środa, 16 lutego 2022

IO 2022: Programy krótkie solistek bez rekoru świata

Taki zawód, że nie było rekordu ;). Po dwóch poprzednich konkurencjach, już zdążyłam się przyzwyczaić, że będzie rekordowo... 

Rekordowo nie było, nie było też większych niespodzianek. Dwa pierwsze miejsca zajęły Rosjanki. Na czele uplasowała się pretendentka do zwycięstwa Kamila Valieva. Za nią mistrzyni świata Anna Shcherbakova. 

Największą wygraną okazała się jednak Kaori Sakamoto (JPN). Nie pozwoliła na dominację Rosji i zajęła trzecią lokatę. Ponadto Kaori poprawiła swój rekord kariery.

Ekaterina Kurakova do finału zakwalifikowała się z 24. pozycji.

#1. Kamila Valieva (RUS/ 82.16) - nie pobiła swojego rekordu. WR nadal wynosi 90.45 pkt.

W programie In Memoriam (Kirill Richter) niemalże unosi się nad taflą. Trudno dostrzec zarówno utratę prędkości, jak i nabierania rozpędu. Prezentuje się niczym motyl. Powabna w ruchach, melancholijna, z nutką sentymentalności w interpretacji, nieskazitelna w utrzymaniu figur, po prostu oszałamiająca i olśniewająca.

Jak zawsze, zachwyciła w elementach poza-skokowych. Cudowne piruety, z efektownymi pozycjami (np. te w szpagacie), dbałość o każdy krok w ich sekwencji, nawet przysłoniły kłopot z 3A i zapewniły wspaniałe przedstawienie.

  • Kamila czysto wykonała 3F oraz 3Lz+3T (musiała się ratować w 3A, ale wymagana rotacja była!),
  • Za elementy poza-skokowe uzyskała 4 poziomy i w sumie 5.76 pkt za jakość wykonania,
  • Najlepiej ocenionym komponentem okazały się umiejętności łyżwiarskie (oceniono je na 9.50 pkt). Chociaż pozostałe zdobyły nieznacznie mniej.

#2. Anna Shcherbakova (RUS/ 80.20)

Jeszcze niepełnoletnia, a już należy do łyżwiarskiej elity. Mistrzyni świata i dwukrotna wicemistrzyni Europy, jest dojrzałą i ukształtowaną zawodniczką. Sprawia też wrażenie, że czuje na sobie odpowiedzialność za swoją pozycję, swoistego kapitana, w tym dziewczęcym, teamie. W końcu ma najwięcej seniorskich osiągnięć i najdłuższy staż ;). Nie może zawieść swojego kraju, kadry i siebie.

Dangerous Affairs i Total View (Inon Zur) jak można się domyślić, to wyrafinowana i niebezpieczna kreacja. Shcherbakova w tworzonej przez siebie postaci, jest nieprzystępna - to akurat jej charakterystyczna cecha na lodzie - zwodnicza, pełna wyniosłości, pasji... i maestrii.

Niepokojące brzmienie skrzypiec, w połączaniu z wybitnymi ozdobnikami tańca, wzbudzą niepokój ;) Te krótkie, gwałtowne, ale wypracowane pozy, są idealnym odzwierciedleniem charakterystycznych momentów muzyki. Nawet bez pierwszego miejsca to mistrzostwo!


  • Anna, czysto wykonała, nazwijmy go podstawowy zestaw skoków dla walczących o podium tj.: 2A, 3F, 3Lz+3T (z 10% bonusem).
  • Za wszystkie elementy poza-skokowe uzyskała 4 poziom trudności. Za jakość uzbierała 5.13 pkt.
  • Najlepiej ocenione komponenty to "performance" i "interpretacja" (zyskały po 9.46 pkt).

#3. Kaori Sakamoto (JPN/ 79.84/ PB)

Now We Are Free (Gladiator) wydaje się być idealnym wyborem dla Kaori. Zawodniczka należy do tych o mocnej, sportowej jeździe ;). W zeszłym sezonie widzieliśmy ją w dziełach (z różnymi miksami) Jana Sebastiana Bacha, w których starała się odnaleźć i pokazać, że pracuje nad klasyką.

