piątek, 9 marca 2018

Czas podsumowań IO 2018: Pary Sportowe

Medaliści XXIII Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu

źródło: https://www.ctvnews.ca
1. Aliona SAVCHENKO / Bruno MASSOT (GER) - 235.90 pkt.
2. Wenjing SUI / Cong HAN (CHN) - 235.47 pkt.
3. Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD (CAN) - 230.15 pkt.

Program krótki w liczbach

W programie krótkim byliśmy świadkami niezwykłej formy par sportowych. Wiele z występujących duetów ustanowiło swoje nowe, życiowe rekordy. Zarówno ci z najwyższych medalowych miejsc, jak i ci z niższych lokat.  I tak właśnie, z rekordem za SP pierwszy dzień zmagań zakończyli: 1. Wenjin Sui / Cong Han (CHN / 82.39), 2. Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov (RUS / 81.68), 5. Xiaoyu Yu / Hao Zhang (CHN / 75.58),7. Valentina Marchei / Ondrej Hotarek (ITA / 74.50), 8. Natalia Zabijako / Alexander Enbert (RUS / 74.35), 9. Nicole Della Monica / Matteo Guarise (ITA / 74.00), 10. Kristina Astakhova / Alexei Rogonov (RUS / 70.52), 11. Ryom Tae-ok / Kim Ju-sik (PRK / 69.40), a chyba najbardziej zadowoleni ze swojego rekordu 63.04 pkt są Annika Hocke / Ruben Blommaert (GER / 63.04)., którzy jako ostatni, szesnasty duet, zakwalifikował się do dalszych zmagań. Dodam, że ich dotychczasowy rekord wynosił 59.58 pkt., więć nie dały im miejsca w finałowym starcie.

Oczywiście byli i tacy, którzy swoich rekordów nie poprawili. Tak jak: 3. Meagan Duhamel / Erick Radford (CAN / 76.59), 4. Aliona Savchenko / Bruno Massot (GER / 76.59), 6. Vanessa James / Morgan Cipres (FRA / 75.34) oraz ci zajmujący miejsca od 12 do 15. Tj. 12. Julianne Seguin / Charlie Bilodeau (CAN), 13. Kirsten Moore-Towers / Michael Marinaro (CAN), 14.Alexa Scimeca Knierim / Chris Knierim (USA) i 15. Anna Dušková / Martin Bidař (CZE).

Pierwszym zaskoczeniem IO było niezakwalifikowanie się do dalszej gry Cheng Peng / Yang Jin (CHN). Niestety przy tak wysokim poziomie mając jeden poważny błąd (upadek partnerki) z dorobkiem 62.61 pkt., czyli zdecydowanie poniżej swojego rekordu, zajęli 17 miejsce, które pozbawiło ich finału. Stawkę 30 duetów zamknęli gospodarze Igrzysk  Su Yeon Kim / Hyung Kim (KOR / 42.93).

Wzloty i upadki po programie dowolnym


1. Aliona SAVCHENKO / Bruno MASSOT (GER) - 235.90 pkt.

W przypadku Aliony sprawdziło się powiedzenie do trzech ray sztuka ;). Dopiero z trzecim seniorskim partnerem udało jej się zdobyć olimpijskie złoto. Ze Stanislavem Morozovem na IO 2002 była 15, z Robinem Szolkowym była szósta i dwa razy trzecia, aż w końcu ten trzeci  Bruno Massot z Francji pomógł jej stanąć na najwyższym stopniu podium.

Czwarte miejsce po programie krótkim (76.59 pkt.) nie napawało optymizmem, ale w programie dowolnym całą przeszłość i tremę zostawili w szatni i w La Terre vue du ciel - Armand Amar zaprezentowali się po prostu WYBITNIE. Na potwierdzenie ich formy i talentu uzyskali 159.31 pkt. i ustanowili nowy, światowy rekord.

