poniedziałek, 11 marca 2019

Zimowa Uniwersjada 2019

Rosyjski Krasnojarsk stał się stolicą XXIX zimowej Uniwersjady. W dniach 7-9 marca rozegrano zawody w łyżwiarstwie figurowym. Nie można ukryć, że smuto rozpoczęły się te zmagania, gdyż zabrakło na nich obrońcy mistrzowskiego tytułu Denisa Ten (KAZ). 


Zmagania zakończyły się podium dla:

*solistów*
1. Matteo Rizzo (ITA) - 273.54 pkt.
2. Maxim Kovtun (RUS) - 259.49 pkt.
3. Morisi Kvitelashvili (GEO) - 258.02pkt.

*solistek*
1. Mai Mihara (ITA) - 220.68 pkt.
2. Elizabet Tursynbaeva (KAZ) - 214.77 pkt.
3. Stanislava Konstantinova (RUS) - 205.91 pkt.
...
12. Elżbieta Gabryszak (POL) - 141.07 pkt.

*par tanecznych*
1. Betina Popova / Sergey Mozgov (RUS) - 183.01 pkt.
2. Sofia Evdokimova / Egor Bazin (RUS) - 181.33 pkt.
3. Adelina Galyavieva / Louis Thauron (FRA) - 177.23 pkt.

*rosyjskich par sportowych*
1. Alisa Efimova / Alexander Korovin - 171.01 pkt.
2. Russia Anastasia Poluianova / Dmitry Sopot - 169.99 pkt.
3. Alexandra Koshevaya / Dmitry Bushlanov- 151.78 pkt.


Co można powiedzieć o rywalizacji solistów? To, to że pierwsza trójka naprawdę się zawzięła i zawalczyła o podium. Trzeci zawodnik Europy Matteo Rizzo został Mistrzem, a Maxim Kovtun i Morisi Kvitelashvili zdecydowanie poprawili wrażenie jakie pozostawali na ostatnich ME. A jeszcze jak do tego dojdzie informacja, że na tafli był także wicemistrz Europy Alexander Samarin (RUS), który ostatecznie uplasował się na 4. miejscu musi robić wrażenie ;).

Matteo Rizzo (ITA) z notą 90.78 pkt. i czystym SP w pierwszym dniu zmagań był na miejscu drugim. Najlepszy program dowolny (182.76 pkt.) przyniósł mu zwycięstwo. Zarówno w SP jak i w FP wykonał 4T i to za każdym razem bardzo dobrego 4T ;)

Maxim Kovtun (RUS) koniec końców zajął miejsce drugie. Po programie krótkim był pierwszy (91.74 pkt.). Zaprezentował w nim m.in. 4S+3T i dwa piruety na poziomie 4. Program dowolny nie był już w 100% udany i zawierał upadek przy 4S. Chociaż samo otwarcie 4T było Carmen dobrze ocenione ;). Wprawdzie miała być tu kombinacja 4T+2T, więc musiał zmieniać dalsze ustawienie skoków. Przez co pojawiło się kilka usterek. Mimo tego to już zupełnie inny program niż na ME. Ciekawe, bardzo ciekawe! Na razie to wygląda, tak że Maxim dobrze się czuje tylko na rodzimych lodowiskach (w końcu jest Mistrzem Rosji 2019), więc jak to będzie wyglądało na MŚ?

Morisi Kvitelashvili (GEO) z piątym programem krótkim (82.71 pkt.) i drugim dowolnym nie jest jakimś przypadkowym medalistą. Gdyby nie ten 2T w SP, to z kombinacją 4S+3T byłby wyżej, co udowodnił w FP - chociaż tam były problemy z 4S (i nie wykonał zaplanowanej kombinacji 4S+3S), ale już 4T z 2T i 4T nie miały żadnych wad ;), więc patrząc na ogół startu, to piąte miejsce w SP można traktować jak wypadek przy pracy ;).

Alexander Samarin (RUS / 246.20) uznajmy, że oszczędza siły na MŚ i nie przykładał się do występów. Dlatego w SP był dopiero szósty, a w FP czwarty.

W konkurencji par sportowych oglądaliśmy tylko cztery duety. Trzy z nich to reprezentanci Rosji, czwarty to duet z Kazachstanu - Zhansaya Adykhanova / Abish Baytkanov (83.28 pkt.). Dlatego bez żadnych zawirowań, każdy utrzymywał "swoje miejsce" w SP, FP i w klasyfikacji łącznej.

W konkurencji par tanecznych były małe zawirowania, ale ostatecznie kolejność jaką duety zajmowały po tańcu rytmicznym nie uległa zmianie. Zwycięzcy Betina Popova / Sergey Mozgov (RUS) z pierwszym RD i drugim FD obronili pozycję liderów, srebrni medaliści Sofia Evdokimova / Egor Bazin (RUS) z drugim RD i pierwszym FD nie poprawili swojej lokaty, a cały czas trzeci Francuzi Adelina Galyavieva / Louis Thauron zachowali ostatnie miejsce na podium.

