sobota, 7 grudnia 2013

Finał Grand Prix Seniorów 2013/14

Nie sposób się nie zdziwić czytając kolejność na podium w konkurencji solistów i par sportowych. 
Nieco szok mija, gdy  przejdzie się do solistek i par tanecznych, ale nie oznacza to, że nie było przetasowań ;)
Także ostrzegłam ;)

A oto medaliści z Finału Grand Prix 2013/14 w kategorii seniorów.


Soliści
 Yuzuru Hanyu (JPN)
Patrick Chan (CAN)
Nobunari Oda (JPN)

Pary Sportowe
Aliona Savchenko / Robin Szolkowy (GER)
Tatiana Voloshozar / Maxim Trankov (RUS)
Qing Pang / Jian Tong (CHN)

Pary Taneczne 
Meryl Davis / Charlie White (USA)
Tessa Virtue / Scott Moir (CAN)
Nathalie Pechalat / Fabian Bourzat (FRA)

Solistki
Mao Asada (JPN)
Julia Lipnitskaia (CAN)
Ashley Wagner (USA)
Soliści

W drugiej części konkurencji panów pozycję zwycięzcy utrzymał Yuzuru Hanyu (JPN). Jego wynik za program dowolny to 193.41, ale nota za samą technikę była oszołamiająca (powyżej 100pkt). Pomimo, że upadł przy 4S pozostałe elementy wykonał imponująco. 4T, 3F, 3A+3T, 3A+2T to jedynie początek całej gamy skoków. W sumie wynik 293.25 pkt zdeklasował rywali i Yuzuru stał się zwycięzcą FGP. (wideo)
Patrick Chan (CAN) musi zadowolić się miejscem drugim. 192.61 nie wątpliwie zawdzięcza 4T+2T, 4T czy sześciu innym potrójnym skokom. Kanadyjczyk uzyskał najwyższą notę za sławetne komponenty, w których pojawiły się "10". Łączna nota 280.08 bez problemu zachowała go na srebrnej pozycji. (wideo)

Nobunari Oda (JPN) przed Finałem był na liście rezerwowej. Los tak chciał, że ostatecznie wszedł do najlepszej szóstki. Mało tego wywalczył brąz. W programie dowolnym nie zraził się błędem w 4T i od razy przeszedł do kombinacji 4T+3T. Oprócz tego skoczył jeszcze dziesięć udanych skoków w tym cztery potrójne. W konsekwencji jego free uzyskał 175.02pk i łącznie 255.96. (wideo)

Tatsuki Machida (JPN) zdołał awansować z ostatniego miejsca jakie zajmował po shorcie. 170.37 to wynik za program dowolny, w którym prezentował m.in. 4T i 4T+2T. Ostateczny wynik z Finału Japończyka to 236.03 pkt.

Maxim Kovtun (RUS) i Han Yan (CHN) zamykają stawkę solistów. Maxim z wynikiem 233.24 i 164.32 za program dowolny plasuje się na miejscu piątym. A Han, ten który w shorcie był czwartym, uzyskał 232.55 (free-154.80) i spadł w ogólnej klasyfikacji.

Wyniki solistów - Free program


Pary Sportowe

A.Savchenko/R.Szolkowy
W parach sportowych wygrali  Aliona Savchenko / Robin Szolkowy (GER). Bezbłędne wykonanie oraz wspaniała interpretacja i baśniowy charakter Dziadka do Orzechów przyniosła im 147.57 pkt w tym za technikę 74.36. Ich propozycję FP mogłabym oglądać bez końca. Miniaturowa Aliona wygląda jak laleczka z pozytywki, a Robin dzielnie jej towarzyszy. Jako jedyni uzyskali "10" w ocenie za komponenty. Łącznie w FGP uzyskali 227.03 pkt. (wideo)

Tatiana Voloshozar / Maxim Trankov (RUS) ku zaskoczeniu widzów zajęli miejsce drugie. Tatiana miała poważne błędy w skokach przez co zabrakło też kombinacji. Natomiast skoki wyrzucane wykonała imponująco. Nie jestem fanką muzyki Jesus Christ Superstar, ale do tego duetu została wybrana idealnie. Uzewnętrzniając ich siłę i świadomość swojej potęgi. W Japonii FP uzyskał 141.18, a łącznie 223.83. (wideo)

Qing Pang / Jian Tong (CHN) z wynikiem za FP 138.58, a łącznie 213.98 zajęli miejsce trzecie. I zgodnie z tytułem utworu I Dreamed a Dream program był wyśniony. Na początku sezonu sprawiali wrażenie zagubionych, ale teraz jest zupełnie inaczej. Harmonia z muzyką, poruszające momenty oraz budząca się nadzieja emanują z  ich programu. (wideo)

Cheng Peng / Hao Zhang (CHN)  z wynikiem 197.37 (128.50 za free) awansowali na miejsce czwarte. Oprócz upadku Cheng przy 2A , reszta programu na wysokim poziomie. Ten duet ze startu na star buduje swoją pozycję  w łyżwiarskim świecie. Jest to oczywiście zasługa nienagannej techniki oraz coraz lepszej więzi miejzy partnerami.

Na końcu znalazły się dwa duety z Kanady. Para Meagan Duhamel / Eric Radford (CAN) w sumie uzuskała193.38, ale free był oceniony jako ostatni (120.31). Na usprawiedliwienie upadku Meagan może przemawiać zamieszanie, gdy Erick zbyt wcześnie skoczył 3Lz. Partnerka próbowała go dogonić i skończyło się katastrofą. Niemniej jednak w ich programie nie zabrakło ciekawych elementów, szczególnie zabawne są te podskoczki Meagan. Na dodatek w samej końcówce, gdy Meagan ma wskoczyć w ramiona partnera (w poziomie) stracili równowagę i bum!
Na miejscu 6 zawody zakończyli Kirsten Moore-Towers / Dylan Moscovitch (CAN) z łącznym wynikiem 189.11, a za free 120.34.

