piątek, 5 kwietnia 2019

MŚ 2019: Najlepsze pary sportowe

Po powrocie po licznych walkach z kontuzjami Wenjing SUI i Cong HAN (CHN) obronili tytuł Mistrzów Świata. Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV (RUS) ponownie zostali wicemistrzami, a po raz pierwszy w karierze Natalia ZABIJAKO / Alexander ENBERT (RUS) stanęli na podium z brązowym medalem.
W pierwszym dniu zmagań Wenjing SUI / Cong HAN (CHN / 234.84 / WR) nie byli pewni co do obrony Mistrzowskiego tytułu. Wynik 79.24 pkt. (PB) plasował ich wówczas na drugim miejscu. Zarówno w technice, jak i w komponentach ustępowali miejsca wówczas pierwszym, Tarasovej i Morozovowi (RUS).

Sui / Han swoje No One Like You (SP) rozpoczęli nietypowo od spirali śmierci (poziom 3) i skoku solo (3T), a dopiero jako trzeci element wykonali potrójne podnoszenie twistowe (poziom 4). Później przyszedł czas na bajecznego potrójnego wyrzucanego Flipa, kombinację piruetów na najwyższym poziomie i zakończenie programu sekwencją kroków (poziom 3).

Program dowolny to już rekord świata. I nie mam tu na myśli tylko i wyłącznie punktowego osiągnięcia - chociaż też - bo nota 155.60 pkt. to rekord świata. Odzwierciedlając na tafli emocje towarzyszące Rain, In Your Black Eyes Wenjing i Cong byli wysublimowani, poetyccy i eteryczni, a jednocześnie niepokojący i porywający. Ich choreografie od zawsze są bogate i doskonale dostosowane do towarzyszących im utworów. Tak samo było i w Saitamie.

W technice FP pozostawili rywali daleko w tyle (nad wicemistrzami mieli przewagę prawie 5 pkt.) a i w komponentach z ich "10 - ątkami" konkurenci nie mieli szans. Za interpretację uzyskali w sumie 9.79 pkt., więc bardzo blisko perfekcji.

Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV (RUS / 228.47 / PB) z rekordem świata 81.21 pkt. za SP, w pierwszej części zawodów byli na prowadzeniu. Duet ten jest nieoceniony w klasycznych utworach, a jak jeszcze sięgają  po rodzimego artystę (Rachmaninowa), to nie może być inaczej jak olśniewająco i zniewalająco. W technice z 4 poziomem za potrójnego twista i potrójnym wyrzucanym Rittbergerem, było równie imponująco co w komponentach.

W programie dowolnym The Winter rozpoczęli od nadzwyczajnie wykonanego potrójnego podnoszenia twistowego (poziom 4). Skoki wyrzucane (podobnie jak u Sui, tylko z tą różnicą, że u Sui był 3Flip, a u Rosjan 3Lo) były zakończone przepięknym lądowaniem Evgenii, piruet jak z pozytywki, o pozycjach w podnoszeniach już nie wspominając. Najwięcej kosztowała ich kombinacja 3T+2T+2T, trochę mniej ale jednak  - 3S, w wykonaniu Vladimira, który ratował się podparciem ręką. Nota 147.26 pkt. nie dała im medalu, ale rekordem kariery - jest.

Natalia ZABIJAKO / Alexander ENBERT (RUS / 217.98 / PB) nie da się ukryć, że mieli sporo szczęścia. Dwa razy byli czwarci, ale suma punktów zaprowadziła ich na podium. W SP wyprzedzali ich Peng / Jin (CHN), a w FP James / Cipres (FRA). Ale wiadomo, w łyżwiarstwie liczą się dwa programy. A Natalia i Alexander zaprezentowali dwa czyste i sumiennie wykonane programy.

Dlaczego nie mieli jeszcze więcej punktów? Przez minimalne, wręcz takie tyci tyci niedociągnięcia. ;)


W bardzo widowiskowym programie krótkim Alexander Nevski, postawili na 3T i 3 wyrzucanego Rittbergera. Za elementy poza-skokowe uzyskali 3 poziomy, a dwoje sędziów za piruety wykonywane osobno odjęło im po 1 pkt. Odjęcia pojawiły się może przez to, że w pozycji siadanej w pewnym momencie zabrakło synchronizacji, lub nie była też zachowana stała odległość - była momentami za duża (?). Inni dawali od 0 do +3, więc nie dopatrzyli się jakiś uchybień. Jednak takie prawie niezauważalne niuanse zadecydowały o nocie poniżej ich rekordu, tj. o 73.96 pkt.

Program dowolny, czyli ten dojrzały i wyrafinowany Toi et Moi, ponownie dawał im czwarte miejsce. Ale tym razem wynik 144.02 pkt. jest ich najwyższym wynikiem w karierze. Od strony technicznej nie tylko nie było żadnych potknięć, wręcz przeciwnie wszytko wykonali w wysokiej jakości. Do ich własnej perfekcji brakowało tylko równego wyskoku przy 3S. W elementach poza-skokowych (poza potrójnym twistem, na poz. 3) też było wysoko i trudno - na poziom 4 i na plus w jakości. I tak oto nota 74.87 pkt. za technikę była drugą notą wśród wszystkich programów.

Będąc przy rosyjskich duetach. Ten trzeci, debiutujacy, tzn. Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII (RUS) z rekordem kariery 210.30 zajął 6. miejsce. Obydwa programy nie miały najmnijeszych błędów. Ale jak wiadomo, nie muszą być błędy, żeby nie być numerem jeden... ocena zależy także od poziomów trudności (a Rosjanie mieli np. 2 poziom za kroki SP), od jakości wykonania (a było trochę +2, +1) i od komponentów. Reasumując wykonali bezbłędny plan, na tyle ile ich stać :)


C.D.N

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.