poniedziałek, 9 września 2019

...6 ...5 ...Ekaterina Kurakova

Na zawodach junior grand prix w Rydze najbardziej wyczekiwanymi występami były oczywiście występy Ekateriny Kurakovej (POL). Nie można ukryć, że w tej drobnej osóbce, pokładane są wielkie nadzieje polskiego łyżwiarstwa w kategorii solistek. 


Kornel Witkowski jeszcze nie jest pewnym kandydatem na podjęcie walki z tymi najlepszymi, ale dopóki zakłada łyżwy dopóty jest nadzieja. Ekaterina (chociaż myślę, że powinna być już polską Kasią ;) od razu w pierwszym dniu zmagań zajmując szóstą lokatę, dostarczyła nie lada wrażeń. Ale w drugim, gdy awansowała na piątą pozycję, to już było istne szaleństwo: kardiologiczno-oddechowo-emocjonalne. Na dodatek jej 117.32 pkt. za program dowolny znalazł się na dziesiątym miejscu w rankingu najlepszych wyników sezonu.

W programie krótkim La vie en rose (Tribute to Edith Piaf) Ekaterina jest taka jak ten PIAF, czyli wróbelek. Krótkie i wdzięczne ruchy przywodzą na myśl obraz pełnych życia, szczebiotliwych wróbelków.

W programie dowolnym Le Corsaire - Riccardo Drigo jest wielowątkowo. Jest poważnie i dostojnie, ale i lirycznie, a nawet radośnie. Jednym słowem to znakomite przełożenie baletu "Korsarz" na język łyżwiarstwa i dostosowanie do temperamentu Katii ;) Tym samym nie ma się co dziwić, że w komponentach była bliska solistkom z podium, a w programie krótkim była nawet lepsza od wyprzedzającej ją wówczas Amerykanki. Nie wspominając o tym, że pozostałe rywalki pozostawiła daleko w tle.

W skokach... w początkowej fazie sezonu było bardzo dobrze. Widać, że najbardziej pasuje jej 3 Rittberger ;) i 2 Axel, które wykonywała bez zawahania. Z 3 Lutzem (w kombinacji 3T) na początku (tj. w SP) było ciut dokrętki, ale w programie dowolnym wykonała go solo i to z uniesionymi rękami. I tak, tak, dobrze wnioskujecie, jest to zawodniczka z kombinacją 3Lz+3T :) :) Ponadto w programie dowolnym skacze siedem skoków potrójnych.

A cóż można rzec o piruetach Ekateriny? To, to że nie za darmo uzyskuje się "poziomy czwarte" :) a takie właśnie uzyskała. W krokach FP było wysoko, bo na poziom 3. Jedynie kroki SP były ocenione na poziom 2. Ale to jedyny taki słabszy punkt elementów poza-skokowych w początkowej fazie sezonu. Pozostałe już dziś są na najwyższych poziomach.

Reasumując podopieczna Briana Orsera Ekaterina Kurakova uzyskała: 58.65 pkt. za SP, 117.32 pkt. za FP, łącznie 175.97 pkt., 5. miejsce na zawodach JGP i 7 pkt. w rankingu.


Startujący na tych samych zawodach Kornel Witkowski za 16. pozycję nie uzyskał pkt.  rankingu JGP, ale sam program dowolny oceniony na 14. miejsce napawa optymizmem.

Kornel sporo stracił w skokach. Jednak potrójny Lutz jest jego mocną stroną. W programie krótkim w kombinacji 3Lz+2T to właśnie Lutz był tym lepszym skokiem niż 2T. Owszem było w nim zawahanie i przez to ten Toeloop już nie wyszedł, ale jednak pełna rotacja w Lutzu była. W programie dowolnym już bez problemu wykonał kombinację 3Lz+2T oraz 3Lz solo w drugiej części programu. Potrójne Rittbergery również należą do tych lepiej wykonanych. Także jakiś zasób jest :)

Kornel planował kombinacje 3Lz z 3T, ale jeszcze nie wyszło... więc może w Gdańsku?

