wtorek, 17 października 2023

Seria Challengera przystanek szósty Budapest Trophy

Sofiia Dovhal / Wiktor Kulesza srebrnymi medalistami Budapest Trophy juniorów.

Międzynarodowe zawody Budapest Trophy obejmowały cztery konkurencje w dwóch kategoriach wiekowych. Status serii challengera posiadały wyłącznie trzy seniorskie (za wyjątkiem par sportowych).

Polskę reprezentowali: Anastasia Polibina / Pavel Golovishnikov (tańce/ miejsce 16) i Vladimir Samoilov (solista/ miejsce 6). W tej drugiej odsłonie zmagań Julia Szczecinina / Michał Woźniak (para sportowa/ miejsce 4) i juniorska para taneczna Sofiia Dovhal / Wiktor Kulesza. 

W CS zwyciężyli: Nikolaj Memola (ITA), Diana Davis / Gleb Smolkin (GEO), Bradie Tennell (USA).

Konkurencja par tanecznych

1. Diana Davis / Gleb Smolkin (GEO/ 191.84/ PB) 
2. Marie-jade Lauriault / Romain Le Gac (CAN/ 188.32) 
3. Loicia Demougeot / Theo Le Mercier (FRA/ 179.68)
...
16. Anastasia Polibina / Pavel Golovishnikov (POL/128.85)

Każdy duet z podium, a w zasadzie pierwsza siódemka, cały czas "trzymała się" swoich pozycji. I tak bez starty pozycji, wygrał nowy gruziński duet Diana Davis i Gleb Smolkin

Muzycznie, Diana i Gleb podążając za obecnym trendem i prezentują dwa przeciwległe kierunki. W tańcu rytmicznym króluje Michael Jackson, w dowolnym Piotr Czajkowski i klasyka klasyk tj. Jezioro Łabędzie

W nowych barwach i po dwóch challengerach para ma już określone rekordy kariery. Za RD - 77.62, który pochodzi z Nepela Memorial oraz ustanowione na Budapest Trophy: 116.63 za FD i 191.84 total. W przeszłości, pod innymi barwami ich rekord wynosił 199.90 pkt. 

Konkurencja solistów

1. Nikolaj Memola (ITA/ 250.37/ PB) 
2. Lukas Britschgi (SUI/ 246.12)
3. Tomoki Hiwatashi (USA/ 223.79)
...
6.Vladimir Samoilov (POL/ 216.60/ PB)

Nikolaj Memola wrócił z dalekiej podróży. Po ósmym miejscu z Autumn Classic International i szóstym z Finlandia Trophy, na Węgrzech sięgnął po złoto. Tak na marginesie widać, że chłopak ciężko pracuje na zdobycie uznania. Trzy razy walczył w challengerach a przed nim jeszcze cykl grand prix.

Uzyskanie lepszego wyniku rzeczywiście odzwierciedlało lepsze wykonanie programów. Nawet, gdy oceniały je inne komisje, nie można było odmówić Nikolajowi progresu.

Czysty program krótki (z 4Lz) oraz program dowolny z lekkimi dokrętkami, czyli o mniej niż 1/4 obrotu (m.in. w 4Lz) przyniosły mu rekordy kariery. Za SP: 77.78, za FP: 161.38 i łącznie 250.37.

Podobnie jak Nikolaj Lukas Britschgi zmobilizował swoje siły. W swoich programach korzystał z 4T solo i w kombinacjach. W programie krótkim z 2T; w dowolnym z 3T. W pierwszym dniu nie powiódł się początek (m.in właśnie przez kombinację) i Lukas znalazł się na czwartej pozycji. W programie dowolnym zgodnie z towarzyszącą mu muzyką Enduring Hope, był najlepszy (168.34 pkt).

Mihhail Selevko (EST/ 219.18) Aleksandr Selevko (EST/ 217.85) przez chwilę (czyli po programie krótkim) plasowali się na 2. i 3. pozycji, ostatecznie zajęli 4 i 5. miejsce.

Konkurencja solistek

1. Bradie Tennell (USA/ 185.84)
2. Lea Serna (FRA/ 178.56/ PB)
3. Clare Seo (USA/ 171.94) 
4. Livia Kaiser (SUI/ 170.39) 

W tym sezonie Bradie Tennell wystąpiła już na Shanghai Trophy. Jednak zawody w Budapeszcie były jej pierwszym poważnym startem tego roku. Na tafli okazało się być... różnie. Przepięknym piruetom i łączności z muzyką klasyczną (w SP - Kammermusik, w FP - Turandot) towarzyszyły problemy ze skokami. Amerykanka i tak wyszła z zawodów obronną ręką. Nota ponad 185 pkt wystarczyła na pokonanie dwudziestu pięciu rywalek. 