Więcej na temat olimpijskiego występu Aliony i Bruna TUTAJ

2. Wenjing SUI / Cong HAN (CHN) - 235.47 pkt. 

Wybitna technika (w tym z samymi poziomami 4 za elementy poza-skokowe), wybitna jakość i wybitne komponenty (nawet z "10-takimi" od poszczególnych sędziów) nastrojowego i bogatego w ozdobniki Hallelujah, w pierwszym dniu zmagań przyniosły Mistrzom Świata z Helsinek, aż 82.39 pkt. oraz pierwszą pozycję wśród par. W drugim dniu walki o medale za porywające widowisko Turandot, z pięknym poczwórnym twistem, ale jednak z dwoma usterkami w pozycjach skokowych uzyskali 153.08 pkt. (miejsce trzecie), i w konsekwencji tytuł Wicemistrzów Olimpijskich 2018. Obiektywnie to nie mają na co narzekać, w końcu to ich debiut ;).

3. Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD (CAN) - 230.15 pkt.

W ich balladowym, wypełnionym oryginalnymi i rozbudowanymi łączeniami, kawałku  With Or Without You - U2,  pod względem technicznym było bardzo dobrze, ale nie idealnie. Małe kłopoty przy 3Lz solo i twist z poziomu 3, w pierwszym starciu musiały ustąpić wyższości bezbłędnych programów krótkich duetów z Chin i Rosji. Nota 76.82 pkt. dała Kanadyjczykom trzecią pozycję. Po programie dowolnym nie odrobili strat (chociaż nota 153.33 pkt. dała im drugie miejsce wśród pr. dowolnych) i pozostali na ostatnim miejscu na podium. Powrót do Hometown Glory - Adele ich uskrzydlił do tego stopnia, że zachwycili świat pięknym poczwórnym wyrzucanym Salchowem i nieskazitelną interpretacją.

Karierę amatorską Meagan i Eric kończą z brązem IO 2018, dwoma tytułami Mistrzów Świata, dwoma tytułami Mistrzów 4 Kontynentów, jednym tytułem Zwycięzców Finału GP i siedmioma tytułami Mistrzów Kanady. Oczywiście medali mają zdecydowanie więcej, ale te ww. wymienione są ich największymi osiądnięciami.

źródło: https://www.sbnation.com

4. Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV (RUS) - 224.93 pkt.

Piano Concerto No. 2 - Sergeia Rachmaninova (SP), w wykonaniu Rosjan to plastyczne odzwierciedlenie emocji płynących z niełatwego w odbiorze dzieła. A gdy do tego doszła niesamowita technika skoków i elementy poza - skokowych na poziomie 4, to nie mogło być inaczej jak baaaaaardzo wysoko, a dokładnie na miejsce 2 (81.68 pkt). W programie dowolnym Candy Man nie było już tak słodko, wręcz przeciwnie Evgenia z Vladimirem poczuli gorzki smak utraty podium. Upadek po 3STh i kilka usterek w innych skokach przyniosła im 143.25 pkt. i czwarte miejsce zarówno w samym programie dowolnym jak i w końcowej klasyfikacji. Mimo nie najlepszego występu, ich poczwórny twist robi wrażenie.

Przy awansie o jedną pozycję, trzem kolejnym duetom, dopomógł wypadający z pierwszej piątki duet z Chin (X.Yu/ H. Zhang), ale co by nie mówić, o klasie zawodników zajmujących miejsca od 5 do 7, świadczy przede wszystkim to, że bez względu na okoliczności zaprezentowali dwa równe programy, ugruntowując swoje pozycje w pierwszej dziesiątce.

5. Vanessa JAMES / Morgan CIPRES (FRA) - 218.53 pkt.

W programie krótkim z notą 75.34 pkt., zajmowali miejsce 6, w dowolnym z 143.19 pkt. już lepiej bo piąte (choć kilka usterek było -  ale to przy nie byle czym, bo przy 4 wyrzucanym Salchowie). Koniec końców Vanessa i Morgan zapewnili sobie nie tylko awans w porównaniu do programu krótkiego, ale przede wszystkim ogromną poprawę lokaty w stosunku do IO 2014, kiedy byli 10.

