niedziela, 16 marca 2014

Mistrzostwa Świata Juniorów 2014

Mistrzostwa Świata Juniorów 2014 dobiegły końca. 

W Winter Sports Hallw w Bułgarskiej Sofii do rywalizacji stanęło 182 reprezentantów z 45 krajów. 
Wśród nich nie zabrakło, zdolnych i utalentowanych zawodników i zawodniczek, którzy w przyszłości mogą nieźle namieszać na światowej arenie seniorów. 

Już dziś warto ich poznać.

Zwycięzcami tegorocznych Mistrzostw Świata Juniorów 2014 w konkurencji par sportowych zostali...

źródło:zimbio.com
... reprezentanci Chin - Xiaoyu Yu / Yang Jin z ogólnym dorobkiem 173.77 pkt. W swoim programie dowolnym do muzyki z Upiora z Opery oprócz upadku partnerki przy 3wyrzucanym Rittbergerze, zaprezentowali czyste skoki, a za kombinację piruetów w rozdzieleniu oraz za podnoszenia uzyskali poziom 4. Dobra jakość programu (bonifikata o 5.84) i dobrze opracowane komponenty (55.09) zwiększyła ich dorobek punktowy i w sumie za FP uzyskali ich 111.19.

Wicemistrzowie Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov (RUS) zawody zakończyli z dorobkiem 168.20 pkt. Ich program dowolny tj. dzieło Air J.S. Bacha przełamane utworem Cztery Pory Roku A. Vivaldiego, uzyskał 108.74 pkt. Rosjanie wykonali w nim udane wyrzucane skoki (3Lo, 3S), chociaż ze skokami solo były pewne kłopoty (u Evgeni z 3S, a u Vladimira przy 3T, przez co zabrakło kombinacji). Ich najefektowniejszym elementem okazał się potrójny twist, za którego uzyskali poziom 4. Podobnie jak i za podnoszenia i obie kombinacje piruetów przyznano najwyższy poziom. Jedynie spirala śmierci nie spotkała się z entuzjazmem i jako jedyny element poza-skokowy uzyskał poziom 2.

Trochę los i loteria zadecydowała o ostatnim miejscu na podium. Ostatecznie zajęli go Maria Vigalova / Egor Zakroev (RUS), którzy łącznie uzyskali 152.48 pkt. i awansowali z miejsce czwartego, które zajmowali po programie krótkim. W programie dowolnym Giselle,  nie zabrakło elementów na przyzwoitym poziomie (m.in. potrójny twist z poziomu 3, podnoszenia z poziomu 4, czy potrójny wyrzucany Flip), ale także takich, którym daleko było do ideału. Srebrni medaliści z Finału JGP zawody w Sofii zakończyli z dorobkiem za 97.16 za FP.

Z podium natomiast spadli Vasilisa Davankova / Andrei Deputat (RUS /150.67), choć ogólnie patrząc to już trzeci Rosyjski duet, na wysokim miejscu, więc jest się z czego cieszyć. Miejsce piąte, należy do Madeline Aaro / Max Settlage (USA / 144.91). W samym programie dowolnym Amerykanie plasowali się na miejscu czwartym.

Short program par sportowych:
Duety z pierwszej piątki obok 2A wykonują 3wyrzucanego Toeloopa. Jak wiadomo, oprócz skuteczności skoków o wyniku decydują także różnice poziomów uzyskanych za podwójnego twista (najlepsi maja poziom 4), spiralę śmierci oraz sekwencję kroków, bowiem wiele par nawet te niżej sklasyfikowane za podnoszenie czy piruet parowy jest w stanie uzyskać poziom 4.

Na prowadzeniu po programie krótkim z wynikiem 62.58 uplasowali się Xiaoyu Yu / Yang Jin (CHN)/ Liderzy  zaimponowali podwójnym twistem, czy sekwencją kroków z  poziomu 4 oraz spiralą śmierci z poziomu 3. Na miejscu drugim znaleźli się Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov (RUS / 59.46). Rosjanie podobnie jak Chińczycy uzyskali poziom 4 za swojego podwójnego tiwista zdobyli. Natomiast trzeci Vasilisa Davankova / Andrei Deputat (RUS / 58.35), dorównali Chińczykom poziomem za kroki. Nie bez szans na awans pozostali, czwarci Maria Vigalova / Egor Zakroev (RUS / 55.32) też z poziomem 4 za kroki, czy piąci, a mający notę powyżej 50 pkt (tj. 51.95) Madeline Aaro / Max Settlage (USA).

