piątek, 13 czerwca 2014

Królowa lodowiska Yu-Na Kim

Jak donosi Korea Times: W poniedziałek 05. 05. 2014 roku Yu - Na Kim (KOR), dla wielu Yu-Na Queen tuż po zakończeniu show w Olympic Park w Seulu, ogłosiła zakończenie kariery łyżwiarskiej. Mówiąc to, z trudem powstrzymywała wzruszenie. 
Olimpiada 2010
źródło: https://flic.kr/p/8qdD1TPo kilku dniach zdradziła swoje dalsze życiowe plany. Jej głównym celem stało się powrót na Korea University w Seulu, by dokończyć przerwane studia z wychowania fizycznego. 
Koreanka przerwała je rok temu by skupić się na przygotowaniach do Olimpiady w Sochi.

Yu-Na KIM 

Jedyna i niepowtarzalna mistrzyni Korei
 

Olimpiada 2014
źródło:http://www.flickr.com

Data urodzenia: 05.09.1990
Miejsce urodzenia: Gyounggi-Do, Korea Południowa  
Wzrost: 162 cm   

Trenerzy: Hea Sook Shin, Jong Hyun Ryu

Rekordy życia:
Łącznie: 228.56 (IO 2010)
Short: 78.50 (IO 2010)
Free: 150.06 (IO 2010)

Yu - Na Kim to Mistrzyni Olimpijska z 2010 roku, dwukrotna Mistrzyni Świata (2009, 2013), Mistrzyni 4 Kontynentów z roku 2009, trzykrotna zwyciężczyni Finału Grand Prix (06/07, 07/08, 09/10) oraz siedmiokrotna zwyciężczyni poszczególnych zawodów z cyklu GP (tylko raz zdobyła brąz na Skate Canada 2006, pozostałe zawody to wyłącznie złoto)

Ponad to odegrała kluczową rolę jako ambasadorka Olimpiady 2018.


Miejsca zajmowane przez Koreankę na zdjęciu poniżej lub na na stronie ISU TUTAJ
Źródło: en.wikipedia.org

Nadzwyczajna kariera uwieńczona srebrnym medalem z Olimpiady 2014

Pewien niesmak pozostawiają kontrowersje między nią a zwyciężczynią Adeliną Sotnikovą (RUS). Wiele osób zarzucało sędziom sympatyzowanie młodej Rosjance i skrzywdzenie Yu-Ny miejscem drugim. Przedstawiciele Koreańskiego łyżwiarstwa mieli wystosować pozew o ujawnianie nazwisk sędziów by nie czuli się bezkarni w przyznawaniu ocen.
Oczywiście całość odbiła się na obydwóch zawodniczkach. Na Yu Nie Kim, gdyż musiała komentować całe niewątpliwie przykre dla niej zajście oraz na Adelinie Sotnikovej, bowiem to bezpośrednio do niej kierowano słowa krytyki.

Niezapomniane programy z Olimpiady 2014
Yu-Na KIM (KOR) z wynikiem 74.92 za short program przewodziła stawce. Jej Send in the Clowns zawierał: czysty zestaw skoków w postaci 3Lz+3T, 3F i 2A, skok do piruetu oraz ich kombinację z poziomu 4, kroki oraz piruet z odchyleniem tułowia z poziomu 3. A każdy element programu został oceniony in plus. W komponentach najbardziej zachwycała interpretacją, wykonaniem oraz umiejętnościami łyżwiarskimi, za które dostała noty powyżej 9.

SP Olimpiada 2014 Send In The Clowns

W programie dowolnym Adios Nonino - Astor Piazzolla jej komponenty (za wyjątkiem łączeń) przekroczyły notę 9.20. W warstwie techniczne zaprezentowała sześć skoków potrójnych (w tym 3Lz solo i w kombinacji z 3T), trzy kombinacje (w tym 2A+2T+2Lo) oraz  wyśmienite elementy poza-skokowe. Uzyskała za nie dwa poziomy 4 (piruety) i dwa poziomy 3 (za kroki i piruet z odchyleniem tułowia). W sumie za program dowolny uzyskała 144.19, natomiast łącznie 219.11.

