piątek, 6 października 2023

Seria Challengera przystanek czwarty Nepela Memorial

Słowacki challenger dla naszej kadry zakończył się: czwartym miejscem dla Ekateriny Kurakovej, dziesiątym miejscem dla Vladimira Samoilova, dwunastym dla Kornela Witkowskiego, trzynastym dla Miłosza Witkowskiego oraz 16. dla Olivii Oliver i Filipa Bojanowskiego. 

Najcenniejsze krążki zdobyli: Chae-yeon Kim (solistka), Gabriele Frangipani (solista) oraz Lilah Fear / Lewis Gibson (para taneczna).

Reprezentacja Polski

Ekaterina Kurkova

181.98 pkt - miejsce 4.

O programie krótkim można napisać krótko: Ahio! (Ajuu)! Wiem, wiem. To nie ten kraj... ale westchnienie powstało za czechosłowackich czasów, więc sami rozumiecie... to była taka mała dygresja 😅

No to jeszcze raz... W programie krótkim Katii doszukano się (z naciskiem, na doszukano się) błędów w kombinacji 3F+3T (degradacja toeloopa) i w 2A. Na drugim biegunie stały elementy poza-skokowe (wszystkie na poziomie 4) oraz 3Lo. W nich już dopatrzono się dobrej jakości i przyznano dodatkowe punkty. 

Jednym słowem łyżwiarska Kill Bill walczyła dzielnie. W sumie podopieczna Briana Orsera zdobyła 57.87 pkt ( jej rekord sezonu to 62.00) i zajęła piąte miejsce.

W tegorocznym programie dowolnym Solas, następuje zmiana nastroju. Pojawia się wyciszenie i melancholia. Znana nam z radosnego usposobienia zawodniczka, tym razem nie pozwala na ekspresyjny optymizm. Kontroluje emocje i dba o harmonię z muzyką. To taniec odgrywa kluczową rolę. Przez subtelne ruchy, sceniczne ozdobniki i mocną warstwę poza-skokowa, Katia tworzy na tafli znakomitą aurę.

Pomimo usterek w skokach, ale jak wspomniałam wyżej, z dobrą warstwą poza-skokową, Katia zdobyła rekord sezonu 124.11 pkt. Nota okazała się trzecim wynikiem w rankingu programów dowolnych.

Ostatecznie zbierając 181.98 pkt Ekterina Kurakova zajęła miejsce tuż za podium.

Vladimir Samoilov

213.10 - miejsce 10.

Szczęśliwie program krótki oceniony na 79.76 pkt (miejsce 5.), po przykrych niespodziankach w programie dowolnym (133.34 pkt), pozwolił Vladimirowi zatrzymać się w pierwszej dziesiątce. 

Owe niespodzianki to nieplanowane podwójne skoki solo 2Lz i 2S na początku programu, przedzielone 4S z przysiadem po lądowaniu. Ponadto mieszanka poziomów od 4 po 1 i w konsekwencji brak trzeciej kombinacji, przyczyniły się, nie tyle do utraty punktów, co do ich niezarobienia.

Na plus programu Notre Dame de Paris (SP) na pewno przemawia bardzo dobre wyczucie Vladimira, tego typu utworów. Płynność przejazdu, naturalność (brak sztucznego patetyzmu) i ogólnie cała estetyka tańca, przekładają się na przyjemne widowisko.

Zaczęłam tak od końca 😉, więc czas na początek.

W programie krótkim, czyli w mixie kawałków Fatboy Slima, Vladimir pokazał swoją rytmiczną stronę. Ciekawe jest samo rozpoczęcie przejazdu, gdy trzeba chwilę odczekać zanim zawodnik zacznie tańczyć. Nie jest to dziełem przypadku (czy czystą wizją choreografa), a inspiracją teledyskiem Weapon of Choice. 😂 Pomimo, że bardziej widzę Samoilova w lirycznych programach, to ten mnie rozbawił.

Kornel Witkowski

198.68 pkt - miejsce 12.

I Kornel znowu o krok (stopień) przed Miłoszem. Miłosz, gońże brata 💪

O programie krótkim Kornela powiem, że... nie upadł. Jakościowo elementy skokowe zostały nisko ocenione, ale! w pełni wykręcił 3A, 3Lz i kombinację 3F+3T. W porównaniu do pierwszego startu Another One Bites i We will rock you zdobyło dużo więcej punktów. Wynik 62.46 pozwolił Kornelowi zająć 12. miejsce. 

Za program dowolnym pojawił się rekord kariery. Rezultat 136.22 pkt (PB) to o prawie 4 pkt lepiej od poprzedniego wyniku. Ponadto nota okazała się ósmą notą zawodów. Szkoda tylko, że nie pozwoliła Kornelowi na awans. 

W programie do muzyki Wild Side (Roberto Cacciapaglia) czysto wykonał sekwencję 3A+2A, dwie kombinacje 3Lz+3T i 3Lo+1Eu+3S. Przykro się patrzyło na utratę stabilności w krokach (w zasadzie staniu na rękach), ale ogólnie element jest ciekawie opracowany.