Mistrzostwo Świata Juniorów 2014 w konkurencji solistów dla:

thestar.com
N.Ngyen
...dla reprezentanta Kanady. Za obie części konkurencji Nam Nguyen (CAN) uzyskał 217.06 pkt. w tym 144.19 za czysty i poprawny, program dowolny. Prezentując się do dzieł J.S. Bacha wyskakał cztery skoki potrójne solo (w tym 3Lz i 3A) oraz 2A, a także pokazał imponujące kombinacje tj 3A+2T, 3Lz+3T, 3F+2T+2Lo,  ponad to jego wszystkie elementy poza-skokowe uzyskały poziomy 4.

Wicemistrz, z ogólnym dorobkiem 212.51 pkt. awansował aż z siódmego miejsca jakie zajmował po programie krótkim. Adian Pitkieev (RUS) w swoim programie dowolnym (oprócz 3F) czysto wyskakał wszystkie zaplanowane elementy, w tym kombinację 3A+3T, 3Lz solo, czy 3S+2T+2T. Elementy poza-skokowe (oprócz kroków p.3) uzyskały najwyższy poziom. Dzięki dobrej jakości w części za technikę Rosjanin uzyskał wynik wyższy niż zwycięski Nguyen. Choć po zsumowaniu pkt program dowolny,  Art on Ice uzyskał notę143.75, czyli niższą niż Kanadyjczyk.

Medal brązowy w tym roku trafił do Amerykanina. Nathan Chen awansował z miejsca szóstego i uzyskał łącznie 212.03 pkt. W programie dowolnym oprócz 3A, zaprezentował czyste skoki solo m.in. 3Lz, 2A, 3Lo oraz czyste kombinacje 3Lz+2T+2Lo, 3F+3T, 3S+2Lo. Uzyskał także dwa poziomy 4, za piruet siadany i za kończącą program ich kombinację.

Zaraz z podium znaleźli się Alexander Petrov (RUS / 210.03) - miejsce 4 oraz, Shoma Uno (JPN / 206.50) - miejsce 5, który niestety stracił swoją trzecią pozycję jaką zajmował po shorcie. Przy wyrównanych i dobrych startach czołówki, każdy najmniejszy błąd kosztował stratą pozycji. Stąd taki a nie inny układ sił. :)

Short program solistów:
Panowie z czołówki jako skoki solo wybierali 3A i 3Lo i oprócz K.Tanaki (JPN), który wykonał kombinację 3F+3T, sięgali po 3Lz+3T.  
O kolejności solistów zadecydowała oczywiście skuteczność skoków, jakość programu oraz uzyskane poziomy ze elementy poza-skokowe  oraz wartość komponentów. Pierwsza piątka, spisywała się raczej czysto.

Najlepiej zaprezentował się Nam Nguyen (CAN) uzyskując 72.87 pkt. w tym jako jedyny przekroczył wynik 40 pkt, za technikę.Oprócz udanych skoków uzyskał daw poziomy 4, za piruety. Drugim w shorcie został Boyang Jin (CHN), który uzyskał za niego 71.51pkt. Na miejscu trzecim uplasował się Shoma Uno (JPN), który za komponenty uzyskał najwyższą ocenę wśród przedstawionych programów (33.65), a w sumie 70.67. Za Japończykiem na miejscu czarty, ze zbliżonym wynikiem tj. 70.57 uplasował się jego rodak, Keiji Tanaka (JPN), który również w warstwie za komponenty przeskoczył lidera. Stawkę najlepszej piątki zamyka Alexander Petrov (RUS), z wynikiem 69.72. Choć kolejnych czterech panów mieściło się w ocenie powyżej 66 punktów.