FP Olimpiada 2014 (wideo ze strony oficjalnej strony Olimpiady - TUTAJ 
a poniżej wersja z oddali ;)

FP, muzyka: Adiós Nonino


Sezon 2013/14
Yu-Na oprócz startu na Igrzyskach wcześniej pojawiła się na tafli dwa razy, tj na Golden Spin oraz na zawodach krajowych. I jak można było się spodziewać wygrała je z miażdżącą przewagą. Golden Spin przyniosło jej 204,49 (i 27.67 przewagi nad drugą Miki Ando (JPN)), natomiast Mistrzostwa Korei Pd. aż 227.86. Miała także wystartować w cyklu GP, ale zrezygnowała z powodu kontuzji.Wcześniejsze sezony
Jeszcze raz prezentuję historię, niezwykłej i utalentowanej łyżwiarki, jaką przygotowałam przed Igrzyskami w Sochi.

Krótka era juniorki
W sezonie 2004/2005 brała udział w zawodach z cyklu junior grand prix zajmując drugie miejsce w Chinach i pierwsze na Węgrzech, dzięki czemu weszła do finału i zdobyła srebrny medal. Podobnie srebro wywalczyła jako debiutująca na MŚJ 2005. Kolejny sezon przyniósł jej tylko i wyłącznie złoto i tytuł Mistrzyni Świata Juniorów 2006.

Niepokonana seniorka
Zadebiutowała w wielkim stylu w sezonie 2006/2007. Wygrywając TEB i zajmując trzecie miejsce na Skate Canada weszła do Finału Grand Prix i znokautowała rywalki, wygrywając złoty medal. Najcenniejszy krążek wywalczyła jeszcze dwa razy w roku 2007 i 2009. Jedynie w 2008 była drugą na rzecz Mao Asady. A każda droga do finału była wynikiem zwycięstw na poszczególnych zawodach. Po sukcesie w sezonie 2009/2010 nie startowała już w zawodach tej rangi.


Medalistka najważniejszych imprez
Na Mistrzostwach Świata zadebiutowała w 2007 roku w Tokio. I jako jeszcze młodziutka szesnastolatka zawojowała taflą od razu plasując się na najniższym stopniu podium. Sukces ten powtórzyła w roku 2008. Natomiast w 2009 po raz pierwszy stała się Mistrzynią Świata. Drugie złoto wywalczyła w 2013 roku. W swej kolekcji posiada także dwa tytuły wicemistrzowskie z 2010 i 2011 roku.
Tylko raz wystartowała na Mistrzostwach 4 Kontynentów w 2009 i to wystarczyło by zdominować taflę i wywalczyć medal złoty.

Olimpiada 2010  i  przerwa w startach
Nie było wątpliwości, że to Yu-Na wywalczy tytuł mistrzyni Olimpijskiej 2010 i słowa stały się niewymuszonym faktem. Dwa bezbłędne, bliskie ideału programy zaprowadziły ją na sam szczyt. A zdolności interpretacji, harmonia z muzyką, czy dojrzałość wykonania poruszyły nawet największego sceptyka. Jej ówczesny trener Brian Orsner czuł i okazywał nieposkromioną dumę.
Pomimo sukcesów jakie z nim odniosła Yu-Na po czterech latach opuściła Kanadę, swojego trenera i wróciła do ojczyzny. Rozstanie pozostawiło niesmak, bowiem wywiązały się medialne sprzeczki między byłym trenerem, a mistrzynią Olimpijską.

Short z Vancouver
Olimpijski program krótki zawierał spiralę i piruety na poziome 4, kroki na poziomie 3, a trudne skoki (3Lz+3T, 2A, 3F) nagradzano za jakość wykonania. Jej program uzyskał 78.50 pkt i był najlepszym programem wśród pań.