Od strony artystycznej Kornel w programie krótkim stawia na lirykę, w dowolnym na swing. I to są zdecydowanie jego klimaty. Spisuje się efektownie. Jest płynny w ruchach. Szykowny i elegancki.

W Rydze Kornel uzyskał: za SP - 51.84 pkt., za FP - 100.97 pkt. i łącznie 152.81 pkt.

Kto zatem stanął na podium?
Oto i medaliści:
Solistki: 1. Hae-in Lee (KOR), 2. Daria Usacheva (JPN), 3. Rino Matsuike (JPN)

Soliści: 1. Andrei Mozalev (RUS), 2. Si-hyeong Lee (KOR), 3. Daniil Samsonov (RUS) - który próbował 4Lz.

Pary taneczne: 1. Elizaveta Khudaiberdieva / Andrey Filatov (RUS), 2. Maria Kazakova / Georgy Reviya (GEO), 3. Sofya Tyutyunina / Alexander Shustitskiy (RUS)


Wcześniej w Stanach Zjednoczonych na podium znaleźli się:
Solistki: 1. Alysa Liu (USA) - w programie dowolnym skoczyła kombinację 3A+2T i 4Lz wow! później jeszcze próbowała 3Axla - wprawdzie nie wyszedł, ale z takim początkiem to aż strach się bać ;) co będzie dalej, 2. Yeon-jeong Park (KOR), 3. Anastasia Tarakanova (RUS)

Soliści: 1. Shun Sato (JPN), 2. Stephen Gogolev (CAN), 3. Gleb Lutfullin (RUS) - wszyscy ci panowie skakali 4 Salchowa (z różnym skutkiem).

Pary taneczne: 1. Avonley Nguyen / Vadym Kolesnik (CAN), 2. Diana Davis (czyli córka Eteri Tutberidze) / Gleb Smolkin (RUS), 3. Natalie Taschlerova / Filip Taschler (CZE)

Pary Sportowe: 1. Apollinariia Panfilova / Dmitry Rylov (RUS), 2. Kseniia Akhanteva / Valerii Kolesov (RUS), 3. Alina Pepeleva / Roman Pleshkov (RUS)

***
Jak na razie w cyklu JGP dominują solistki z Rosji, Stanów Zjednoczonych i... Korei Południowej. Czyżby szykowała się nowa potęga?

Od 11 września juniorzy przenoszą się do Rosji. A kolejne spotkanie z polskimi juniorami tydzień później w Gdańsku :)


9 komentarzy :

 1. Sympatyczna Ekaterina Kurakova, dużo energii i stara się widać to. Pod skrzydłami takiego wspaniałego trenera jak Orser podium już niedługo :) Taka radosna i pozytywna, świetnie reprezentuje Polskę i na pewno wstydu nie będzie :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się :). Jest energia, jest radość... także brawo!

   Usuń
 2. Nie chcę psuć nastrojów, ale czy ta "nasza Kasia" ma szanse na miejsce w pierwszej 10 seniorskich zawodów, (bo o podium to nawet nie marzę), skoro jeszcze będąc w wieku Zagitovej i Samodurowej jeździ jako juniorka???

  Osobiście jestem baaaardzo sceptyczny w takich transferach. Polska - 40 milionowy kraj, a nie ma ani jednej zawodniczki, która godnie zaprezentowała by się na tafli??? Szkoda ;-/
  Moim zdaniem, to nie ma sensu ściągać na siłę.

  A w tym roku, na seniorskich taflach u dziewczyn, szykuje się nam prawdziwe starcie tytanów;-D i to już niebawem

  A na koniec to widzę, że córcia poszła w ślady mamuńci;-O tak - Dianę mam na myśli

  OdpowiedzUsuń
 3. Najpierw trzeba zacząć od tego co dla kogo jest "sukcesem". Dla Rosji to zajęcie całego podium, dla nas - kwalifikacja do 24. na ME 2020.

