sobota, 3 listopada 2018

Programy krótkie w Helsinkach

W konkurencjach par sportowych i solistek nikt nie obronił się przed błędami. W konkurencji solistów pierwsza dwójka była znakomita, a w konkurencji  par tanecznych, jedynie cztery ostatnie pary zaliczyły kosmetyczne usterki.


Alina Zagitova (RUS), Nicole Della Monica / Matteo Guarise (ITA), Alexandra Stepanova / Ivan Bukin (RUS),  Yuzuru Hanyu oto zwycięzcy programów krótkich w Helsinkach.

W konkurencji solistów wygrał geniusz, czyli ten zawodnik posiadający nadludzkie zdolności. Chyba nie trzeba dalej pisać o kim mowa. Ale dla formalności napiszę. Chodzi tu oczywiście o Yuzuru Hanyu (JPN), który za swoje nowe arcydzieło, uzyskał 106.69 pkt. Otonal - Raul di Blasio zawierał bliskiego ideałowi 4S, wysokiej jakości 3Axla i premiowaną za umieszczenie jej w drugiej części programu bardzo dobrą kombinację 4T+3T. No i oczywiście nie można zapomnieć o zjawiskowych piruetach.

Na drugim miejscu uplasował się odmieniony Michal Brezina (CZE / 93.31). Czyściuteńki i trudny technicznie program Who Wants to Live Forever zawierał 4S+3T, 3F i umieszczonego w drugiej części programu 3Axla. Jaki to pozytywny wpływ na mężczyznę ma dobra żona :)

Trzeci Boyang Jin (CHN / 85.97) nie może poszczycić się czystym programem, ale na pewno walecznością. Po tym ratowanym 4Lz dodać jeszcze 3T (choć z upadkiem) to trzeba mieć w sobie niezwykłą determinację. Z 4T i 3A było już bezproblemowo. Na uwagę w prezentacji przez Boyanga While My Guitar Gently Weeps, zasługuje coraz lepsze przygotowanie artystyczne.

W pierwszym dniu zmagań solistów Junhwan Cha (KOR /  82.82) zajmuje 4 lokatę. I patrząc na to co "wyprawia" pierwsza trójka, może mu być ciężko wywalczyć drugie podium. Natomiast 5 lokata Andreia Lazukina (RUS / 82.54) jest jego sukcesem. W zeszłym sezonie startował raz i był 10. Za nim na miejscu 6 pojawił się zawodnik, który jest przyzwyczajony do bycia wyżej. Ale słaby pokaz skokowy przysporzył Mikhailowi Kolyadadzie (RUS / 81.76) trudną pozycję (ale nie niemożliwą) do wskoczenia na podium.W konkurencji par sportowych w pierwszym starciu na prowadzenie wysunęli się Nicole Della Monica / Matteo Guarise (ITA / 68.18). Najmocniejszymi punktami ich popowo-rockowego programu krótkiego Never Tear Us Apart - Joe'a Cocker'a były elementy poza-skokowe. Problem sprawił 3S w wykonaniu Nicole. Ale ogólnie był to z tych dobrze opracowanych i solidnie wykonanych programów.

Drudzy Natalia Zabijako / Alexander Enbert (RUS / 67.59) stracili do liderów ponad połowę punktu. Klasyka jaką prezentują w tym sezonie (Aleksander Newski  - Sergeja Prokofjewa) jak zawsze charakteryzuje się dopasowanymi do tematu kostiumami i atrakcyjnym pokazem. Niestety na tafli w Helsinkach zaliczyli poważny błąd, a mianowicie upadek Alexandra przy 3T.

Trzecimi w programie krótkim okazali się debiutujący Daria Pavliuchenko / Denis Khodykin (RUS / 63.80). Ich subtelny program When Winter Comes  Andre'a Rieu, zawierał większość elementów zarówno na wysokim poziomie trudności jak i jakości. Niemniej jednak Denis potknął się w krokach przez co uzyskali za nie zaledwie poziom 2 i minusowe oceny za jakość wykonania. Przypomnę, że ten duet nie jest "jakimś tam" duetem. Bowiem  są to Mistrzowie Świata Juniorów 2018 i brązowi medaliści z FJGP 2017/18.

Z ponad punktową stratą do Rosjan, na czwartym miejscu znaleźli się Miriam Ziegler / Severin Kiefer (AUT / 62.69).

