poniedziałek, 14 października 2019

6 z 11, czyli rozpoczęcie październikowych challengerów

Zgodnie z typowaniem na najwyższych stopniach podium stanęli: Shoma Uno (JPN),  Anastasia Mishina / Aleksandr Galliamov (RUS) oraz Madison Chock / Evan Bates (USA). 


U pań sprawa rozstrzygnęła się (też zgodnie z przewidywaniami) między Rosjankami Aleną Kostornaią i Elizavetą Tuktamyshevą. Wygrała Alena przed Elizavetą.


***
W Espoo wystąpiły dwie rosyjskie pary sportowe i zajęły dwie pierwsze pozycję na podium. Najlepsi byli Anastasia Mishina / Aleksandr Galliamov (210.18 pkt.), drudzy Alisa Efimova / Alexander Korovin (194.28 pkt.). Zwycięzcy wyróżnili się w szczególności potrójnym twistem z 4 poziomu. Zarówno w programie krótkim, jak i dowolnym.

Brąz wywalczyli, oficjalnie reprezentanci Kanady, Liubov Ilyushechkina / Charlie Bilodeau (193.58 pkt.). Z czwartego miejsca cieszyć się mogą Miriam Ziegler / Severin Kiefer (AUT), wcześniej byli 8. Jednak nota 167.44 nie napawa optymizmem.

W konkurencji par zmian na podium nie było. Pomimo, że  Liubov i Charlie uzyskali drugi wynik za FP, a Alisa i Alexandrer trzeci, to i tak pozostali na "swoich" miejscach. 0.35 nadwyżki Kanadyjczyków nad Rosjanami, nie zrekompensowała straty 1.05 pkt. z SP.

***
Madison Chock / Evan Bates (USA / 198.26), czyli zwycięzcy w konkurencji tańców, bez problemu wyprzedzali rywali. Gorzej jeśli chodzi o rywalizację z samymi sobą.

W tańcu rytmicznym za kroki Finnstepa Amerykanie uzyskali poziom pierwszy, a za sekwencję kroków w stylu kroków tańca obowiązkowego u Madiosn, za kroki po przekątnej oraz za kroki po kole (FD) nie wiele lepiej - poziom 2. Jednak to nie koniec małego punktowego dorobku. Utrata 1.10 pkt. przez niezaliczenie choreograficznych kroków (nie mogę się doszukać konkretnie dlaczego nie mają wartości, bo przykłady za co mogą nie zostać uznane są tutaj TUTAJ) w tańcu dowolnym na wielkich imprezach spowodowałaby wielkie szkody. W Finlandii się obronili. A taniec Egyptian Snake Dance - hipnotyzujący!

Na pozostałych miejscach na podium zaszła mała, ale bardzo znacząca zamiana. Srebro ostatecznie trafiło do Shiyue Wang / Xinyu Liu (CHN / 183.09), którzy w RD byli trzeci, a brąz do Betiny Popovej / Sergeya Mozgova (RUS / 175.24), którzy w RD byli drudzy.

Natomiast Mistrzowie Świata Juniorów 2019 Marjorie Lajoie / Zachary Lagha (CAN) po 7. miejscu na Lombardia Trophy, w Finlandii uplasowali się na miejscu 4.

 ***
Zwycięzca konkurencji solistów Shoma Uno (JPN / 255.23) w pierwszym dniu zmagań był na drugim miejscu. Strata do pierwszego wynosiła 0.53 pkt. więc jeszcze wszystko mogło się zdarzyć. Budując napięcie napiszę, że: Shoma mógł pojechać bezbłędnie; mógł zepsuć program i wypaść z podium; mógł mu "ktoś" dopomóc - "ktoś", czyli lider psujący swój program - lub "ktoś" mógł mieć bezbłędny i tak ekstremalnie trudny program, że aż nie możliwy do pobicia. A mogło być i łączenie się wariantów. :)

Było jeszcze inaczej. Shoma nie miał bezbłędnego programu, ale większość elementów, wliczając w to 4 Flipa, była czysta. I za sam program Our life (FP) uzyskał najlepszą notę 162.95 pkt. Kolejni zawodnicy nie przekroczyli 148 pkt, więc nie było mowy o prześcignięciu Japończyka.

Najlepszy w SP Sota Yamamoto (JPN / 223.24) ostatecznie spadł na srebrną pozycję. Niestety cztery upadki i 6 pkt. odjęcia zaprzepaściły złoty medal. A nawet gdyby uzyskał swój rekord życiowy tj. 157.23 nie wygrałby z Shomą. Ku szczęściu Sato skończyło się spadkiem tylko o jedną pozycję.

Roman Sadovsky (CAN / 222.23) pozostał na ostatnim stopniu podium, które zajmował po SP. Pomimo, że w programie dowolnym wypadł lepiej niż Sota, to nie zdołał go przeskoczyć. Bowiem lepiej niż Sota nie oznacza nawet drugiej pozycji. Lepiej niż Sota oznacza dorobek 135.89 pkt i miejsce czwarte.

Drugi program dowolny zaprezentował Jimmy Ma (USA), a trzeci Aleksandr Selevko (EST), ale wyniki nie dały miejsca na podium. Mieli za dużo strat po programach krótkich i ostatecznie zajęli miejsca 4. i 5. Za nimi uplasowali się Rosjanie: 6. Sergei Voronov i 7. Andrei Lazukin.

 ***
Niespodziewanie u solistek niezaszły żadne roszady. To mało spotykane ;). Cały czas najlepszą była Alena Kostornaia (RUS / 234.84), drugą Elizaveta Tuktamysheva (RUS / 212.53), a trzecią Yuhana Yokoi (JPN / 191.90). Tym samym Elizaveta nie obroniła tytułu sprzed roku.

Alena i Elizaveta toczyły mały bój na potrójne Axle. Elizaveta wykonała ich w sumie trzy: 3Axla solo w SP, 3A+2T i 3A solo w FP. Alena w Finlandii w programie dowolnym wykonała ten sam zestaw co Elizaveta, tj. 3A+2T i 3A solo. W tym ostatnim zabrakło pełnej rotacji. Ale jednak został zaliczony jako potrójny, tylko z niższą notą. A jednak Eteri zdecydowała się na wprowadzenie do nauk potrójnego axla.4 komentarze :

 1. Oooooooo widzę, że sama Eteri Tutberidze czyta bloga Pani Kasi i wzięła sobie do serca moje uwagi, o których całkiem niedawno tutaj pisałem, dotyczące braku tego elementu, jakim jest potrójny axel w programach jej zawodniczek ;-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewne! ;P Ale fakt faktem, po wcześniejszych pana uwagach, byłam zaskoczona potrójnym Axlem u Eteri.

   Usuń
  2. ;-OOOOOOOOOO
   ;-((((((((((((((((
   ;-(

   Usuń
  3. Ale, że co?
   Ka$ka

   Usuń

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.