niedziela, 24 marca 2019

Słowo wstępu do najważniejszych wyników MŚ 2019

Solista Nathan Chen (USA) oraz para taneczna Gabriella Papadakis i Guillaume Cizeron (FRA) obronili tytuły sprzed roku. Solistka Alina Zagitova (RUS) zdobyła upragnione złoto świata, którego zabrakło w jej kolekcji w poprzednim sezonie. Natomiast para sportowa Wenjing Sui / Cong Han (CHN) po absencji na MŚ 2018, odzyskali swoją dominację.

A oto i wszyscy Medaliści Mistrzostw Świata 2019

PODIUM PAR SPORTOWYCH
1. Wenjing SUI / Cong HAN (CHN) - 234.84
2. Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV (RUS) - 228.47
3.Natalia ZABIIAKO Alexander ENBERT (CHN) - 217.98

PODIUM SOLISTEK
1. Alina ZAGITOVA (RUS) - 237.50
2.Elizabet TURSYNBAEVA (KAZ) - 224.76
3. Evgenia MEDVEDEVA (RUS) - 223.80

PODIUM PAR TANECZNYCH
1. Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON (FRA)- 222.65 WR
2.Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV (RUS) - 211.76
3. Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE (USA) - 210.40
...
11. Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV (POL) - 183.30

PODIUM SOLISTÓW
1. Nathan CHEN (USA) -  323.42 WR
2. Yuzuru HANYU (JPN) - 300.97
3. Vincent ZHOU (USA) - 281.16


Nathan Chen, Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron i Alina Zagitova już na początku rywalizacji (tzn. po SP/RD) uzyskali zdecydowane przewagi nad pozostałymi rywalami. I patrząc na formy jakie zaprezentowali w pierwszym dniu zmagań, tylko jakaś niewyobrażalna katastrofa mogłaby odebrać im zwycięstwa. Nic takiego się nie stało. Wręcz przeciwnie. Nadwyżki jakie uzyskali po FP/FD były nie do przeskoczenia ;)

Wenjing Sui / Cong Han w programie krótkim byli drudzy ze stratą do liderów 1.97 pkt. Jednak po programie dowolnym nie było wątpliwości, kto jest najlepszy. Ich FP zyskał 8.34 pkt. przewagi nad programem dwolnym wicemistrzowskich Rosjan. Koniec końców wygrali o 6.37 pkt.

Przy tak wysokim poziomie nie mogło oczywiście zabraknąć rekordów świata. Najwięcej, tj. trzy, ustanowili nie kto inny jak Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron. Za RD -  88.42 pkt., za FD - 134.23 pkt. i TOTAL - 222.65 pkt. 

Po dwa rekordy, za program krótki i za wynik końcowy, ustanowili Nathan Chen, FP - 216.02 pkt. i TOTAL - 323.42 pkt. oraz Wenjing Sui / Cong Han, FP -  155.60pkt., TOTAL - 234.84 pkt.

Na tych mistrzostwach padł także trzeci rekord świata par sportowych tj. za  SP - 81.21pkt. Ustanowili go Evgenia Tarasova i Vladimir Morozov.

U solistek rekordów światowych nie było. Ale jednak "własicielką" dwóch najlepszych wyników - łącznego 238.43 pkt. i za FP - jest mistrzyni świata Alina Zagitova. Najwyżej oceniony short jak do tej pory miała Rika Kihira, a ustanowiła go w FGP.  Podobnie u solistów rekord świata za SP nadal należy do Yuzuru Hanyu i pochodzi z GP Rosji.

Bez wątpienia najważnieszymi wynikami MŚ 2019 są wyniki Natalii Kaliszek i Maksym Spodyrieva (POL). W Saitiamie z łączną notą 183.30 pkt., z 109.66 pkt. za FD, z rekordem kariery 73.64 pkt.za RD, wywalczyli REKORDOWE 11 MIEJSCE! 

C.D.N.

9 komentarzy :

 1. Dzięki za tak szybki wpis :> Brakło mi tylko wspomnienia, że Yuzuru Hanyu też pobił 2 rekordy świata chwilę przed Chenem. Zastanawia mnie tylko, jak by to wyglądało bez zmiany systemu oceniania? Zainteresowałam się ponownie łyżwiarstwem figurowym dopiero w tym sezonie, więc cała zmiana mnie ominęła i się nie orientuję - czy teraz punkty zdobywa się łatwiej czy trudniej? Jak 323 pkt Chena mają się do 330 pkt Yuzuru w starym systemie? Ponadto inne sprawy, które mnie nurtują, to przyszłość łyżwiarstwa figurowego na podstawie wyników i przede wszystkim wieku obecnych mistrzów. Czy Chen jako 20-letni mistrz świata i to z przewaga 23(!) punktów będzie miał teraz monopol na wszystkie prestiżowe zawody? Czy starszy o 5 lat Yuzuru będzie miał jeszcze szansę na jakieś mistrzowskie tytuły czy teraz jego kariera będzie raczej oscylować wokół 2 i 3 miejsca?
  Świetny blog, żałuję, że dopiero teraz przeze mnie odkryty!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się z nowego łyżwiarskiego fana. :)

   O Yuzuru i innych z MŚ jeszcze będzie...