Piękna piosenka, piękna muzyka, piękna prezencja, czyli jednym słowem mistrzowska interpretacja Sound of Silence, to czyste piękno. Zresztą Make it rain (SP) też ma podobny wydźwięk i wzbydza podobny zachwyt.

6. Valentina MARCHEI / Ondrej HOTAREK (ITA) - 216.59 pkt. (PB)

Podobna historia jak u Francuzów, czyli awans o jedną pozycję, tzn. z 7 po SP (74.50 pkt.) na 6 po FP (142.09 pkt.) z tym, że reprezentanci Włoch nie popełnili żadnego błędu w programie dowolnym, no ale nie próbowali skoków poczwórnych - najtrudniejszym ich skokiem był 3wyrzucany Lutz. Obydwa programy Valentiny i Ondreja pełne włoskiego temperamentu zapewniają przyjemną rozrywkę i stanowią urozmaicenie w rywalizacji.

7. Natalia ZABIJAKO / Alexander ENBERT - 212.88 pkt. (PB)

Natalia i Alexander śladem Włochów i Francuzów również poprawili się o jedną pozycję w stosunku do swojego programu krótkiego, kiedy zajmowali miejsce ósme. Czysty short oraz prawie czysty program dowolny przyniosły im rekordy kariery, wynoszące odpowiednio: 74.35 i 142.09. Ich propozycje The Summer Knows i Śpiącą Królewnę (P. Czajkowski) łączy lekkość i klasyczne podejście do łyżwiarstwa.

8. Xiaoyu YU / Hao ZHANG (CHN) - 204.10 pkt.

Chyba to oni zaliczyli najbardziej dotkliwy spadek IO 2018 :(. Piąci po programie krótkim (Jezioro Łabędzie), w programie dowolnym dopiero jedenaści. Ostatecznie utrzymali się w dziesiątce, ale chyba nie to było ich marzeniem. Ojjjj coś te Gwiezdne Wojny okazały się mało skuteczne.

Ostatecznie 9. Julianne SEGUIN / Charlie BILODEAU (CAN / 204.02) wprawdzie poprawili się w odniesieniu do swojego dwunastego programu krótkiego i w debiucie na IO znaleźli się w pierwszej dziesiątce, to jednak mam odczucie, że liczyli na coś więcej. Jeden poważny błąd przy 3 wyrzucanym Flipie programu krótkiego oraz jakość wykonania elementów od zera do dwóch w programie dowolnym, nie pozwoliły im zbliżyć się do swojego łącznego rekordu kariery (208.30 pkt.) z 2016 roku, ale za to pozwoliła na rekord sezonu.

Top Ten zamknęli Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE (ITA / 202.74 / PB). Natomiast na czele drugiej dziesiątki na miejscu 11 znaleźli się Kirsten MOORE-TOWERS / Michael MARINARO (CAN / 198.11), za nimi na miejscu 12. z dziesiątym programem krótkim Kristina ASTAKHOVA / Alexei ROGONOV (RUS /194.45) a na 13. z rekordem kariery Tae Ok RYOM / Ju Sik KIM (PRK / 193.63). W tej części stawki o dużym niezadowoleniu mogą mówić 15. Alexa SCIMECA KNIERIM / Chris KNIERIM (USA), dla których wynik z IO 185.82 pkt. jest wyraźnie niższy od ich najlepszego wyniku sezonu 192.51 pkt. nie wspominając już o ich rekordzie kariery (207.96 pkt.).

źródło: https://kp.ua/sport

Końcowe wyniki par sportowych TUTAJ
Wyniki za program krótki TUTAJ
Wyniki za program dowolny TUTAJ

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.