Tegoroczna  muzyka z filmu Gladiator, łączy w sobie waleczności i dramaturgię. Wymaga zdecydowanej postawy, ale też wzniosłej oprawy (tanecznej i interpretacyjnej), dzięki czemu, Kaori, ma szansę na wykorzystanie naturalnych predyspozycji i wypracowanej elegancji. I jak widać, wykorzystała je najlepiej jak mogła. :)

  • Kaori czysto wykonała 2A, 3Lz, 3F+3T
  • Za elementy poza-skokowe uzyskała 4 poziomy trudności; za jakość 4.70 pkt.
  • Najlepiej oceniony komponent to umiejętności łyżwiarskie (9.29 pkt).

#4. Alexandra Trusova (RUS/ 74.60)

Aleksandra to kolejna zawodniczka spod „pióra” Dniila Gleikhengauza.

Do interpretacji muzyki z filmu Frida, podeszła z powagą i powściągliwością. Melodramatyzm jednak nie przysłonił istoty tanga i zgodnie z konwencją, taniec Aleksandry wydawał się surowy, chłodny, momentami nostalgiczny. Ale jak wspomniałam, taki się wydawał. By na taki wyglądał, zawodniczka musiała się dużo napracować.

Przyglądając się uważniej: w programie jest bardzo dużo pracy tułowiem, rozbudowane wprowadzenia i wyjściach do (jakżeby inaczej) efektownych piruetów i oczywiście znalazł się też popisowy Cantilever. Całość niepostrzeżenie porywa w wir surrealistycznego świata.

  • Nie da się ukryć, że upadła przy 3A, na dodatek zabrakło pełnej rotacji (ale skok został potrójny ;). Później przyszedł czas na lepszego 3F i pewną kombinację 3Lz+3T.
  • Podobnie jak koleżanki, za każdy z elementów poza-skokowych, uzyskała 4 poziom trudności.
  • W komponentach była bliska ocen 9.00, ale jednak nie przekroczyła 8.96 pkt.

#5. Wakaba Higuchi (JPN/ 73.51)

Jako jedyna wykonała 3A. Na dodatek pewnie i starannie, co przysporzyło jej dodatkowych pkt za jakość wykonania. Szkoda, że w 3Lz+3T i 3F nie obyło się bez wad.

Sam program Your Song (Ellie Goulding, Elton John) należy do tych malowniczych. Określiłabym go jako „wiosenny”.

6. Young You (KOR/ 70.34) oraz 7. Loena Hendrickx (BEL/ 70.09) to zawodniczki, które cechują się zjawiskowym stylem jazdy i porywającym show. Potrafią też dobrze skakać. Niestety wczoraj (15.02) nie wyszło najlepiej. Young straciła za próbę 3A, który okazał się podwójny. Loena nie podoła swojemu 2A.

Na 8. miejscu, ze swoim Gypsy Dance, uplasowała się rezolutna Alysa Liu (USA/ 69.50); na 9. klasyczna artystka z muzyką F. Liszta Yelim Kim (KOR/ 67.78).

Jak widać na górze ⇈ zrobiło się ciasno. Niżej ⇊ nie jest "lepiej".

Między 10. A. Gubanovą (GEO/ 65.40) a 11. Mariah Bell (USA/ 65.38) różnica sięga 0.02 pkt; między 12. E. Brezinovą (CZE/ 64.31/ PB) a 13. Karen Chen (USA/ 64.11) niby więcej, bo 0.2 pkt. ;) Dodam, że Eliska Brezinowa, nareszcie, pokazała co potrafi i brawurowo przeszła przez kwalifikację. Sweet Dreams okazały się sweet dreamsami ;). Czeszka ustanowiła swój nowy rekord kariery.

Cztery kolejne zawodniczki, z miejsc od 16 do 19 uzyskały 61 pkt z ułamkiem. Podobnie i cztery panie z miejsc od 21 do 24, w tym Ekaterina Kurakova, mają na koncie pewną stałą, czyli 59 pkt, z różnym ułamkiem.

Wyjątkowo na IO 2022 do finału weszło 25 pań. Ostatnią szczęśliwą była Jenni Saarinen z Finlandii. Jej wynik to 56.97 pkt.

Przy tak znikomych różnicach, możemy spodziewać się wiele "wędrówek". Oj! Zapowiada się emocjonująca walka. 
 

Wyniki (jak zawsze) znajdują się na stronie ISU TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moi Drodzy!
Proszę o niekomentowanie, słuszności czy braku słuszności, decyzji wykluczenia Rosjan z zawodów. Znając życie na blogu powstałby wielki zgrzyt, który przysłoniłby piękno sportu.

Dziękuję :)

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, , skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.