Miłosz Witkowski

176.75 pkt. - miejsce 13

W porównaniu do Lombardia Trophy poprawił swoje wyniki. 

W programie krótkim Some Feeling + Solar Power (Mild Orange) dobrze spisała się w kombinacji 3T+3T i 2 axlu. Miał problem z 3Lz, ale nie odnotował upadku 😉 Podobnie jak Vladimir, Miłosz nie tyle co stracił, co nie zyskał wystarczająco dużo punktów, by poprawić swoje notowania w rankingu. Z lepszym wynikiem niż we Włoszech, tj. 58.56 pkt po programie krótkim był 15. 

Za Finesse (Bruno Mars) Miłosz zdobył więcej niż we Włoszech, dokładnie 118.19 pkt. W programie czysto wykonał cztery skoki potrójne, w tym dwie kombinacje 3Lz+2T i 3T+2T. Podobnie jak na Lombardia Trophy mocnym punktem przejazdu okazał się piruet siadany ze zmianą nogi (poziom 4).

Olivia Oliver / Filip Bojanowski

128.78 pkt. - miejsce 16.

Tak jak pisałam przy okazji Lombardia Trophy, wyczerpujący i trudny element w postaci twizzli na końcu programu, to odważne posunięcie. We Włoszech para wykonała go na poziomy trzecie, w Bratysławie Olivia uzyskała poziom 4. W jakości coś się (dwóm) sędziom nie podobało, ale i tak zyskały nieco więcej niż poprzednim razem. 

Niestety we wszystkich sekwencjach kroków pojawiły się jedynie pierwsze poziomy. Dodatkowo sekwencja kroków w stylu kroków tańca obowiązkowego straciła na jakości. 

Taniec rytmiczny Relax, Careless Whisper, Uptown Girl (video), bo o nim mowa, zdobył 51.77 pkt.

Tanie dowolny uzyskał 77.01 pkt. Czyli znów mniej niż we Włoszech 😕. Duet zdobył cztery poziomy 4 (za podnoszenia stacjonarne i rotacyjne, piruet taneczny i Olivia za twizzle, Filip wykonał je na poziom 2), jeden trzeci (za podnoszenie po łuku) i cztery poziomy pierwsze. 

Dla przeciwwagi do tańca rytmicznego w tańcu dowolnym para interpretuje balladowe utwory Toma Odella.

Na koniec, żeby już nie przedłużać, umieszczam podia poszczególnych konkurencji.

Konkurencja solistek

1. Chae-yeon Kim (KOR/ 202.26)
2. Hae-in Lee (KOR/191.10)
3. Madeline Schizas (CAN/188.88)
4. Ekaterina Kurkova (POL/ 181.98) 👍😉
5. Young You (KOR/ 181.80

Chae-yeon Kim na Lombardia Trophy z wynikiem 180.78 zajęła trzecie miejsce. I jak widać to był jakiś falstart. Obecny rezultat 202.26 jest bliski jej rekordowi kariery tj. 205.51 pkt a jeszcze bliższy wynikowi z MŚ 2023 (203.51 pkt). Czyli, bliższy jej prawdziwym umiejętnościom 😀

Konkurencja solistów

1. Gabriele Frangipani (ITA/ 243.91)
2. Nika Egadze (GEO/ 243.31
3. Mark Gorodnitsky (ISR/ 236.30) 

Gabriele Frangipani (ITA) na pierwsze miejsce wskoczył z miejsca 6, jakie zajmował po programie krótkim. "Podejrzewam", że na otwarcie SP nie miała być kombinacja 2+3, skoro po niej pojawił się (słaby, bo słaby, ale był) 4S. W programie dowolnym (nie pozbawionym błędów) wyprzedził bezpośredniego rywala o 5.67 pkt. I tyle wystarczyło, by odrobić straty i z przewagą 0.60 sięgnąć po zwycięstwo.

Zwrócę uwagę na jeszcze dwie pozycje. Zajmujący 6. miejsce Jun-hwan Cha (KOR/ 222.16) z pewnością liczył na więcej. W końcu to wicemistrz świata. Podobnie 7. Deniss Vasiļjevs (LAT/ 215.78) może i ze skromniejszym dorobkiem niż Cha, ale w statystykach wypada lepiej niż medaliści. Tymczasem wynik dużo poniżej możliwości.

Konkurencja par tanecznych

1. Lilah Fear / Lewis Gibson (GBR/ 200.46)
2. Diana Davis / Gleb Smolkin (GEO/ 188.94)
3. Natalie Taschlerova / Filip Taschler (CZE/ 187.34)

Lilah Fear / Lewis Gibson wygrali. Chyba nikt nie miał wątpliwości, że będzie inaczej?!

Wyniki z Nepela Memorial 2023 >> http://www.kraso.sk/wp-content/uploads/sutaze/2023_2024/NepelaMemorial2023/index.htm


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moi Drodzy!
Proszę o niekomentowanie, słuszności czy braku słuszności, decyzji wykluczenia Rosjan z zawodów. Znając życie na blogu powstałby wielki zgrzyt, który przysłoniłby piękno sportu.

Dziękuję :)

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, , skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.