wtorek, 3 października 2023

Medaliści Junior Grand Prix, czyli Gdańsk 2023

Młodzi, zdolni i ambitni łyżwiarze zawitali do Polski. Kolejny raz (o ile dobrze liczę to po raz 14.) Gdańsk znalazł się na mapie juniorskiego cyklu grand prix.

Zawody rozegrano w czterech konkurencjach i w każdej z nich wystąpili reprezentanci Polski.

W kategorii solistów wysoko, na 5. pozycji, uplasował się Jakub Lofek. Pozostali Matvii Yefymenko i Oscar Oliver zajęli odpowiednio 10 i 21 miejsce.

W kategorii solistek najwyżej, na 17. miejscu, uplasowała się Aleksandra Janikowska. Koleżanki z teamu Anastasiia Bezuhla i Weronika Ferlin zawody zakończyły odpowiedni na 21 i 22 miejscu.

W konkurencji tańców Sofiia Dovhal i Wiktor Kulesza z rekordem kariery za RD zajęli 9. lokatę. Para sportowa Wiktoria Pacha / Szymon Derechowski plasując się na 13. miejscu zamknęli stawkę.

Podium solistek:
1. Rena Uezono (JPN)
2. Min-sol Kwon (KOR)

2. Violetta Sierova / Ivan Khobta (UKR)
3. Jazmine Desrochers / Kieran Thrasher (CAN)

Podium tańców:
1. Darya Grimm / Michail Savitskiy (GER)
2. Mariia Pinchuk / Mykyta Pogorielov (UKR)
3. Sara Kishimoto / Atsuhiko Tamura (JPN)

~*~

Aleksandra Janikowska z notą 114.02 pkt zakończyła zawody na 17. miejscu. Trzecia solistka Memoriału Marii Olszewskiej'23 w kategorii juniorów, w programie krótkim czysto wykonała kombinację 3T+2T natomiast w dowolnym sekwencję: 3T+2A+2T.

Debiutująca w cyklu JGP czternastolatka zaprezentowała się w lirycznych kawałkach Quedate (Lara Fabian/ SP) i Hallelujah (Leonard Cohen/ FP).

Anastasiia Bezuhla z wynikiem 102.65 pkt ostatecznie wyprzedziła Weronikę Ferlin, która uzyskała 102.33 pkt. U każdej z nich było za dużo dokrętek, zarówno tych w których brakuje od 1/4 do 1/2 obrotu i niestety tych z brakującą rotacją więcej niż 1/2. Automatycznie te skoki zostały zdegradowane.

Patrząc z innej strony... dziewczyny rywalizowały ze sobą na podobnym poziomie. Szala raz przechylała się na korzyść Weroniki (SP/ 37.07/ miejsce 23 do 36.23 pkt Anastasii). Następnym razem to Anastasiia zdobyła więcej (FP/ 66.37/ miejsce 21 do 65.26 pkt Weroniki).

Zobaczymy jak się spiszą na mistrzostwach Polski juniorów.

Jakub Lofek, z dwoma szóstymi wynikami, zapewnił sobie awans na 5. miejsce. Za SP do muzyki Ain't No Sunshine zdobył 62.03 pkt, za FD, Minnie the Moocher, 113.83 co dało mu w sumie 175.86 pkt.

Uzyskany wynik okazał się niższy od tego zdobytego w Turcji, ale w cyklu GP chodzi o zajęte miejsca, a tu wypadł o wiele korzystniej 😊

W skokach mogłoby być lepiej. Brakuje więcej tych potrójnych. Ale jak można zauważyć, za sprawą 3Lz, Jakub pokazał, że trzy obroty są w jego zasięgu.

Matvii Yefymenko uzyskał łącznie 161.25 pkt. Czyli o 2,58 pkt mniej niż w Budapeszcie. Miejsce też okazało się o jedną lokatę niższe.

Zaprezentowane przez Matvija programy nie były w dobrej jakości, ale nie można odmówić mu starań. Odważnie podjął próby wykonania kombinacji 3+3. W SP 3F+3T (upadek); we FP 3Lz+3T (bez upadku 😉). Wynik za sam program dowolny (109.51 pkt), przyniósł mu ósme miejsce (rekord kariery) i ostatecznie awans z miejsca 16 na 10.

Debiutujący Oscar Oliver z programami, które osobno były dwudzieste, po zsumowaniu okazało się, że wynik 123.09 daje pozycję numer 21. (To tylko u Kuby suma zadziałała na jego korzyść 👍).

Oscar dobrze spisał się w podwójnych axlach.👏

Poza zwycięzcą (Ju-heon Lim), panowie mocno wędrowali po liście. Np. Kyrylo Lishenko (UKR) po 13 programie krótkim zaprezentował 4 program dowolny i awansował na 7. miejsce. Z kolei Yudong Chen (CHN) miał 4. program krótki, ale dopiero 22. dowolny. Ostatecznie spadł na 18. pozycję.

Sofiia Dovhal / Wiktor Kulesza zdobyli 127.39 pkt i zajęli 9. miejsce. Sam program rytmiczny Wake Me Up Before You Go-Go oceniono na 52.12 (rekord kariery) i ósme miejsce. W ocenie za taniec dowolny, zabrakło 0.56 pkt. by utrzymać wyższą pozycję. Jednak, trzeba pamiętać, że tym razem zdobyli 75.27, czyli mniej od swojego rekordu sezonu (kariery), więc potencjał jest 💪

Duet stracił na jakości za kroki na jednej nodze i za kroki po przekątnej. Jednak dla widza, na pierwszy plan historii Upiora z Opery w interpretacji Sofii i Wiktora, wysuwa się ta emocjonalna strona pokazu.

Wiktoria Pacha / Szymon Derechowski w debiucie zdobyli 85.08 pkt. Nie da się ukryć, że odstają od grupy (dokładnie od miejsca 12 o ponad 16 pkt.). Nie da się też ukryć, że jako jedni z nielicznych polskich zawodników, podjęli się trudnego wyzwania utworzenia pary sportowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moi Drodzy!
Proszę o niekomentowanie, słuszności czy braku słuszności, decyzji wykluczenia Rosjan z zawodów. Znając życie na blogu powstałby wielki zgrzyt, który przysłoniłby piękno sportu.