SP Olimpiada 2010 James Bond

W programie dowolnym (tak jak w shorcie) żaden z elementów nie pozostał bez echa. Sędziowie sypali dodatkowymi punktami, jak z rękawa. Stąd jej niewiarygodny wynik 150.06 pkt. Cztery poziomy 4 i poziom 3 za kroki oraz komplet skoków nie pozostawiał wątpliwości kto jest najlepszy i komu należy się złoto. Na tafli w Kanadzie zaprezentowała trzy  kombinacje: 3Lz+3T,  2A+2T+2Lo, 2A+3T oraz 3S, 3F, 3Lz, 2A solo. Zabrakło tylko miejsca na 3Rittbergera, ale kto by go skakał jak się ma w zestawie skoki z najwyższej półki. ;)

FP Olimpiada 2010 Koncer Fortepianowy F Gershvina

Lata przerwy 2010-13
Po Olimpiadzie 2010 wzięła udział jedynie w Mistrzostwach Świata 2011 i szybko zniknęła z grona amatorów. Nie opuściła jednak tafli i występowała w wielu showach m.in. Ice All Stars czy Festa on Ice. W Kwietniu 2010 razem z mamą założyły własny łyżwiarski biznes All that Skate i dwa razy do roku organizują pokazy z najlepszymi gwiazdami lodu.
Yu-Na była także gospodarzem programu "Yu-Na Kim Kiss&Cry" (czyli naszego gwiazdy tańczą na lodzie). Podpisała kilka lukratywnych kontraktów i zaangażowała się w działalność charytatywną.  Dzięki swej pracy jest znana poza taflą, UNICEF nazwał ją "Ambasadorką Dobrej Woli", a gazeta Times zamieściła ją na liście najbardziej wpływowych osób.
Nagrała kilka piosenek. Otrzymała kilka honorowych nagród. A w 2010 roku wydała swoją biografię Kim Yu-na's Seven-Minute Drama oraz Like Kim Yu-Na.
I co najważniejsze dla sportu stała się Ambasadorką Korei w rywalizacji o Igrzyska Olimpijskie 2018. Nie ukrywa, że po zakończeniu amatorskiej kariery pragnie stać się członkinią tego komitetu.

Powrót 2013
źródło:www.pinterest.com
Dużo się spekulowało o powrocie Yu-Ny po kilku latach przerwy. Obstawiano, że będzie czarować doniesieniami o powrocie, ale jednak nie wróci (jak robił to E. Lysacek). Spekulowano także,  że może i powróci, ale dopowiadano, że z powrotami już tak bywa, że często są słabsze niż by się mogło spodziewać.
I to nawet nie chodzi o gorszą dyspozycję zawodnika, a w zmieniających się zasadach gry, oczekiwań czy ocen sędziowskich (taki nisko oceniony powrót dotkną E.Plushanki).
Na szczęście żaden z tych scenariuszy nie był pisany Koreance. Powróciła z klasą i wdziękiem wygrywając najpierw NRW Trophy, a później drugi tytuł Mistrzyni Świata 2013.
Widocznie, gdy powrót ma miejsce w wieku niespełna 23 lat, to jest on skazany na sukces.:)

Programy 2013
Elementy poza-skokowe zarówno w shorcie jak i programie dowolnym, wahały się między poziomami 3, a 4.
Program krótki zawierał kombinację 3Lz+3T, 3F i 2A, a dowolny czyste skoki solo (3F, 3S, 3Lz, 2A) przemieszane z kombinacjami (3Lz+3T, 2A+2T+2Lo, 3S+2T) i  jak zawsze stanowiły zgrabną i przemyślaną całość.

SP 2013 NRW Kiss of the Vampire


Program dowolny na Mistrzostwach Świata uzyskał oceny +3 za jakość wykonania niemal w każdym prezentowanym elemencie.