  Od pięciu lat na ME żadna nasza solistka nie zakwalifikowała się do 24-ki, więc wygląda na to, że rzeczywiście nie mamy TAKICH seniorskich solistek - wielka szkoda - dlatego cieszyć się będziemy (przynajmniej ja), gdy Katia w debiucie nie skończy na SP i gdy zaprezentuje czysty program :). Raczej (a nawet na pewno) nie nastawiałabym się w tym sezonie na pierwszą dziesiątkę ;). Jednak w przyszłości, miejmy nadzieję, że TAK, wówczas transfer byłby bardziej niż udany.

  A co do samego "ściągania na siłę" to nie wiem jak to wygląda od kuchni... czy oprócz szeroko rozumianego prestiżu, są bonifikaty? I konkretne korzyści? Jedno wiem na pewno, co byśmy zrobili bez Maksyma Spodyrieva :) :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na temat Maksyma już pisałem i raczej zdania nie zmienie.

   A co do transferów to taka analogia - mieliśmy Justynę Kowalczyk, która liczyła się w świecie biegów narciarskich, a teraz nie ma jej następczyni, więc mamy na siłę ściągać Norweżki??? Jak dla mnie absurd.
   Jak nie mamy zawodników w danej dyscyplinie, to się reprezentacji nie wystawia, ale cóż;-/ Wszyscy się śmiali z Katarczyków, że kupują "reprezentacje"(o piłce tu mowa)

   Nie jestem ekspertem, lecz widzem i dla mnie turniej zaczyna się od ostatniej szóstki zawodniczek/zawodników, a przepaść w poziomach między pierwszymi a ostatnimi jest gigantyczna i tak - poziom Rosjanek jest kosmiczny wręcz, tyle że te najlepsze nie są na "eksport"
   Tym samym jakoś mnie nie cieszy takie zajmowanie niepunktowanych miejsc i komentarz "może za rok;-/ Ale co kto lubi.

   Ps. czy Pani Kasia powie coś więcej o Dianie Davis, bo nigdzie nie ma info o niej, zupełnie jakby to zakazane nazwisko było. Trenuje u matki, czy w jakiejś szkole wyspecjalizowanej w tańcach np u Żulina???   Usuń
  2. Dziękuję za wyrażenie opinii :) Patrząc na analogię ma PAN sporo racji.
   Nie wiem, dlaczego akurat w łyżwiarskim świecie przyjął się zwyczaj sięgania po obcych zawodników. I tak jak pisałam, nie wiem też jakie są z tego (o ile są) wymierne korzyści dla federacji (każdego kraju); dlaczego związki tak bardzo chcą wystawić zawodników w każdej kategorii?

   *Oprócz tych oczywistych i długofalowych korzyści, jak np. to, że "WYNIKI przyciągają na lodowisko". ;)

   *Jeszcze nie szukałam szczegółowych informacji o Dianie. Jakiś czas temu pokazywała się u mamy na treningach. Teraz jak już gości na stałe w juniorach będę szukać ;)

   Usuń
  3. PS. Jak podaje ISU Diana i Gleb trenują u Igora Shpilbanda, P. Camerlengo, A. Lenda, D. Samokhina

   Usuń
 4. Takie maleńkie porównanie "naszej" Kasi z jej rodaczkami - zbliżonymi wiekiem i budową ciała oraz klasą trenerów, aczkolwiek mało znane zawodniczki. Zamieszczam, żeby porównać (jak kto chce oczywiście) styl i technikę, bo dziewczyny nawet nawet sobie radzą na lodzie. A jak wypadają na tle Kasi????

  może ktoś kojarzy tą zawodniczkę???
  https://www.youtube.com/watch?v=3c4cmazhjrI

  a ta to znajomo jakoś wygląda ;-O
  https://www.youtube.com/watch?v=FnAV1Y4GQuw

  Oooo, a ta też u Orsera trenuje, ale nie znam ;-O
  https://www.youtube.com/watch?v=kFA5ZfsO4_g&t=336s

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ooo żeby Rosjanie jeszcze mieli takich solistów... bo tam coś im nie idzie.

   Usuń

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.