poniedziałek, 16 grudnia 2013

26. Zimowa Uniwersjada

Nim zapali się olimpijski znicz w Sochi, w Trydent we Włoszech, rozgrywają się Igrzyska zwane
Uniwersjadą. Skupiają one kraje, które skupione w Międzynarodowej Federacji Sportu Akademickiego.

Początkowo miały się  odbyć na przełomie stycznia i lutego 2013, ale Słowenia nie wywiązała się z zadanie, dlatego po naradzie przełożono je na grudzień. 
Zawody trwać będą do 21 grudnia, ale konkurencja łyżwiarstwa figurowego dobiegła końca.N.Song
Na 32 solistów (miało być 33, ale Denis ten się wycofał), zwycięzcą został Nan Song (CHN). Srebro wywalczył Gordei Gorshkov (RUS), a brąz Akio Sasaki (JPN).

Nan Song dzięki wypracowanemu prowadzeniu w programie krótkim (81.56) i łącznej nocie 220.70 zwyciężył męską rywalizację. Jego niemal czysty short (Guitar Concerto - Michael Kamen), zawierał kombinację 4T+3T, 3A oraz 3Lz. Natomiast piruety uzyskały najwyższy poziom.
W The Mission (tj. FP) nie popisał się najlepszymi skokami, choć 4T na rozpoczęcie programu zapowiadał lepszą formę Songa. Zaraz po nim podjął się kombinacji również zawierająca 4T, ale ostatecznie zabrakło drugiego skoku. Nadzieje, na lepszy program pojawiły się po udanej kombinacji 3A+3T ... ,ale po chwili znów skoki solo (oprócz 2A) zawierały sporo błędów. A wynik za program dowolny 139.14, był drugim wynikiem zawodów.

Gordei Gorshkov (RUS) miał sytuację odwrotną, po słabszym shorcie, polepszył się w programie dowolnym, w którym skoczył czysto pięć skoków potrójnych. I choć bez skoku poczwórnego, ale za to z piruetami z poziomu 4, jego wynik za free program to 142.79. Niestety spora strata (10.83) jaką miał do lidera po shorcie i łaczny wynik 213.52 nie przyniosła zwycięstwa, ale wicemistrzostwo to również nie byle jaki tytuł.

Na miejscu trzecim, aż z szóstego po shorcie, uplasował się Akio Sasaki (JPN). Po licznych błędach programu krótkiego, zebrał się w sobie i w programie dowolnym popełnij ich jedynie dwa.  świetnie zaprezentował się w kombinacji 3Lz+3T, 3S+2T, a także 3A, 2Lo, 3Lz i 2A wyszły bez zarzutu. A co najważniejsze łączny wynik 203.66 przyniosły mu brązowy krążek.

Zhan Busch (RUS) także może się poszczycić awansem. W programie krótkim był ósmy, ale dowolny z 4T w tle i łącznym wynikiem 200.16 dał mu miejsce tuż za podium. Na miejscu piątym uplasował się trzeci z reprezentantów Rosji  Moris Kvitelashvili, za obie części konkurencji uzyskał 189.76 pkt.


Na pięć par sportowych na dwóch pierwszych miejscach uplasowali się Rosjanie.  Złoto wywalczyli Ksenia Stolbova / Fedor Klimov, a srebro Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov. Brąz przypadł gospodarzom, a  zdobyli go Nicole Della Monica / Matteo Guarise.
 
Ksenia Stolbova i Fedor Klimov z wynikiem 198.87 zdecydowanie odskoczyli rywalom. W Surrender - Jesse Cook (SP) wykonali 3T solo oraz wyrzucanego 3F. A kombinacja piruetów i podnoszenie z odwrotnego lassa uzyskały poziom 4. Za całość uzyskali 70.01 pkt. Program dowolny Addams Family szedł jak z bajki. Jedynym niepowodzeniem skończył się 3wyrzucany Salchow, ale w to w ostatnich sekundach programu, więc praktycznie w najcięższej chwili. Pozostałe elementy takie jak 3T+2T+2T, 2A, 3-wyrzucany Flip oraz elementy poza skokowe wykonali z największą precyzją. Nota 128.86 zdecydowanie górowała nad pozostałymi wynikami par.

Wicemistrzowie Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov wystartowali z  solidnym programem krótkim. Wynik 64.87 jeszcze nie odstawała od głównym rywali. Ale 112.05 za program dowolny zdecydowanie oddaliła ich od mistrzów. Choć skoki nie były idealne, to elementy poza skokowe uzyskiwały poziom 4. Nawet 3twist (kłopoty były w spirali śmierci). Dobrze spisali się w 3wyrzucanym Salchowie. W sumie na Uniwersjadzie 2013 uzyskali 176.92pkt.