Swoje pierwsze medale Mistrzostw Świata  Juniorów w konkurencji par tanecznych zdobyły trzy narody

Z dorobkiem 157.12 pkt. duet Kaitlin Hawayek i Jean-Luc Baker (USA) wywalczyli zloty medal. Na osiem elementów (w zasadzie siedem, bo ostatnie z podnoszeń zawsze ma poziom 1), za pięć z nich uzyskali poziom 4, jedynie kroki uzyskały poziom 3. Doskonała jakość tańca dowolnego (oceniona in plus 1 i 2) oraz imponujące komponenty, do muzyki z filmu Amelia,  zostały nagrodzone wysokimi notami, które w
konsekwencji dały im wynik 90.39. Jak się okazało, ich notabene imponujący wynik, był o 0,97 słabszy niż wynik srebrnych medalistów.

Wicemistrzowie Anna Yanovskaia / Sergey Mozgov (RUS) w sumie zdobyli 155.16 pkt.  I choć ich taniec dowolny (La Mirto E La Rosa) zarówno w ocenie technicznej, jak i w tej za komponenty był o ułamki punktów lepszy niż zwycięzców, ostatecznie pozostali na miejscu drugim.
Podobnie jak mistrzowie za pięć elementów tańca przyznano im poziom 4, a oceny za jakość podniosły wartość techniczną o 8.37 pkt., a po dodaniu oceny za komponenty zdobyli nowy rekord sezonu tj. 91.36.

Tylko zwycięzcy i wicemistrzowie przełamali granicę 90 pkt, za taniec dowolny. Pozostałe duety musiały pogodzić się z notami poniżej 82 pkt.
K. Hawayek i J.L. Baker
źródłó:article.wn.com

Równie blisko siebie oceniono kolejnych pięć par, których wyniki oscylowały między 81-79 pkt. Ale to Madeline Edwards / Zhao Kai Pang (CAN) z łącznym wynikiem 139.65pkt. kończą zmagania z medalem brązowym. Taniec dowolny oceniony na 81.73 przyniósł im awans z miejsca piątego jakie zajmowali po pierwszej części zawodów.  Ich propozycja Les Miserables zawierała cztery poziomy 4 oraz trzy poziomy drugie.

Na miejsce 4 spadli  Lorraine Mcnamara / Quinn Carpenter (USA / 138.53) natomiast pierwszą piątkę zamykają awansujący z miejsca siódmego - Alexandra Nazarova / Maxim Nikitin (UKR / 134.65).

Short dance par tanecznych:
Za obowiązkowe sekcje kroków w sezonie 2013/14 wybrano kroki  quickstepa oraz jego rytm. A dodatkowo duety mogą włączyć Foxtrota lub Charlestona. Ponad to pary wykonują kroki w rozdzieleniu, krótkie podnoszenie oraz Twizzle. Za każdy element uzyskują należyte poziomy, ocenę za jakość wykonania oraz ocenę za komponenty. 

Za każdy z pięciu elementów Kaitlin Hawayek i Jean-Luc Baker (USA) uzyskali poziom 4. I z notą 66.73 przewodzili stawce. Na miejscu drugim, z dwoma poziomami 4 oraz najwyższą oceną za komponenty uplasowali się Anna Yanovskaia / Sergey Mozgov (RUS / 63.80). Na miejscu trzecim zdobywcy trzech poziomów 4 - Lorraine Mcnamara / Quinn Carpenter (USA / 58.65). Z niewielką stratą do miejsca trzeciego uplasowali się Rachel Parsons / Michael Parsons (USA / 58.08) czy nawet zamykający pierwszą piątkę Kanadyjczycy -  Madeline Edwards / Zhao Kai Pang (CAN / 57.92).