Wyniki par sportowych - free program

Pary Taneczne 

W tańcu zwycięzców Meryl Davis / Charlie White (USA) było wszystko czego oczkuje się od mistrzów. Szczególnie zaimponowali odpowiednim tempem w każdej z części tańca dowolnego. Jeśli muzyka wymagała przyspieszenia pod koniec utworu Amerykanie bez najmniejszego widocznego problemu poddawali się rytmowi. Nieskazitelna technika, wspaniała interpretacja, a przede wszystkim porywające wykonanie dało im 113.96pkt i w sumie 191.35. (wideo)

M. Davis / C. White
Tessa Virtue / Scott Moir (CAN) zaprezentowali arcydzieło na lodzie. Nie dość, że wymagająca i trudna muzyka ich nie przytłacza, to jeszcze stworzyli z nią harmonijną całość. A gdy dochodzi do tego idealna technika, to nota 112.41 jest jak najbardziej zasłużona. W sumie w FGP zdobyli 190.00. (wideo)

Taniec dowolny Nathalie Pechalat / Fabian Bourzat (FRA) jest nietuzinkową  wersją cyrku przerobionego na sztukę. Francuzi kiedyś już korzystali z tańca Klaunów, ale tym razem jest to wersja spokojniejsza, emocjonalna i dojrzała. Do tego doszła jeszcze z nienaganna technika przez co uzyskali 102.48pkt. Łącznie 169.11 i awans na podium :) (wideo)

Meryl i Davis oraz Tessa i Scott, oprócz poziomów 3 za jedną z sekw. kroków, uzyskali poziomy 4. Natomiast Fabian i Nathalie poziom 3 uzyskali za obydwie sekw., a za pozostałe elementy 4.

Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev (RUS) może by się obronili, ale przez przypadkowy upadek, w pełnym dramaturgii tańcu dowolnym, odnotowali kosztowną stratę.  97.82 za free dance oraz  166.72 za całość to za mało by ostać się na podium.

Kaitlyn Weaver / Andrew Poje (CAN) zaprezentowali zmysłowe tango. Przepiękne przełożyli taniec na język łyżwiarstwa, nie zapominającnawet o pewnych charakterystycznych pozach. Ostatecznie jednak spadli w ogólnej klasyfikacji bowiem 97.36 za taniec dowolny i w sumie 165.04 nie wystarczyło by być wyżej.

Anna Cappellini i Luca Lanotte (ITA) zajęli miejsce szóste. 95.01 to wynik za taniec dowolny będący propozycję klasyki wykonaną z pewnym przymrużeniem oka. W sumie za dwie części zawodów uzyskali 156.58.

Wyniki par tanecznych - free dance


Solistki

Mao Asada (JPN) jak zwykle zachwyciła olśniewającym sposobem jakim prezentuje się do klasyki. Godne podziwu było ryzyko jakiego się podjęła. Bowiem po upadku w  3A postanowiła skakać go ponownie  tym razem w sekwencji, tylko że to wszystko nie wyszło jak miało wyjść, ale próba była BRAWO (wideo). Elementy poza-skokowe na najwyższym poziomie oraz cztery czyste potrójne skoki przyniósł jej wynik 131.66. I z notą 204.02 była nie do pokonania. Co ciekawe nie korzysta z 3Lz (no, ale przy dwóch 3A to po co :P)

Julia Lipnitskaia (RUS) za wzruszający program dowolny (Lista Schindlera)  uzyskała aż 125.45, a w sumie 192.07 i wskoczyła na podium. W programie nie zabrakło akrobatycznych piruetów, czy skoków z trzema obrotami, w tym kombinacji 2A+3T+2T. Szkoda, że 3Lz zawiódł. (wideo)

Romeo i Julia w wykonaniu Ashley Wagner (USA) przybiera nową nieustraszoną twarz, acz nie pozbawioną wdzięku. W ocenie za komponenty pokonuje młodziutką Julię. Jeden upadek przy 3Lz kosztował ją sporą stratę. W sezonie miewała już lepiej niż te119.47 za program dowolny i w sumie 187.61 jaki uzyskała w Finale. Musiała chyba odetchnąć, gdy ostatecznie zachowała to miejsce na podium. (wideo)

Elena Radionova (RUS) awansowała w ogólnej klasyfikacji i zajęła miejsce 4. Sam program dowolny z jednym upadkiem uzyskał 118.64, a łącznie 183.02. Na samym początku dzielnie walczyła bo kombinacja 3Lz+3T była imponująca. W dalszej części programu chciała powtórzyć 3Lz solo i upadła.

Po dwa odjęcia zaliczyły  Adelina Sotnikova (RUS) oraz Anna Pogorilaya (RUS).
Dla Adeliny upadki (3F, 3S) musiały być tym dotkliwsze, że w połączeniu z pozostałymi błędami (m.in. brak jednego z piruetów, czy 1Lo) uzyskała zaledwie 104.92 pkt. A łączny wynik 173.30 uplasował ją na miejscu 5. Nie da się ukryć, że gdy pozostałe zawodniczki osiągały powyżej 60 pkt za technikę, Adelina nazbierała zalediwe 46.45. Trzecia z młodziutkich Rosyjskich debiutantek z wynikiem 171.88  (za free112.07) zajęła miejsce ostatnie. Anna chociaż miała jeden upadek i jedno odjęcia za przekroczenie czasu, to i tak technicznie była lepszą od Adeliny, która jak widać nie wytrzymała presji.
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.