czwartek, 29 marca 2018

MŚ 2018: soliści

Podium Mistrzostw Świata #Milano 2018 w konkurencji solistów:

źródło:https://www.isu.org
1. Nathan CHEN (USA)
2. Shoma UNO (JPN)
3. Mikhail KOLYADA (RUS)TOP 5 SOLISTÓW

1. Nathan CHEN (USA) - 321.40 pkt. PB
Nie pozostawił złudzeń kto jest najlepszy i że na IO to był jedynie wypadek przy pracy (albo przy 4Lz, 4T i 3A). Teraz z dwoma pierwszymi miejscami wywalczył pierwszy medal i to od razu złotego koloru. Maleńkie usterki w skokach poczwórnych owszem były, ale takie tyci tyci ;). Tego się nie będzie pamiętać, za to będzie się pamiętać, że w programie dowolnym Nathan skoczył aż sześć skoków poczwórnych: 4Lz, 4F+2T, 4F, 4T, 4T+3T, 4S.

2. Shoma UNO  (JPN) - 273.77 pkt.
O ogromnym szczęściu w nieszczęściu może mówić, jakby nie było to ten niezwykle utalentowany, zawodnik, ale tym razem z kłopotliwymi programami. Nieszczęściem okazały się uszkodzone łyżwy i podjęcie startu w nowych "nie rozjeżdżonych" oraz kontuzja jakiej nabawił się podczas treningów (już w tych nowych butach). Szczęściem to, że oprócz Nathana Chena (USA) pozostali rywale nie wykorzystali okazji by pokonać Japończyka i ci, którzy byli przed nim po programie krótkim (Shoma był piąty), zgodnym chórem "kładli" swoje programy. Natomiast waleczny Uno pomimo ciążącego ryzyka upadków przy skokach w nowych łyżwach, nie poddał się i nie zmienił planów. W konsekwencji pod koniec Turandot (FP) poprawnie wykonał tylko kombinację 4T+3T (pozostałe skoki poczwórne skończyły się upadkami) a i 3Axel nie był imponujący, ale wynik jednak 179.51 pkt. i pozostałe czyste skoki potrójne, wystarczyły by Shoma zdobył drugie wicemistrzostwo świata.

3. Mikhail KOLYADA (RUS) - 272.32 pkt.
Drugi w programie krótkim i czwarty w programie dowolnym, ostatecznie zdołał zająć ostatnie miejsce na podium. Bezbłędnemu  programowi krótkiemu z kombinacją 4T+3T, towarzyszył już nie tak czysty program dowolny. Jednak w porwaniu to co robili główni rywale, program Mikhail z dwoma upadkami (przy 4Lz i 4T) to program niemal doskonały ;). Brawo za nie tylko czysty, ale i w wysokiej jakości  Piano Concerto No. 23 - Wolfgang Amadeus Mozart + Tango (SP).

4. Alexei BYCHENKO (ISR) - 258.28 pkt. PB
W swoim operowym programie dowolnym - Pajace - miał zaplanowane dwa skoki poczwórne jeden w kombinacji 4T+3T i drugi 4T solo i wywiązał się z planu. W środku programu były pewne uchybienia, ale przy stratach jakie odnotowali rywale i przetasowaniach w stawce, jego łączny wynik przyniósł mu pozycję zaraz za podium. Patrząc na poszczególne etapy zmagań, to czysty short i prawie czysty program dowolny przynosiły Alexeiowi siódme lokaty.

5. Kazuki TOMONO (JPN) - 256.11 pkt.
To jest dopiero "czarny koń" zawodów! W programie krótkim był 11, a w samym programie dowolnym wskoczył na 3 pozycję - i to nie tylko dzięki rywalom. Dobry technicznie (z 4S+2T, 4S), jakościowo i pod względem komponentów West Side Story  daje mu czternaste miejsce w najlepszych wynikach sezonu 2017/18 panów za program dowolny i siedemnaste za łączny wynik. Ostatecznie z trzema rekordami kariery (za SP - 82.61 pkt., za FP - 173.50 pkt. i łącznie) w debiucie na MŚ znalazł się w najlepszej piątce.


W programie krótkim  - na swoje możliwości - bardzo dobrze wystąpili 10. Alexander Majorov (SWE / 82.61 / Bang Bang), 11. Kazuki Tomono (JPN/ 82.71 / Zigeunerweisen Op 20)18. Matteo Rizzo (ITA / 77.43 / Torno A Surriento), a także ostatni kwalifikujący się do finału 24. Donovan Carrillo (MEX/ 68.13 / Capone - Ronan Hardiman).

Niepowodzeniem, ale jednak finałem skończył się występ wówczas 13. Dmitrieja Alieva (RUS / 82.15). Słabszy wynik to sprawa potrójnego toeloopem zamiast poczwórnego (lub innego skoku), który nie został uznany. A nie został uznany, bo okazał się kokiem powtórzonym. W programie dowolnym było lepiej, ale nie tak lepiej, że na podium, tylko lepiej, że na 7 miejsce.

Do dalszych zmagań nie przeszli, mający już na swoim koncie większe sukcesy: Nam Nguyen (CAN / 67.79) i  Morisi Kvitelashvili (GEO /  67.01). Podobnie i Igor Rezniczenko (POL / 51.70) nie znalazł się w gronie najlepszych z najlepszych, ale jednak w kręgu zawodników MŚ :).

Źródło: https://twitter.com

Piękne podsumowaniem wieloletnich karier poprzez długo wyczekiwane życiowe rekordy za programy dowolne zafundowali (sobie i nam) 10. Michal Brezina (CZE / 243.99) i 12. Alexander Majorov (SWE / 237.79). Zawsze cieszą takie sukcesy na koniec amatorskich startów. Oczywiście listę wspaniałych programów dopełnia  nie kto inny jak 9. Misha Ge (UZB /249.57 ), który pewnie nie da się przekonać (jak w poprzednim roku) i jako zawodnik nie wróci do zawodów.:(

Inaczej sytuacja wygląda będącego na początku swojej drogi w seniorach Denissa Vasiljevsa (LAT / 254.86). Reprezentant Łotwy zapowiada się obiecująco i wspaniale pnie się po szczeblach łyżwiarskiej kariery.  Rok temu był dopiero 14 a dziś 6. 

Długi sezon i naszpikowanie programu dowolnego poczwórnymi skokami dało się we znaki nie jednemu soliście. Tacy znakomici zawodnicy jak: trzeci w programie krótkim Vincent Zhou (USA) oraz czwarty Boyang Jin (CHN) wiele razy musieli podnosić się z lodu. Vincent Zhou po sześciu próbach skoków poczwórnych (wyszedł tylko jeden -  4T) i trzech upadkach ostatecznie zajął miejsce 14. Natomiast przy nieudanych trzech skokach poczwórnych i pięciu upadkach (czyli odjęciu 9 pkt.) Boyang Jin uplasował się na 19 pozycji. Szkoda, szkoda takich występów, ale tak już w sporcie bywa.


Końcowe wyniki solistów TUTAJ

U solistów zabrakło topowych i mniej topowych olimpijczyków. Na tafli nie stawili się:
 *Yuzuru Hanyu (JPN) - złoty medalista IO,  
*Javier Fernandez (ESP - brązowy medalista IO ze względu na zmęczenie sezonem,
*Patrick Chan (CAN) - 9 solista IO zakończył karierę,
*Adam Rippon (USA) - 10 solista IO, 
*Denis Ten (KAZ) - 27 zawodnik IO.
 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.