Nicole Della Monica / Matteo Guarise (ITA), przede wszystkim imponowali podnoszeniami z poziomu 4. W programie krótkim mocnym punktem okazały się kroki (poziom4), a w dowolnym 3wyrzucany Salchow, czy kombinacją piruetów. Łącznie zdobyli 160.95 pkt. Jest to imponujący wynik, zważywszy, że poprawili rekord z TEB, który wynosił 147.88.


U pań na miejscu pierwszymi trzecim, uplasowały się Rosjanki - Sofia Biryukova i Sofia Mishina, a przedzieliła je Valentina Marchei (ITA).

Najlepsza w shorcie, druga w programie dowolnym z wynikiem 161.91 Sofia B. wywalczyła złoty medal. 
Trzecia w shorcie, a najlepsza w programie dowolnym z wynikiem 160.18 Valentina zdobyła srebro.
Piąta w shorcie, trzecia w programie dowolnym z wynikiem 154.89 Sofia M. zdobyła brąz.
Tak w skrócie można podsumować rywalizację pań. :) 

Jeśli chodzi o szczegóły to zwyciężczyni - Sofia Biryukova - w programie krótkim poprawnie skoczyła kombinację 3T+3T oraz 2A. I tak za -  Mask of Zorrouzyskała wynik 58.37. W Turandot - Giacomo Puccini (FP) wykonała m.in. trzy kombinacje (2A+3T, 2Lo+2T, 2A+2T) , a za kombinację piruetów uzyskała poziom 4, w sumie program dowolny dał jej 103.54 pkt. 

Valentina wykonała czysty program dowolny, ale zawierający dwa czyste skoki z 3 obrotami, natomiast trójkombinacja składa się ze skoków pojedynczych.

Sofia Mishina  pod względem skokowym wypadła znacznie lepiej. Pięć skoków potrójnych oraz trójkombinacja, choć nie do końca czysta składała się przynajmniej ze skoków podwójnych 2A+2T+2T.

Na miejscu czwartym z wynikiem 152.92 uplasowała się zwyciężczyni NRW Elena Glebowa (EST)

Na miejscu 15 zawody zakończyła, doświadczona już, Sonia Lafuente (ESP).


16 par tanecznych rywalizowało o złoty medal. Najlepszym duetem bezsprzecznie  okazali się Pernelle Carron / Lloyd Jones (FRA). Wicemistrzostwo zdobyli Julia Zlobina / Alexei Sitnikov (AZE), a medal brązowy Victoria Sinitsina / Ruslan Zhiganshin (RUS).
Pernelle Carron / Lloyd Jones

Dla Francuzów był to o tyle istotny start, że zwycięstwo umocniło ich pozycję wśród reprezentacji. Pernelle Carron / Lloyd Jones za swój taniec krótki, z dwoma elementami na poziomie 4 (Twizzle i podnoszenie) uzyskali 60.35pkt, a za taniec dowolny do muzyki z Jeziora Łabędziego - 93.30. W tańcu tym jedynie kroki nie uzyskały najwyższego poziomu, ale i tak każdy z ich elementów uległ zachwytowi ze strony sędziów. Łącznie Pernelle i Lloyd uzyskali 153.65 pkt.

Julia Zlobina / Alexei Sitnikov (AZE) z wynikiem 142.66 wywalczyli srebro. Muszą się ogromnie cieszyć, bowiem ich taniec krótki był oceniony na pozycję 3 (56.80), a dowolny na 4 (85.86). Ale jakby nie patrząc, za twizlle, podnoszenie i Piruety uzyskiwali poziom 4, zarówno w shorcie jak i w tańcu dowolnym.

Brązowi medaliści Victoria Sinitsina / Ruslan Zhiganshin (RUS) przegrali wicemistrzostwo o 0.16pk. Ich wynik 142.50 uplasował ich na miejscu trzecim. Drudzy w shorcie, nie zdołali obronić swojej pozycji. Choć taniec dowolny zaprezentowali  na wysokim poziomie jakości, to 4 poziomy 4. To jednak przy kilku niższych poziomach, oraz nie najwyższej nocie za komponenty uplasowałaby ich dopiero na miejscu piątym.

Na miejscu 4 uplasowali się Federica Testa / Lukáš Csölley (SLV), którzy za swój taniec dowolny uzyskali notą dającą im miejsce drugie, podobnie Alexandra Stepanova / Ivan Bukin (RUS), choć na miejscu piątym, ich FD uzyskał 88.24 pkt, a to wynik na miejsce trzecie.

Niezadowoleni mogą być Ksenia Monko / Kirill Khaliavin (RUS), którzy zmagania zakończyli na miejscu 6. Na obecną chwilę jest to czwarty duet Seniorskej Rosji. A jednak został pokonany przez dwa swoje duety.Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.