czwartek, 24 października 2019

2. Skate America, czyli kontynuujemy nowy cykl grand prix


Część 2: soliści i pary sportowe


Konkurencję solistów wygrał? Tam ta da dam... A kto inny mógłby wygrać, jeśli nie Nathan Chen (USA / 299.09)? Amerykanin może poszczycić się zdobyciem łyż

wiarskiego "hat tricka". Był pierwszy w SP, pierwszy w FD i pierwszy w ogóle na podium. :)

W programie krótkim Nathan wykonał 4Lz solo i 4T w kombinacji z 3T. W dowolnym skoków poczwórnych było trzy: 4F solo, 4T+1Eu+2F (miał być 3F) i 4S. Zabrakło 4T solo. Nathan wykonał dwa obroty. Mimo tego, program i tak był zatrważająco trudny, a gdy jeszcze doszedłszy wspaniały styl jazdy Chena, to nie może być inaczej jeśli nie najlepiej ;) 

W La Boheme i Rocketmen możemy podziwiać z jaką lekkością Nathan prezentuje się na tafli. To jest niesamowite, że przy tak wymagających siły elementach, udaje mu się zachować swobodę i lotność jazdy.

No, ale co na drugim miejscu robi Jason Brown (USA / 255.09) ? A co może robić... cieszy się. (hahaha taki suchar 😂) W SP był 4, ale już w programie dowolnym koledzy trochę dopomogli i był  drugi. Koniec końców Skate America zakończył ze srebrnym medalem. Jak wiadomo Jason nie jest z tych co korzystają z poczwórnych skoków, ale z solidnymi skokami potrójnymi, przy niemalże doskonałych elementach poza-skokowych i popisowych komponentach, nie raz zadziwił wysokim miejscem.

Ostatnie miejsce na podium zajął Dmitri Aliev (RUS / 253.55). W programie krótkim był drugi, w dowolnym spadł na trzecie i tam już pozostał. W programie krótkim po mistrzowsku wykonał kombinację 4Lz+3T, ale w dowolnym już nie było tak kolorowo. Nie wyszedł 4Lz i wkradł się 1 Axel. Ale 4T solo i 4T+3T to już inna bajka :)

Wspomnę, jeszcze że Keegan Messing (CAN) po SP był na miejscu 3. W dowolnym się nie powiodło i spadł w rankingu. Ostatecznie zatrzymał się na miejscu 4.

Nie wiem, co mam napisać o pewnych trzech panach.
Boyang Jin (CHN), Junhwan Cha (KOR) i Michal Brezian (CZE) zawody zakończyli odpowiednio na 6. 8. i 11. miejscu. To ogromny zawód. W końcu Boyang był już kiedyś na podium MŚ, Junhwan na 3. miejscu finału GP 2018/19, a Michal na tych samych na 4. W tym sezonie muszą pożegnać się z finałem. 

Poza kilkoma wyjątkami do Finału kwalifikują się zawodnicy z podium i to najczęściej ze złotem i srebrem. Dlatego nie widzę, tych trzech muszkieterów, w Turynie.

W konkurencji par sportowych najlepsi okazali się Cheng Peng / Yang Jin (CHN / 200.89). Praaaaaawie czyste programy ;) zapewniły im pierwszy złoty medal w karierze startów w cyklu GP (znów hat trick). ;)

W zeszłym sezonie, łącznie z finałem, trzy razy wygrywali srebrne medale (to znów swoisty hat trick). Teraz zaczynają od 15 pkt. Następny start mają zaplanowany w Chinach, gdzie spotkają się z numerem jeden w chińskim teamie Wenjing Sui i Hanem Congiem (CHN).

W Las Vegas Cheng i Yang dominowali pod względem artystycznym, dzięki czemu uzyskali najwięcej punktów w komponentach. W końcu choreografię układała im Lori Nichol, która pracowała m.in. z Caroliną Kostner, czy Mao Asadą, więc nie mgło być inaczej ;)

W programie krótkim Alegria - Cirque du Soleil są delikatni i ujmujący, w programie dowolnym z muzyką z filmu Atlas chmur melancholijni i tajemniczy.

W technice znaleźli się lepsi niż Peng/Jin, ale nie na tyle by zaszkodzić reprezentantom Chin w zdobyciu pierwszych miejsc. Zarówno w SP, w FP i łącznie (hat trick numer dwa ;)

Na drugim i trzecim miejscu było trochę zawirowań, ale ostatecznie Daria Pavliuchenko i Denis Khodykin (RUS / 196.98) utrzymali srebrny medal. Natomiast Haven Denney i Brandon Frazier (USA / 192.70) awansowali na trzecie miejsce.

Piąci Ashley Cain-Gribble / Timothy LeDuc (USA) "pozbawili się" 11 pkt. i nie utrzymali trzeciego miejsca, jakie zajmowali po short programie. W sumie 177.54 pkt. to dużo poniżej ich możliwości.

Porównując skoki najlepszej piątki w programie krótkim, trzeba zauważyć, że Chińczycy i Rosjanie skaczą 3T solo i wyrzucanego 3Lo - czyli mniej punktowane. Trzy pary z USA mają zaplanowanego potrójnego Salchowa, a dwie z nich (Cain-Gribble/LeDuc, Calalang/Johnson) potrójnego wyrzucanego Lutza, Denney / Frazier 3Lo.

Ashley i Timothy oraz Jessica Calalang / Brian Johnson (USA / miejsce 4) zrealizowali ten plan w 100% (i skoczyli 3S i 3LzTh). Haven i Brandon wykonali 2S. Potrójnego udało im się wykonać dopiero w programie dowolnym. I przy większości czystych elementach uzyskać drugi wynik za FP oraz wyprzedzić Ashley i Timothiego, którzy w programie dowolnym mają 3S+2T+2Lo... Zawodnicy zawsze stoją przed trudnym wyborem. Czy stawiać na łatwiejsze elementy i liczyć na wysokie oceny, czy ryzykować upadek, ale ambitnie sięgać po te najtrudniejsze.

Część 1 wyżej lub TUTAJ
Wyniki SA 2019/20  TUTAJ

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.