.


Przetasowania w tańcu dowolnym

Po zakończeniu zmagań okazało się, że jedynie Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND (GBR / 170.32) zaprezentowali dwa tańce, które plasowały ich na tych samych pozycjach tzn. na dziesiątych. Chociaż w ogólnym rozrachunku było o jedną pozycję słabiej zajęli i koniec końców zajęli 11 miejsce. Pozostałe duety "krążyły" po rankingach, spadając lub wznosząc się o maksymalnie dwie lokaty. Tak jak zwycięzcy IO 2018 Tessa i Scott, którzy w tańcu krótkim byli najlepsi, ale w tańcu dowolnym już drudzy. I tak u pozostałych osiemnastu par ;). 

Rozstrzygnięcia po tańcu dowolnym


1. Tessa VIRTUE / Scott MOIR (CAN) - 206.07 pkt. PB

Trzeci indywidualny medal olimpijski, w tym drugi złoty, mówi sam za siebie. Za swój latynoamerykański pokaz uzyskali światowy rekord, natomiast ich: "Sztuka, coś bardzo nowoczesnego, co nazywamy Spektakularnym Spektaklem" (Moulin Rouge) podbiła serca całego globu i uzyskała 122.40 pkt. Wszystkie wyniki z IO są ich życiowymi rekordami.

Więcej o tych niesamowitych olimpijczykach  TUTAJ

2. Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON (FRA) - 205.28 pkt. PB

Oryginalne wykorzystanie muzyki Eda Sheerana do tańców lationo, uzyskało 81.93 pkt., idealne 10-tki w komponentach, wspaniałe oceny za jakość wykonania i drugie miejsce. O tańcu dowolnym jestem przekonana, że Ludwig van Beethoven Sonatę Księżycową napisał specjalnie dla nich - artyści już tak mają, że wyprzedzają własną epokę. Mają też swoje muzy, więc kto wie czy nie była to postać Gabrielli. Co najważniejsze z punktu łyżwiarskiej historii  - 123.35 pkt. (miejsce 1) - to nowy światowy rekord za taniec dowolny.

3. Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI (USA) - 192.59 pkt.

Nie tylko odrobili  0.02 pkt. stratę jaką mieli po tańcu lationo, ale dodatkowo dołożyli sobie prawie 5 pkt. przewagę nad duetem Hubbell / Donohue. Za balladowo - rajski klimat - Paradise - Coldplay - sławne rodzeństwo z USA, zdobyli brązowy medal IO 2018. Co można w skrócie powiedzieć o ich tańcu, za który uzyskali 114.86 pkt.? A to, że w trakcie całego widowiska razem z nimi, można się po prostu rozpłynąć  ;).

4. Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE (USA) - 187.69 pkt.

Niestety przewaga 0.02 pkt w shorcie była zbyt mała by obronić się przed rodzeństwem Shibutanich. W samym tańcu dowolnym przegrali nawet z duetem Bobrova/Soloviev.

Pewnie wielu (tych którzy nie widzieli) zastanawia się, co takiego się stało, że tak zmysłowy, dojrzały i bluesowy taniec Amerykanów, został oceniony na 109.94 pkt. gdy ich rekord za Across the Sky to ponad 113 pkt? A to, że w choreograficznych Twizzlach Zachary miał poważne zachwianie, co zaliczono jako upadek, odjęto 1 pkt. i nie zaliczono tego elementu w ogóle :( Ale brawa należą się za odważną próbę wykorzystania choreograficznych Twizzli. Pozostałe pary przy choreograficznym piruecie stawiały na choreograficzne podnoszenie.

5. Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV (RUS) - 186.92 pkt.

Rosjanie obronili piątą pozycję z IO 2014. A w cale się tak nie zapowiadało, bowiem po tańcach latynoamerykańskich byli 6. Jednak sam Oblivion (FD), w którym za każdym razem można odkryć nową historię, nowe emocje, nowe artyzm tańca, przyniósł im 111.45 pkt. i czwartą lokatę.

6. Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE (ITA) - 184.91 pkt.

Co trzeba przyznać Włochom, to to, że robią ogromne postępy. Jednak w porównaniu z postępami głównych rywali, jakoś zawsze wypadają słabiej :/.

Mimo niższych lokat, Anna i Luca należą do tych bardziej rozpoznawalnych duetów. Ich tańce dowolne zawsze przedstawiają jakąś czytelną i barwną historię i są zapamiętywane na lata. W tym olimpijskim sezonie Życie jest piękne wzrusza i porywa za serce nawet z notą 108.34pkt. (miejsce szóste).

Przypomnę, że ich lationo oceniono na piątą pozycję i PB, więc Włosi chyba nie są zadowoleni z ostatecznych rozstrzygnięć :(. Na poprzednich IO też byli szóści, więc tak jak pisałam na początku - za poprawą pkt. nie idzie poprawa lokat.

Ostatecznie 7. Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE (CAN / 181.98) i 9. Madison CHOCK / Evan BATES (USA / 175.58) chyba nie spodziewali się miejsc poza pierwszą piątka. Jeszcze jak melodramatyczne Je suise Malade dało Kanadyjczykom lepszą lokata niż ta po tańcu krótkim (Kaitlyn i Andrew byli na miejscu 8), to nastrojowe Imagine zawiodło Amerykanów i w samym tańcu dowolnym uplasowali się na dwunastej pozycji. ten upadek w kombinacji piruetów zebrał spore żniwo. Po siódmym shorcie,  koniec końców madison i Evan zatrzymali się na dziewiątym miejscu. Czyli o jedną lokatę słabiej niż na IO 2014.

8. Piper GILLES / Paul POIRIER (CAN) - 176.91
Zawsze nowatorscy i oryginalni Piper i Paul, na swojej pierwszej olimpiadzie uplasowali się w pierwszej dziesiątce. Bardzo dobrej jakości elementów technicznych towarzyszyły równie dobrze ocenione komponenty :).

Stawkę TOP TEN zamknęli 10. Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI (ITA / 173.47), którzy od ostatnich IO poprawili się o 4 lokaty :).

Najpiękniejszym miejscem IO jest oczywiście 14 miejsce Natalii KALISZEK / Maksyma SPODYRIEVA (POL). Do tej pory jak oglądam powtórki w internecie, to nadal przeżywam je jakbym oglądała wszystko na lajfie ;). Więcej TUTAJ

źródło: https://olympic.ca

Końcowe wyniki par tanecznych TUTAJ
Wyniki za taniec krótki TUTAJ
Wyniki za taniec dowolny TUTAJ

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.