poniedziałek, 29 kwietnia 2019

Stany Zjednoczone najlepiej wypadają w teamie

Na zawodach World Team Trophy 2019 o tytuł Najlepszej Drużyny Świata, walczyło sześć państw: Francja, Japonia, Kanada, Rosja, USA i Włochy.

isu.org

Najlepiej, zresztą już po raz czwarty, wypadli Amerykanie, pokonując dwukrotnych mistrzów WTT, czyli reprezentantów Japonii. Trzeci stopień podium należał do Rosjan. Na trzech ostatnich mistrzostwach to właśnie te drużyny zdobywały medale. Chociaż Rosji cały czas brakuje złota ;). Ma je z IO, ale nie z "samodzielnych" WTT.

Najpierw małe przypomnienie: zgodnie z regulaminem, punkty dla drużyny uzależnione są od miejsc zajmowanych (nie od uzyskanych not) przez poszczególnych reprezentantów. Za pierwsze miejsce uzyskują oni/one 12 pkt., a za kolejne o jeden punkt mniej.

W konkurencjach solowych występuje po dwoje reprezentantów (2 solistów i 2 solistki), a w parowych po jednym duecie. I tak za ostatnie dwunaste miejsce solistka/solista zdobywa 1 pkt. a para 7 pkt.


Reprezentacja Stanów Zjednoczonych z Madison Hubbell w roli kapitana zgromadziła 117 pkt. Najwięcej punktów dla drużyny, bo po 12 za swoje dwa zwycięstwa, zdobył Nathan Chen. Jego wygrane w obydwóch programach były jak najbardziej wyczekiwane. W końcu to mistrz świata!

Nathan nie ryzykował stu skoków poczwórnych i w programie krótkim skoczył 4T solo, a w programie dowolnym 4S i dwa 4T (jeden w kombinacji z 3T). To wystarczyło do wygranej. Nawet przy całej plejadzie poczwórnych skoków jego rodaka Vincenta Zhou.

W ogóle Amerykanie na zawody w japońskiej Fukuoce postawili na tych samych zawodników co na MŚ, czyli na swój najmocniejszy team. Obok mistrza Nathana Chena był także wspomniany brązowy medalista Vincent Zhou (który za dwa drugie miejsca zdobył po 11 pkt.) oraz brązowi medaliści MŚ Madison Hubbell / Zachary Donohue (którzy za dwa trzecie miejsca zdobyli po 10 pkt.)

Bradie Tennell, czyli siódma zawodniczka MŚ 2019, w programie dowolnym uplasowała się na drugim miejscu i obok 9 pkt. za czwarte miejsce w SP, zyskała pokaźne 11 pkt.

Pozostali zawodnicy tj. Mariah Bell i Ashley Cain / Timothy LeDuc nie znaleźli się w pierwszej trójce.

Team USA (117 pkt): Nathan Chen,Vincent Zhou, Mariah Bell, Bradie Tennell, Ashley Cain / Timothy LeDuc, Madison Hubbell / Zachary Donohue.

W reprezentacji gospodarzy z Misato Komatsurabą w roli kapitana, zabrakło wicemistrza świata Yuzuru Hanyu. Tym samym Japonia nie miała w swojej kadrze, żadnego medalisty MŚ. Jednak nie zabrakło takich gwiazd jak: zwyciężczyni FGP Riki Kihiry, mistrza 4CC Shomy Uno i mistrzyni Japonii Kaori Sakamoto.

Rika Kihira z wygraną w programie krótkim (z rekordem świata - 83.97 pkt.) i piątym miejscem w FP,  Shoma Uno za swoje dwa trzecie miejsca i Kaori Sakamato również za dwa trzecie miejsca, w znacznej mierze przyczynili się do wicemistrzostwa swojego kraju.

Drugi z solistów Keiji Tanaka w prawdzie nie znalazł się "na podium", ale raz był tuż za nim, na miejscu czwartym i dorobkiem 9 pkt. Następnie szósty. Uzyskał łącznie 16 pkt.

Niestety Japonia nie ma silnych duetów, które by realnie wsparły swoją drużynę. Zarówno para sportowa jak i taneczna, cały czas plasowała się na ostatnim miejscu. Zdobywając za każde z miejsc po 7 pkt.

Team Japan (104 pkt.): Keiji Tanaka, Shoma Uno, Rika Kihira, Kaori Sakamoto, Riku Miura / Shoya Ichihashi, Misato Komatsubara / Tim Koleto

www.isu.org

Rosjanie na MŚ 2019 zdobyli pięć medali, w tym złoto w konkurencji solistek. Jednak na WTT ze względu na wcześniejsze zobowiązania, nie zjawiły się ani mistrzyni Alina Zagitova, ani brązowa medalistka Evgenia Medvedeva. Nie było też srebrnych medalistów MŚ Evgenii Tarasovej i Vladimira Morozova. Za to był najlepszy rosyjski duet taneczny tzn. wicemistrzowie MŚ Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov (Nikita jako kapitan) oraz brązowi medaliści MŚ Natalia Zabijako / Alexander Enbert.

