poniedziałek, 23 grudnia 2013

Polska na 4 Nationals 2014Na świeżo zakończonych Mistrzostwach 4 Narodów (Polski, Czech, Słowacji i po raz pierwszy Węgier) w kategorii seniorów w naszej reprezentacji znalazło się 12 solistek, 4 solistów oraz jedna para taneczna i jedna sportowa.Najwyżej uplasowali się wygrywając brązowe medale, a tym samym tytuły Mistrzów Polski: 
Maciej Cieplucha, Agata Kryger oraz Justyna Plutowska / Piotr Gerber.

Jeśli chodzi o Magdalenę Klatkę i Radosława Chruścińskiego to dosłownie nie mieli konkurencji, bowiem jako jedyni zaprezentowali się w kategorii tych najstarszych.Justyna i Piotr 4 Nationals 2014
Rozpoczynając od par tanecznych najlepsi okazali się gospodarze tj. Federica Testa / Lukas Csolley (SVL), uzyskując notę 140.84. Srebro wywalczyli z dorobkiem 122.72,  Dora Turoczi / Balazs Major (HUN), a brąz z minimalną stratą do srebra bo z wynikiem 122.20 - Justyna Plutowska / Piotr Gerber (POL). Brawo.
Czwarci to  Lucie Mysliveckova / Neil Brovn (CZE / 118.40)


Federica i Lukas prowadzili zarówno w short jaki free dance. Trzy poziomy 4, w tańcu krótkim ocenione in plus przyniosły im 56.54. W tańcu dowodnym za wyjątkiem kroków, również pozbierali najwyższe poziomy. A ich wynik to 84.30.

Dora i Balzas w tańcu krótkim za Twizzle i podnoszenie rotacyjne uzyskali poziom 4, ale za pozostałe elementy dopiero poziom 2. Wynik 48.36 pkt, dał im drugie miejsce i choć w tańcu dowolnym 74.36 to dopiero miejsce trzecie, pozostali na srebrnej lokacie. W porównaniu poziomów, taniec dowolny był o wiele lepszy bowiem na osiem elementów, uzyskali aż pięć poziomów 4.

J.Plutowska/P.Gerber
Na brązową pozycję wskoczyli, czwarci po SD Justyna i Piotr (jupi). Taniec krótki rozpoczęli od sekw. obowiązkowych kroków, gdzie pierwsza z nich uzyskała poziom 4, ale druga jedynie 1. Drugi poziom uzyskali za kroki w rozdzieleniu, ale Twizzle i podnoszenie poziom 4. Początkowo z wynikiem 46.92 zajmowali ostanie 4, miejsce.
Taniec dowolny to mieszanka poziomów 4 i 3 (Twizzle i kroki po kole) oraz jeden poziom 2. Nota 75.28 to druga ocena za FD!!!
W obu częściach konkurencji zachwycali płynnością tańca i porywali romantyczno - nastrojowym ;) pokazem.

U panów również nie ma co narzekać. Macieja Ciepluchę wyprzedzili tylko, doświadczeni Czesi. Zwyciężył Tomas Verer, może wygrana przywróci mu zagubiony ostatnimi czasy talent. Drugi to Michal Brezina, a trzeci Maciej. MIijsce 4 i 5 to znów Czesi: Petr Coufa, Pavel Kaska. Na miejscu 6 uplasował się drugi z Polaków tj. Krzysztof Gala.

Tomas nie tyle, że wygrał, ale także wynikiem 237.40 zdeklasował rywali. Program krótki, choć bez skoku 4, wykonał czysto i pewnie, zdobywając 85.22. W dowolnym, również bez skoku z czterema obrotami i dwoma błędami, osiągnął najlepszy wynik wśród startujących rywali - 152.18

Michal wywalczył medal srebrny, a jego wynik to 209.40. Program krótki nie poszedł po jego myśli bo kombinacja 2+2 jest niedopuszczalna (musi być co najmniej 2+3). I tak za short uzyskał 72.81. W programie dowolnym rozpoczął już pewnie od kombinacji  4S+2T! Szkoda, że wkradły się aż trzy upadki, a tym samym 3 odjęcia i minusy w ocenie za jakość, stąd jego free uzyskał 136.59 pkt.

O ile Czesi zyskiwali w komponentach, nasz Maciej odstaje od czołówki. Lepiej idzie mu w technice, bowiem niemal czysty short, z wynikiem 67.47,  zawierał 3Lz+3T, 3Lo oraz jeszcze podwójnego Axla. W programie dowolnym, przegrał z Michalem o 0.01, uzyskując 136.58 pkt. 
Maciej podjął się 4T, ale upadł. Ale szybko się pozbierał się i skoczył kombinację 3Lz+3T, a także 3F, 3Lo solo, przedzielonych kombinacją piruetów z poziomu 4. Następnie przyszedł czas na skok do piruetu siadanego (poziom 2) i kolejne skoki w postaci 3Lz+2T+2Lo oraz 3S. Z dodatkowym 10% bonusem za wykonanie ich w drugiej części programu. Oprócz skoków znalazły się tam kroki (poziom 3), skok do kombinacji piruetów (poziom 4) i chyba niemiła rzecz dla Maciej, tj. 1A. Łącznie wynik  204.05 uplasowała go na miejscu 3.