Medalistkami tegorocznych Mistrzostw Świata Juniorów 2014 w konkurencji solistek zostały...Rosjanki

Niekwestionowaną mistrzynią świata juniorek została  Elena Radionova (RUS). Jej wynik po dwóch częściach konkurencji wyniósł 194.29 pkt. w tym 127.39 za program dowolny (Frida) 127.39. Elena wyskakała w nim popisowa kombinację 3Lz+3T, czy równie zachwycającą trójkombinację 3Lo+1Lo+3S, a także zaprezentowała rewelacyjne piruety, za które uzyskała poziomów 4. W warstwie technicznej pozostawiła swoje rywalki daleko w tyle. Nie szczędzono jej także not za komponenty (59.70).
E.Radionova
źródło: tweets.seraph.me

Wicemistrzyni Serafima Sakhanovichi (RUS) zdobyła 182.13 pkt. Program dowolny (Closed School), za którego nazbierała 117.38 pkt. posiadał dwie udane kombinacje 3F+3T, 3F+1Lo+3S i szereg skoków solo (2A, 3Lo). Problemem jest jeszcze 3Lz. Jej mocną stroną są elementy poza-skokowe za które, jako jedyna, uzyskała poziom 4.

Brązowa medalistka Evgenia Medvedeva (RUS) na zawodach w Sofii w sumie uzyskała 178.43 pkt.  Program La Califfa miał wiele usterek, ale i tak nota 114.71 była trzecią oceną wśród programów dowolnych. Jej mocną stroną okazały się kroki (poziom 4) czy kombinacja 3S+3T. Ogólnie druga cześć programu tak od trójkombinacji  3Lo+2T+2T była zdecydowanie lepsza niż pierwsza.   

Zawodniczki z pierwszej czwórki nie zmieniły swoich lokat. Na czwartym miejscu pozostała Satoko Miyahara (JPN / 177.69). Zmiana nastąpiła na  miejscu 5. na które awansowała ( z miejsca siódmego) Kanadyjka Alaine Chartrand (164.35), także duży awans z miejsca 9 na 6 odnotowała Da Bin Chio (KOR / 162.35).

Short program solistek:
Panie w swoich shortach wykonywały  2A i 3Lo oraz kombinację, gdzie te z najwyższej półki łączą w niej dwa skoki potrójne. Ponad to panie prześcigiwały się w pozycjach piruetów by osiągnąć poziom 4, a dwie prowadzące Rosjanki poziom 4 uzyskały także za kroki. 

Program krótki zakończył się szczęśliwie dla reprezentantek Rosji. Pierwsza z nich broniąca tytułu sprzed orku Elena Radionova (RUS), uzyskała 66.90 pkt. W swoim czystym programie zaimponowała kombinację 3Lz+3T oraz elementami poza-skokowymi na po poziomie 4. Podobnie druga  Serafima Sakhanovichi (RUS / 64.75) uzyskała same 4 oraz popisała się kombinację 3F+3T. Natomiast trzecia Evgenia Medvedeva (RUS / 63.72), ustąpiła im tylko w krokach (poziom 3), ale za to skoki solo i 3F+3T wykonane w znakomitym stylu.
Tuż za nią uplasowała się Satoko Miyahara (JPN) z dorobkiem 63.57. A kolejne zawodniczki nie przekroczyły już noty 57 pkt. A najblizej tego wyniku są Amerykanki. Na miejscu 5. Amber Glenn (56.58) oraz 6.Karen Chen (56.09).


Polacy na MŚJ 2014:

Reprezentanci Polski zmagania zakończyli na pierwszym etapie, czyli na programie krótkim.

Solistka Agata Kryger MŚJ 2014 ostatecznie uplasowała się na miejscu 33, z wynikiem 38.34 (a szkoda, że tak nisko bo jej rekord sezonu to 43.59). Ale jakby nie patrząc w stosunku do roku poprzedniego poprawiła się o 3 miejsca. Jej short zawierał dobrą kombinacje 3T+2T i choć w nie najlepszej jakości, ale jednak za kombinację piruetów uzyskała poziom 4.

Debiutująca na arenie światowej para taneczna, Beatrice Tomczak i Damian Binkowski suma summarum zajęli 23 miejsce z wynikiem 38.18 (dalej przechodziło 20 z 28 duetów). Beatrice i Damian uzyskali dwa poziomy 4 (za Twizzle i podnoszenie). Szkoda, że za pozostałe elementy poziom 1. 

W swoim debiucie nasz juniorski solista Krzysztof Gała z wynikiem 39.34 zajął 37 miejsce. Program nie należał do solidnych przejazdów, ale zakończył go przyzwoitą kombinacją piruetów z poziomu 3.  Nie tak źle było również w kombinacji 3Lz+2T.Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.