Jak wiadomo Rosjanie mogą sobie pozwolić na absencję topowych solistek (Aliny i Evgenii), bowiem mają w kim wybierać. W ich miejsce zjawiły się mistrzyni Europy Sofia Samodurova i brązowa medalistka FGP Elizaveta Tuktamysheva.

Lepszą od mistrzyni Europy okazała się Elizaveta. Za wygraną w FP i za drugie miejsce w SP, wywalczyła w sumie23 pkt. pkt. Podobnie 23 pkt. za wygraną w SP i za drugie miejsce w FP dla swej drużyny zdobyli Natalia Zabijako / Alexander Enbert. 

Dwa razy drudzy Victoria Sinitsina i Nikita Katsalapov uzyskali nie dużo mniej bo 22 pkt.

Sofia Samodurova wprawdzie zaprezentowała dwa czyste programy, ale rywalki okazały się mocniejsze i nie pozwoliły jej wejść to topowej trójki. Za szóste i czwarte miejsce zdobyła 16 pkt. dla swojego teamu.

Rosyjscy soliści nie znaleźli się "na indywidualnym podium" (ani nie byli blisko), więc punktów było mało. Niestety wicemistrz Europy Aleksander Samarin pod koniec sezonu zagubił formę i w SP był ostatni. A i dziewiąte miejsce w FP nie robi wrażenia.

Reasumując, Rosja nadal utrzymuje się w czołówce najlepszych drużyn (nawet bez Aliny i Evgenii), ale z drugiej strony - złota - znowu nie ma. Czyli nieobecność medalistek z MŚ, przy słabych startach Samarina, jednak zrobiła swoje. Może Rosjanie nie byliby mistrzami, ale już wicemistrzostwo było jak najbardziej w zasięgu ich ręki. Strata do Japonii była niewielka zaledwie 2 pkt., którą Alina lub Evgenia byłyby w stanie odrobić. Ale bez skutecznych solistów, trudno o złoto.

Team Russia (102 pkt.): Andrei Lazukin, Alexander Samarin, Sofia Samodurova, Elizaveta Tuktamysheva, Natalia Zabijako / Alexander Enbert,Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov.

Aha byłabym zapomniała. Rika Kihira (JPN) czystym potrójnym Axlem pochwaliła się w programie krótkim, a Elizaveta Tuktamysheva (RUS) i w krótkim, i w dowolnym ;).

Francja w sumie zdobyła 75 pkt. i zajęła czwarte miejsce. W przeciwieństwie do Japonii, trójkolorowi mają silne duety, ale brak im wybitnych zawodników w konkurencjach solowych.

Przy dwóch wygranych w tańcach pary Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron (przy okazji ustanowili dwa rekordy świata za FP - 135.82  i łącznie - 223.13) oraz przy 2. i 1. miejscu Vanessy James / Morgana Ciprèsa, zdobycze w kategoriach solowych wypadają blado.

Team France (75 pkt.): Kévin Aymoz, Adam Siao Him Fa, Laurine Lecavelier, Maé-Bérénice Méité, Vanessa James / Morgan Ciprès (kapitan), Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron

Tuż za Francją ze stratą 2 pkt. uplasowała się Kanada. Najwyżej tzn. na trzecim miejscu w FP, z dorobkiem 10 pkt. znaleźli się Kirsten Moore-Towers / Michael Marinaro (w programie krótkim byli czwarci). Pozostali zawodnicy nie zdołali zająć tak wysokich miejsc.

Team Canada (73 pkt.): Keegan Messing, Nam Nguyen, Alaine Chartrand, Gabrielle Daleman, Kirsten Moore-Towers / Michael Marinaro, Kaitlyn Weaver / Andrew Poje (kapitan)

Ostatnią drużyną wśród najlepszych z najlepszych okazała się drużyna z Włoch. Tu podobnie jak u Kanadyjczyków, para sportowa Nicole Della Monica / Matteo Guarise zdobyła 10 pkt. tylko, że za SP ;), a w drugim dniu zmagań była czwarta.

Team Italy (69 pkt.): Daniel Grassl, Matteo Rizzo, Marina Piredda, Roberta Rodeghiero, Nicole Della Monica / Matteo Guarise, Charlène Guignard / Marco Fabbri (kapitan).

Drużynowe Mistrzostwa Świata 2019 były ostatnią okazją do spotkania się z programami / tańcami sezonu 2018/19. Już za kilka miesięcy będziemy się emocjonować nowymi pomysłami zawodników. Kto się nie może już doczekać?
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.