Wspomnę jeszcze o Lei Sernie, która z rekordem kariery, po wielu latach startów, w końcu, zdobyła swój pierwszy medal z zawodów rangi ISU.

🔀[taka mała łyżwiarska układanka] 2. Lea Serna i 3. Clare Seo zamieniły się miejscami w poszczególnych segmentach. Tzn. Lea zaprezentowała czwarty SP i drugi FP, Clare drugi SP i czwarty FP. 

Vladimir Samoilov

Vladimir Samoilov z piątym wynikiem za SP i czwartym za FP, ponadto z dwoma rekordami kariery (za FP i total), z łączną notą 216.60 pkt, znalazł na szóstym miejscu. [Auć, to boli].

Za program krótki Vladimir uzyskał 75.67 pkt. Gdyby nie ten 1A byłaby szansa na rekord kariery. Mocny 4S, solidna kombinacja 3Lz+3T oraz elementy poza-skokowe na poziomie 3 i 4 zostały nagrodzone przez dodatnie oceny za jakość wykonania. 

Program dowolny przyniósł wynik 140.93 pkt. W warstwie skokowej pojawił się 4Lz (wow!). Jakość skoku wymaga doszlifowania (ale upadku nie było 😁) i odrobinę (mniej niż 1/4) więcej rotacji w powietrzu, ale ogólnie obrotów i tak było więcej niż dwa tygodnie temu [4Lz "q" : 2Lz].

Zaraz po 4Lz, pojawiła się pewnie wykonana kombinacja 4S+3T i jeszcze cztery skoki potrójne. W tym także, trójkombinacja 3Lz+1Eu+3F.

Anastasia Polibina / Pavel Golovishnikov

128.85 - miejsce 16.

Dwa odmienne tańce, czyli lata 80 i klasyka, łączy radosna i optymistyczna aura. W tańcu rytmicznym zabawna inscenizacja do muzyki Tiny Turner (Private Dancer + The Best) oraz w dowolnym pogodny i sielankowy obraz Nad pięknym modrym Dunajem (Johanna Straussa) 😊. 

Mała dygresja: wybór tła muzycznego skojarzył mi się z Sylwestrem i Nowym Rokiem. Najpierw błyszcząca zabawa z Tiną Turner, na drugi dzień Koncert noworoczny Filharmoników Wiedeńskich.

W technice pojawiły się wszystkie cztery poziomy trudności. Najwyższy czwarty poziom Anastasia i Pavel zdobyli za wszystkie podnoszenia dodatkowo Anastasia za swoje twizzle z RD. Kłopoty sprawiła jakość niektórych elementów.

*I nie powiem na głos, że jedna sędzina miała niekorzystną lokalizację i za wyjątkiem choreograficznych elementów, za każdym razem przyznawała niższą ocenę niż pozostali, szczególnie koleżanka obok. Na szczęście krytyczne spojrzenie nie wpłynęło znacząco na wynik naszej pary, bo skrajne noty są odrzucane.*

Julia Szczecinina / Michal Woźniak

W kategorii seniorów, ale w nie należącej do serii challengera konkurencji, tj. w konkurencji par sportowych, wystartowali Julia Szczecinina i Michał Woźniak. Dla duetu jest to pierwszy międzynarodowy start i w ogóle pierwszy wspólny sezon. Chociaż z innymi partnerami pojawiali się już na światowych lodowiskach. Julia to dość regularnie i to w barwach Węgier. 

Zawody w Budapeszcie z notą 156.16 zakończyli na 4 miejscu (na cztery pary). W programach nie obyło się bez błędów, ale były to błędy przy skokach potrójnych. Co ważniejsze nie było upadków, a to może być dobrym prognostykiem na przyszłość. Zresztą Julia i Michał myślą o IO 2026, więc podejrzewam, że nie spuszczają z trzech obrotów.

Sofiia Dovhal i Wiktor Kulesza

Juniorzy Sofiia Dovhal i Wiktor Kulesza zdobyli łącznie 132.60 pkt. Za RD - 53.03, za FD - 79.57. Mało tego po tańcu rytmicznym to do nich należało pierwsze miejsce. 

Para popisała się dobrymi jakościowo i trudnymi twizzlami (poziom 4). Podobnie i podnoszenia zaowocowały najwyższymi poziomami i pozytywnym odbiorem. 

Dobrze spisali się także w krokach przez środek tafli tańca rytmicznego (poziom 2) i drugiej sekwencji kroków Rocker Foxtrot (poziom 2). 

Wyniki Budapest Trophy >> https://hunskate.hu/external/mukorcsolya/2023_2024/Budtrophy/index.htm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moi Drodzy!
Proszę o niekomentowanie, słuszności czy braku słuszności, decyzji wykluczenia Rosjan z zawodów. Znając życie na blogu powstałby wielki zgrzyt, który przysłoniłby piękno sportu.

Dziękuję :)

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, , skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.