FP 2013 MŚ Nędznicy


Wielokrotna rekordzistka
Nigdy nie była poza podium. Łamała światowe rekordy aż 11 razy. Ma najlepszy wynik zarówno w programie krótkim, dowolnym oraz  w dorobku łącznym. Jest pierwszą solistką która otrzymała 150 pkt za program dowolny oraz ponad 200 pkt za dwa swoje programy.
Ma tytuły Mistrzyni Olimpijskiej, Mistrzyni Świata i to dwa oraz trzy złota Finału Grand Prix.

Y.Kim i D.Orser
Źródło:http://davecskatingphoto.com/
Tak tworzy się talent
W wieku dziesięciu wykonała pierwszy potrójny skok.
W wieku dwunastu lat jej programy zawierały już pięć skoków potrójnych.
W wieku czternastu lat jej program zawierał kombinację 3+3.
Bawi się kombinacjami i skacze: 3Lz+3T, 3F+3T, 3T+3T, 3Lz+2T+2Lo, 2A+2T+2Lo.
Znak rozpoznawczy jej programów to z pewnością odwrócony piruet w pozycji wagi.

Ciekawostki
Jej Olimpijski wynik został umieszczony w Księdze Rekordów Guinnessa.
W 2008 przyjęła chrzest, przyjmując imię Stella i przeszła na Chrześcijaństwo.
Jej imię i nazwisko powinno wymawiać się Kim Yeona pisane Yun-a, ale międzynarodowość i powszechny angielski przekształciły je na Yu-Na Kim.
Odnalazła się także jako  piosenkarka i na swoim koncie ma kilka singli oraz dwa albumy. Pojawiła się w wielu reklamach. A magazyn Forbes umieścił ją na liście najwięcej zarabiających sportsmenek.


Kolekcja programów krótkich od 2007 do 2014 roku


Montaż Meejung Hwang
1.Snowstorm (2005 Jr.Worlds)
2.El Tango de Roxanne (2006 Jr.Worlds) (03:00)
3.El Tango de Roxanne (2007 Worlds) (05:54)
4.Die Fledermaus (2008 Worlds) (08:53)
5.Danse Macabre (2009 Worlds) (11:52)
6.James Bond Medley (2009 SA) (14:51)
7.Giselle (2011 Worlds) (17:54)
8.The Kiss Of Vampire (2013 Worlds) (20:51)
9.Send In The Clowns (2014 Nationals) (23:52)


Kolekcja programów dowolnych od 2005 do 2014 roku


Montaż Meejung Hwang
1.Papa, Can You Hear Me? (2005 Jr.Worlds)
2.Papa, Can You Hear Me? (2006 Jr.Worlds) (03:54)
3.The Lark Ascending (2007 Worlds) (07:50)
4.Miss Saigon (2008 Worlds) (12:08)
5.Scheherazade (2009 Worlds) (16:25)
6.Piano Concerto in F (2009 TEB) (20:48)
7.Homage To Korea (2011 Worlds) (25:07)
8.Les Misérables (2013 Worlds) (29:24)
9.Adiós Nonino (2014 Nationals) (33:39)


Kolekcja programów pokazowych od 2005 do 2014 roku


Montaż Meejung Hwang
1.Ben (2005 Jr. Worlds)
2.One Day I'll Fly Away (2006 Jr. Worlds) (02:49)
3.Reflection (2007 Worlds) (06:13)
4.Just A Girl (2007 DOI) (09:32)
5.Once Upon A Dream (2007 Lotte World) (12:12)
6.Only Hope (2008 Worlds) (15:08)
7.Gold (2009 4CC) (18:34)
8.Don't Stop The Music (2009 IAS) (21:48)
9.Meditation de Thaïs (2010 Olympics) (25:16)
10.Hero (2010 ATS in LA) (28:57)
11.Bulletproof (2010 ATS in LA) (31:40)
12.Fever (2011 ATS Spring) (34:45)
13.All Of Me (2012 ATS Spring) (37:45)
14.Someone Like You (2012 ATS Spring) (40:54)
15.Imagine (2013 ATS) (44:09)
16.Nessun Dorma (2014 ATS) (47:25)
źródło: www.flickr.com

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.