Ci ostatni mogą sobie odnotować mały rewanż za ME. Bowiem tu w Krasnojarsku na czwartym miejscu uplasowali się Juulia Turkkila / Matthias Versluis (FIN / 171.22). Na ME to 11. Finowie byli o jedną pozycję wyżej niż 12. Adelina i Louis. Niestety nie zobaczymy ich potyczki na MŚ, gdyż Galyavieva i Thauron nie zakwalifikowali się do kadry. Szkoda było by ciekawie ;)

Tradycyjnie w konkurencji solistek MUSZĄ być przetasowania. Zwyciężczyni Mai Mihara (JPN) po fantastycznym SP w pierwszym dniu zmagań, wyszła na prowadzenie i może mówić o dużym szczęściu, że z drugim FP ostatecznie wywalczyła złoty medal. Elizabet Tursynbaeva (KAZ) srebrny medal wywalczyła atakując z czwartego miejsca po SP. Reprezentantka gospodarzy Stanislava Konstantinova (RUS) ma brąz.

Mai Mihara (ITA) zaprezentowała dwa mocne programy. Z czystą kombinacją 3Lz+3T w obydwóch programach. Jedynie w programie dowolnym przytrafiła jej się mała dokrętka w 3T, którego wykonywała w kombinacji 2A+3T, jednak pozostałe elementy to już czysta przyjemność oglądania. Dlatego drugi wynik za FP, to nie kwestia wielkiej przegranej lecz "potężnego" programu dowolnego rywalki.

Elizabet Tursynbaeva (KAZ) bo o niej mowa, pokombinowała w swoim programie dowolnym. Na początku miała zaplanowanego 3Lz a wykonała 4 Salchowa (z upadkiem), więc kolejne elementy skokowe jej się trochę przesunęły ;) Dodatkową zmianą była zmiana odnośnie zgłoszonej kombinacji: 2Axel + 2Toeloop, gdyż Elizabet skoczyła 2A+3T. Jak już pisałam w SP była czwarta. A to za sprawą upadku przy 3Lz i niestety nawet kombinacja 3S+3T (choć miała być 3S+2T) nie odrobiła strat.

Stanislava Konstantinova (RUS) w programie krótkim była druga, w programie dowolnym trzecia. I obiektywnie patrząc to: brązowy medal, nota powyżej 200 pkt. i zdecydowana wygrana nad pozostałymi rywalkami (czwarta M.B. Meita miała ich 179.56) jest niekwestionowanym sukcesem. Ale subiektywnie dla Rosjan - hmmm - to jest zdecydowanie za mało.

Wspominania 4. Mae-Berenice Meite (FRA) wykonała szósty program krótki i piąty dowolny, ale łączna nota pozwoliła jej zająć miejsce 4. Za nią na miejscu piątym pojawiła się 5. So-Youn Park (KOR / 175.66), która w programie krótkim była dopiero 10 (w FP - czwarta). A na miejscu 6. z minimalną stratą do Koreanki uplasowała się trzecia w SP - Hina Takeno (JPN / 175.38). Druga z Rosjanek Maria Sotskova zajęła dopiero miejsce 7.

Elżbieta Gabryszak (POL) z kabaretowym Big Spender i lirycznym Who wants to live Forever zajęła miejsce 12. W programach wykonała kombinację 3T+2T, ale na rozgrzewce przed SP widzieliśmy już 3T+3T.

Program krótki oceniony na 52.22 pkt. wykonany z dużą swobodą ruchów zawierał: wspomnianą czystą kombinację 3T+2T, 3Lo i 2Axla (z małym chochlikiem), wszystkie piruety na najwyższym, czwartym poziomie i kroki na drugim. W programie dowolnym, który uzyskał 88.85 pkt. Elżbieta ponownie wykazała się doskonalą trudnością piruetów (poziom 4), kombinacją 3T+2T, 3Lo i 2 Axlem (tym razem bez przygód). Szkoda kilku momentów tańca, ale nawet z nimi jest 12. lokata. Brawo! Brawo!2 komentarze :

 1. Mistrzostwa Rosji, Puchar Rosji, Uniwersjada - strasznie duzo tych zawodów u naszego wschodniego sąsiada ;-O

  A tak na marginesie - może cos o zarobkach łyżwiarzy??????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nagrody za konkretne miejsca na konkretnych zawodach zawsze są podane na stronach ISU lub organizatora. https://isu.org/docman-documents-links/isu-files/documents-communications/isu-communications/19179-isu-communication-2218/file

   Czasem w postach o nich pisałam :)

   Usuń

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.