środa, 18 września 2019

2 z 11, czyli po zawodach Lombardia Trophy

W tych samych dniach co Autumn Classic Int. (no prawie w tych samych) rozegrano drugie zawody z serii challengera. Tym razem w Europie we Włoszech.


Na tafli nie mogło zabraknąć najlepszego włoskiego duetu Charlene Guignard / Marco Fabbri (ITA), którzy zwyciężyli konkurencję tańców. Pozostałe złota wygrali: Boyang Jin (CHN) i Anna Shcherbakova (RUS). A ile było poczwórnych lutzów i potrójnych axli to tylko ISU wie ;).

***
Faworyci tańców Charlene Guignard / Marco Fabbri (ITA / 202.10) zgodnie z oczekiwaniami wygrali CS Lombardii. Cały czas byli najlepsi i to tak łącznie o ponad 12 pkt. od srebrnych medalistów (też zaliczanych do grona faworytów) Laurence Fournier Beaudry / Nikolaj Sørensen (CAN / 189.36).

U Charlene i Marco, najbardziej moją uwagę zwróciło to, że już na początku sezonu zachwycają swobodą i lekkością tańca. P.S. W tańcu dowolnym to mieliśmy prawie spiralę śmierci ;).

Ciekawe jest rozstrzygnięcie sprawy trzeciego miejsca. Brąz zdobyła para, która cały czas była 4., ale  do tego już przywykliśmy, jednakże niespodziewanie są to Alexandra Nazarova / Maxim Nikitin (UKR / 172.98). Ostatnio im się nie wiodło. Może przejście do Alexandra Zhulina wyjdzie im na dobre.

Trzeci po RD Alisson Reed i Saulius Ambrulevicius (LTU) ostatecznie spadli na 6. miejsce, a trzeci w FD Caroline Green i Michael Parsons (USA) awansowali na 5.

U solistek jednak te młode (w zasadzie młodziutkie) Rosjanki przejmują władzę. Pierwszą z nich na CS jest 15-letnia Anna Shcherbakova (RUS/ 218.20), Mistrzyni Rosji 2018, choć początkowo była trzecia, program dowolny wykonała na 150.47 pkt. (czyli blisko o 10 pkt. lepiej od drugiego FP Tuktamyshevej) i bez problemu wygrała swoje pierwsze zawody challengera.

***
Jak wiadomo, nie jestem zwolenniczką tak szybkiego przechodzenia do seniorów... i nawet jak młodziutki zawodnik wyróżnia się artystycznym talentem to dla mnie, mimo wszystko powstaje dysonans między to co i jak chce przekazać, a wyglądem. 

Jeszcze nie znając wyboru / tytułu muzyki Anny do programu krótkiego, od pierwszych chwil tańca od razu przed oczami stanęła mi wizja: ogrodu przysłoniętego mgłą i dziewczynka idąca jak zahipnotyzowana za zwodniczą melodią kołysanki. A niepokój narasta, narasta, narasta... Ale może tylko ja to tak widzę ;). Dlatego cieszy mnie to, że chociaż temat Pachnidła jest przerażający, ja widzę Annę opowiadającą muzykę / historię własnymi "słowami". Jak dla mnie jest to mistrzowskie przedstawienie... chociaż było trzecie ;) W programie dowolnym oprócz nadzwyczajnych skoków jak np. 4Lz :) mamy dramaturgię, melancholię etc .(czyli często spotykane u zawodniczek Eteri), a w połowie programu zaskakującą przemianę :)

Elizaveta Tuktamysheva (RUS) nie zdołała obronić pierwszego miejsca. Przy idealnym programie dowolnym Anny z tym 4Lz, nawet małe błędy kosztowały wiele (bo złoto). Elizaveta nadal próbuje 3Axla. W SP nie było najlepiej, w dowolnym w kombinacji z 2A też nie idealnie, ale ta ogółem trzecie próba wyszła czysto i ładnie.

Trzecie i czwarte miejsca należą do reprezentantek Korei Płd. 3. Young You (KOR / 200.89) i 4. Yelim Kim (KOR / 182.60). Czyżby rosły w siłę? W Kanadzie na miejscu 3. także znalazła się Koreanka.

Natomiast Mistrzyni Europy 2019 Sofia Samodurova (RUS) uplasowała się na 6. miejscu, a Wicemistrzyni Świata 2018 Wakaba Higuchi (JPN) na 8.

***
Co do zwycięzcy konkurencji solistów, czyli Boyanga Jina (CHN / 268.31) to na największe brawa zasługuje, jego artystyczny wzrost. Nie bardzo pasuje mi połączenie interpretacji wokalnej Spencera Jonesa (jednak jest taka lekka i pozytywna) z dramaturgią w interpretacji First Light przez Boyanga (z samą muzyką jest porywająco). Teraz z takim podłożem Boyang może już iść w klasykę ;) Proponuję Toskę ;). W programie dowolnym nie był najlepszy, ale nawet z drugą notą, koniec końców zdołał wywalczyć złoto. We Włoszech każda próba 4Lutza zakończyła się sukcesem. W SP to była nawet próba 4Lz z 3T.

Dmitri Aliev (RUS / 249.62) z najlepszym programem dowolnym pozostał na drugim miejscu jakie zajmował po SP. Jednak przewaga Boyanga była tak  gigantyczna, że 1.22 pkt. więcej w programie dowolnym Alieva nie mogła zagrozić reprezentantowi Chin. Dmitri też skacze 4Lz. Nie wyszedł od w programie krótkim, ale w dowolnym - cudo ;). Jak i cały program dowolny... Hello darkness, my old friend, I've come to talk with you again... Dmitiri jak najbardziej pasuje do takich klimatów :)

Matteo Rizzo (ITA / 227.38) był piąty, ale ostatecznie wyszedł obronną łyżwą i wskoczył na podium, na miejsce 3. A to na pewno ucieszyło gospodarzy ;)

Morisi Kvitelashvili (GEO) cały czas był 4, a trzeci po programie krótkim Egor Murashov (RUS) spadł na miejsce 5. Trzeci z Rosjan Anderi Lazukin zajął dopiero 12.

Z CS Włoch wycofali się: Elizabet Tursynbaeva (KAZ) - kontuzja, Olgierd Febbi (POL)

2 komentarze :

 1. " Jak wiadomo, nie jestem zwolenniczką tak szybkiego przechodzenia do seniorów... i nawet jak młodziutki zawodnik wyróżnia się artystycznym talentem to dla mnie, mimo wszystko powstaje dysonans między to co i jak chce przekazać, a wyglądem. "

  - pewnie podczas Igrzysk w Soczi w 2014 roku nikt nie przypuszczał, że jest świadkiem końca ery wielkich, WIELOLETNICH mistrzyń, z których ostatnimi były Kim Yu na czy Karolina Kostner, a początkiem dominacji młodziutkich, acz "jednorazowych" czempionek.

  Tu z pewnością zdania będą podzielone, czy to dobra, czy zła zmiana. Faktycznie - ciężko nazywać 15latkę "seniorką", jednak, gdyby zmienić przepisy np na 19+ to ile z tych młodych dziewczyn, które możemy podziwiać teraz, dotrwało by do takiego wieku na tafli, a ile z nich byśmy nigdy nie zobaczyli???

  Czy ewolucja z monotonii typu - "o, znowu ta", na barwną mnogość w stylu - "ciekawe która w tym roku" nie wyszła lodowej tafli na dobre?

  OdpowiedzUsuń
 2. Jednak 17+ robi różnicę :). Nadal są młodziutcy, ale już widocznie dojrzalsi.

  OdpowiedzUsuń

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.