Jak już wspomniałam Krzysztof Gala zajął miejsce 6 (i został wicemistrzem Polski). Natomiast Kamil Dymowski uplasował się na miejscu 12 (brąz) , a Wiktor Witkowski na 14.

Para Sportowa Seniorów:

Magdalena Klatka / Radosław Chruściński choć bez rywali, także zostali poddani ocenom. Ich łączny wynik to 123.01. W programie krótkim wykorzystali 2S oraz 3wyrzucnaego Loopa (z upadkiem). W dowolnym jeśli chodzi o skoki było tak samo (tj 2S i upadek przy 3wyrzucanym Loopie). Natomiast 2S+1Lo+2S było niemal poprawne, podnoszenie z wejściem jak do Axla oraz kombinacja piruetu w parze uzyskały poziom 4.

U pań na podium podobnie jak u panów stanęły dwie Czeszki  Eliska Brezinova - miejsce pierwsze, Elizaveta Ukolova (CZE) - miejsce drugie oraz Polka - Agata Kryger, która  wywalczyła brąz.
Jeśli chodzi o program krótki pań, to jedynie Jana Coufalova (CZE) pokusiła się na kombinację 3+3, ale i tak nie należała do najczystszych pozostałe solistki stawiały na 3+2 lub 2+2.

Eliska Brezinova początkowo zajmowała miejsce drugie, ale program dowolny, za który uzyskała 96.86, zawierający m.in cztery skoki potrójne (w tym 3Lz i kombinacja 3T+2T) pozwolił jej na awans. Bardzo dobrze spisała się także w kombinacji 2A+2T. Złoto zdobyła dzięki sumie punktów wynoszącej 145.24.

Elizaveta Ukolova (CZE) początkowo była pierwszą, ale upadek przy 3T i niższa wartość za komponenty zepchnęła ją na miejsce drugie. Chociaż bardzo dobrze zaprezentowała się w piruetach (poziom 4) oraz w kombinacjach 3Lo+2T czy 2A+2T+2T. Jej short oceniono na  51.45, a free 91.47 pkt. W sumie 142.92.

Mistrzyni Polski Agata Kryger (POL)  za short uzyskała 43.28 i był to ósmy program zawodów.
A.Kryger
Poprawnie wykonała kombinację 3T+2T oraz 2A. Poziom 4 uzyskała za skok do piruetu siadanego oraz ich kombinacje.
Za program dowolny (z zaledwie kilkoma usterkami) uzyskała 88.63 punktów i awansowała na podium. Program rozpoczęła od  trójkombinacji 3T+2T+2Lo obok 3S+2T i 2A+2T. Jej skoki solo to 3F, 2T, 2A i 3S z najpoważniejszym błędem (bo degradacją do skoku podwójnego). Natomiast za piruet stany i skok do piruetu siadanego uzyskała poziomy 4. Łącznie jej wynik to 131.91 i oczywiście brąz. :):)


Do rywalizacji pań powróciła Alexandra Kamieniecki, która uzyskała tytuł wicemistrzyni  Kraju. Na zawodach 4 Narodów ostatecznie uplasowała się na miejscu dziewiątym. Choć po shorcie była czwartą.
Short, za który uzyskała 44.91 pkt. Zawierał 3Lz z upadkiem, 3S+2T, 2A. Jeśli chodzi o elementy poza skokowe to poziom 4 uzyskała za kończącą występ kombinację piruetów. W programie dowolnym posypała się całkowicie, zaliczając 4 upadki. Jedynie 3S i 2A+2T wypadły pomyślnie. Sam program dowolny był 10, ale 116.14 pozwolił jej ostatecznie zatrzymać się na miejscu 9.

Pozostałe miejsca Polek:
13. Marceina Lech (w rywalizacji Polski, zdobyła medal brązowy)
16. Ada Wawrzyk
17. Coco Caminski
18. Anna Siedlecka
19. Agnieszka Rejment
20. Elżbieta Gabryszak
22. Aleksandra Kosowska
23. Anastasia Vasilieva 
24. Walerija Bakunova
25. Anna Nawrot

5 komentarzy :

 1. Maciek nie tyle odstaje od rywali komponentami, co po prostu nie ma na tyle wyrobionego nazwiska. Jeżeli czymś odstaje to właśnie techniką - brak potrójnego Axla...
  Szkoda że nie napisałaś nic o Krzysiu Gale, bo chłopak zrobił coś, czego żaden Polak jeszcze nie zrobił ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie rozumiem tej myśli: "Do rywalizacji pań powróciła Alexandra Kamieniecki. Najlepsza wśród Polek uzyskała tytuł wicemistrzyni Mistrzyni Kraju." To w końcu Kamieniecki jest najlepszy czy Kryger? I co to jest wicemistrzyni Mistrzyni Kraju?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwykłe przeoczenie ;) Agata jest Mistrzynią, a Alexandra Wice ;)
   Teraz jest czytelniej :)
   Po prostu mając na uwadze short, chciałam za dużo zmieścić w jednym zdaniu :)

   Usuń
 3. Ok! Sama sprawdziłam, bo mnie zaciekawiło która w końcu wygrała:-) Ka$Ka! Robisz fajną robotę dla polskiego łyżwiarstwa! Gratuluję i wszystkiego najlepszego!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja dziękuję za czujność. Większość postów piszę spontanicznie i czasem wkradają się takie pomyłki ;)

   Pozdrawiam

   Usuń

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.