Ale żeby Tae-ok Ryom / Ju-sik Kim (PRK) byli dopiero piąci i uzyskali zaledwie 56.87 pkt.? No, to nie napawa optymizmem. Za nimi z kosmetyczną stratą są Deanna Stellato / Nathan Bartholomay (USA).U pań program krótki wygrała Alina Zagitova (RUS / 68.90). Jednak w kiss & cry nie była zadowolona (nawet polały się łzy), a to z powodu nieudanej kombinacji 3Lz+3Lo. Na rozpoczęcie jej malowniczego i rozczulającego Upiora w Operze, ze wspomnianej kombinacji 3+3 pozostało 3+1. A jak wiadomo w programie krótkim nie ma mowy o skokach pojedynczych, więc to tak jakby kombinacji nie było wcale. Na szczęście później już było doskonale, same poziomy 4 i wysokie noty za jakość wykonania pozostawiły rywalki daleko w tyle.

Najbliżej niej jest oczywiście druga w SP, ale z poważną stratą ponad 5pkt.,  radosna Yuna Shiraiwa (JPN / 63.77). W Nightmare i All Aboard potrafi wykorzystać atuty jakie daje muzyka. Jeśli chodzi o technikę to sięga po trudną kombinację 3Lz+3T, jednak nad krokami i piruetami musi jeszcze popracować.

Na miejscu trzecim z minimalną stratą do Japonki, uplasowała się Loena Hendrickx (BEL / 63.17). Wraz Celine Dion i It's All Coming Back To Me Now ujmuje słodyczą. Niestety Belgijka straciła przez dokrętki ;), jednak nie na tyle by w kombinacji 3Lz+3T i 3F pojawił się symbol << (degradacja).

Czwarta Stanislava Konstantinova (RUS / 62.56) poważnie zagraża konkurentkom z dwóch ostatnich miejsc podium. U niej też pojawiła się kombinacja 3Lz+3T i 3F, chociaż z upadkiem, ale jednak daje sygnał, że trzeba się z nią liczyć. 

Mistrzyni 4 Kontynentów 2018 Kaori Sakamoto (JPN / 57.26 / miejsce 7) i będąca już nawet szóstą zawodniczką MŚ 2015 Rika Hongo (JPN / 51.11 / miejsce 11) jak widać nie popisały się formą. 

Natomiast wysoką formą popisali się Alexandra Stepanova / Ivan Bukin (RUS / 78.18). Ich wielowymiarowy taniec rytmiczny (tango i paso doble), za Twizzle i podnoszenie po łuku uzyskało poziom 4, a za wszystkie kroki poziom 3. Nawet za kroki Tanga Romantica, a to jak widać po raportach jest wyczyn. Madison Hubbell i Zachary Donohue w swym dorobku z GP, mają jak na razie poziomy 3 i 2 oraz 1 i 3.

Za Rosjanami z notą 77.36 uplasowali się Charlene Guignard / Marco Fabbri (ITA). W porównaniu z występem na Skate America poprawili się o ponad 2 pkt.. W Helsinkach lepiej wykonali pierwszą sekcję kroków TR (poziom 4) i kroki po przekątnej (poziom 3), natomiast słabiej wypadła druga sekcja kroków TR (poziom 2). Bez zmiennie na poziome 4 zaprezentowali Twizzle i podnoszenie stacjonarne. Szkoda, że stracili 1 pkt. za przekroczenie czasu. Tam chodziło o to, że najpierw włączyli im niewłaściwą muzykę, a później nie mogli się doczekać aż się zacznie i jeszcze mieli wrażenie, że płynie wolniej niż powinna.


Na miejscu trzecim z dorobkiem 71.40 pkt. znaleźli się Lorraine McNamara / Quinn Carpenter (USA). Ich tango w połączeniu z walcem poziomy 4 uzyskało z Twizzle i podnoszenie rotacyjne. A za obowiązkowe sekcje kroków tanga odpowiednio poziom 2 i 3.

Miejsce 4 zajęli Wicemistrzowie Świata Juniorów 2018 Christina Carreira / Anthony Ponomarenko (USA / 66.93). Za nimi z wynikiem 66.25pkt. uplasowali się Sara Hurtado / Kirill Khaliavi (ESP).

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.