   W skrócie oceny bazowe programów są zmniejszone, ale można więcej zyskać za jakość, także teoretycznie wyniki końcowe mogą być wyższe.

   Ale trudno jest tak porównywać programy stare z nowymi, bowiem tak jak wspomniałam jeśli chodzi o oceny bazowe to wiele z elementów (skokowych i poza-skokowych) mają obniżoną wartość, a nieliczne elementy poza-skokowe poniesioną, ponadto 10% bonusy są przyznawane za 1 skok w SP i trzy w FP. W konsekwencji Yuzuru, tam gdzie ustanowił rekord w nowym systemie miałby w sumie o 12.66 pkt. mniej za technikę.

   Teraz wszystko rozgrywa się w ocenie za jakość. Tu jest więcej bonifikaty np. 3Lz (po staremu) w doskonałej jakości tzn. +3 miałby +2.1 pkt, (po nowemu) za +5 uzyskałby +2,95. Gdyby wówczas Yuzuru uzyskał wyłącznie +5 to przekroczyłby obecny wynik Chena. Ale w kilku miejscach nie miał max pkt. więc trudno przeliczyć tak ze 100% dokładnością. Można tylko wnioskować, że skoro sędziowie byli zachwyceni programem Hanyu i przyznawali +3, a Chenowi jednak +4 to tamten program wyszedł lepiej. ;) I tak dochodzimy do tego, ze decyduje czynnik ludzki ;)

   Kiedyś zrobię o tym post, więc będzie czytelniejszy - z tabelkami ;).

   Co do przyszłości tych zawodników... ojoj wszystko się może zdarzyć ;) Zarówno Chen jak i Yuzuru wyglądają na zdeterminowanych. Uczą się najtrudniejszych 4 skoków, więc zadecyduje dyspozycja dnia i brak kontuzji.

   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za tak obszerną odpowiedź! Dużo mi to wyjaśniło, ale muszę się jeszcze wiele dowiedzieć o sposobie oceniania... Póki co będę na bieżąco czytać tego bloga i po trochu odkrywać łyżwiarstwo figurowe <3 I oczywiście kibicować Yuzuru!

   Usuń
 2. Ooooo, witaj w klubie fanów łyżwiarstwa, którzy też niedawno trafili na ten blog;-DDDD Z pewnością Kasia odpowie na twoje pytania, ale daj jej chwilkę. Ja nawet nie próbuję, gdyż autorka bloga zrobi to o niebo lepiej, jednak wydaje mi się, ze obecny system oceniania to ukłon w stronę pozaskokowych elementów technicznych i komponentów.

  Wy - fanki solistów macie fajnie, bo nie musicie uczyć sie co roku nowych nazwisk, jak my - fani solistek, zwłaszcza rosyjskich;-D

  Muszę przyznać, że w obecnym sezonie, a sledze zmagania od GP nudy nie było. Genialne widowisko, gdyż w innych latach to różnie bywa.

  Pozdrawiam;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojj na pocieszenie dodam, że jako blogerka uczę się nowych nazwisk razem z panem. 😉

   P.S. Tak. Ten sezon od początku był emocjonujący.

   Usuń
  2. Ojojojojoj
   Bardzo przepraszam PANIĄ Kasię za brak zwrotu grzecznościowego w poprzednich wypowiedziach ;-/
   Ale jest tu tak sympatycznie, że odruchowo nastąpiło skrócenie dystansu;-)
   Jeszcze raz - przepraszam i zapewniam iż od teraz zwracał się będę w odpowiedniej formie i koniecznie z WIELKIEJ litery P-ani Kasiu ;-))))))))))

   Usuń
  3. Hahaha 😂😂😂

   Usuń
 3. Hej :) Miło znaleźć na miejsce, gdzie można porozmawiać o łyżwiarstwie po polsku. Do tej pory trafiałam na obcojęzyczne fora.
  Ja mam mieszane uczucia co do medalu Evgenii. Cieszę się, że zrobiła wielki "Come back" w tym trudnym sezonie, ale nie wiem dlaczego panel techniczny nie oznaczył jej lutza wykrzyknikiem, nie mówiąc już o złej krawędzi. Za ten skok otrzymała 2.11 GOE, mimo że widać, (nawet bez zwalniania nagrania) że krawędź jest wewnętrzna. Rika przegrała z nią o 0.49 punktu - czy słusznie? Nie jestem pewna...

  OdpowiedzUsuń
 4. To już jest domeną tego sportu, że nie zawsze zgadzamy się lub rozumiemy wolę sędziów. Nie raz na yt są nagrania, że ktoś nie miał pełnej rotacji a został potraktowany bez << . Ufam, że system lepiej niż ludzkie oko, ocenił krawędź Evgenii 🙃 😝

  Co do Riki. Z jednej strony wiemy, że te ułamki pkt. świadczą o wyrównaym poziomie umiejętności tych zawodniczek, ale z drgiej strony matematyka jest nieustępliwa i o miejscu decyduje nawet 0.01 pkt. Zawodnicy się z tym liczą, inaczej chyba by nie trenowali tak trudnej dyscypliny.

  Pozdrawiam i oczywiście witam kolejną sympatyczkę łyżwiarstwa.

  OdpowiedzUsuń

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.