środa, 16 listopada 2022

MK John Wilson Trophy 2022 - grand prix solistek

Pierwszy start w tegorocznym grand prix Mai Mihary (JPN) zakończył się sukcesem. Bez pomocy koleżanek ;) wywalczyła złoty medal. Japonka zaprezentowała dwa mocne programy i w korespondencyjnej rywalizacji ustępuje tylko swojej rodaczce Kaori Sakamoto.


Kto na podium solistek?

1. Mai Mihara (JPN) - Mistrzyni 4 Kontynentów 2022
2. Isabeau Levito (USA) - podwójnie srebrna medalistka GP 2022
3. Anastasiia Gubanova (GEO) - 7. Europejka, 6. zawodniczka świata i 11. z IO.

Reprezentantka gospodarzy Natasha McKay (GBR) zajęła 11. miejsce.

#1

Mai Mihara (JPN/ 217.43) w programie krótkim wykorzystuje muzykę z dramatu wojennego Wesołych Świąt, pułkowniku Lawrence (Ryuichi Sakamoto). Delikatny taniec, wyważona ekspresja, precyzyjnie ułożona choreografia zachwycają spójnością i poetyką opowieści. Jednym słowem Mai i japońska linia melodyczna przenikają się idealnie.

W technice było równie pięknie :) Wszystkie elementy poza-skokowe uzyskały najwyższy poziom. Bardzo dobry 2A i kombinacja 3Lz+3T dodatkowe oceny za jakość. Jedynie zachwiany 3F nieco stracił, ale nie zaprzepaścił pierwszego miejsca.

W sumie za SP zdobyła 72.23 pkt. Swoje pierwsze miejsce zawdzięcza 0.17 pkt przewadze nad rywalką. W programie dowolnym Mai powiększyła swoją przewagę. W drugim starciu wygrała z Amerykanką o 1.52 pkt.

Kolejna zjawiskowa odsłona talentu Mai El Amor Brujo przyniosła jej 145.20 pkt. Program dowolny do baletu hiszpańskiego kompozytora Manuela De Falla w wydaniu Japonki to płomienna i widowiskowa propozycja. Nie brak w niej miejsca zarówno dla wytwornych ruchów jak i charakternych trików.

Podczas przejazdu widać było skupienie i niepokój związany z utrzymaniem pozycji liderki, stąd pewne braki w interpretacji, ale gra toczyła się o poważną stawkę, więc nie ma się co dziwić.

W programie Japonka wykonała siedem skoków potrójnych. Dwa z nich miały małe kłopoty (3F i 3T w kombinacji z 2A). Pozostałe jak np. 3Lz+3T czy 3Lz+2T+2Lo zyskiwały na jakości.

Drugi raz Mai Mihara pojawi się na Grand Prix Espoo (aż dziwne, że nie na NHK ;)

#2

Isabeau Levito (USA/ 215.74/ PB) trzymała się blisko Mai Mihary, ale nie zdołała jej pokonać na żadnym etapie. Cały czas plasowała się na drugiej pozycji.

Amerykanka poprawiła swoje wyniki ze Skate America. Mało tego, dwa z nich (tj. za FP - 143.68 i za całość) stanowią jej nowe rekordy kariery. Za SP zdobyła 72.06 pkt (jej rekord to 72.50).

Jeśli mówimy o "zjawiskowości" programów to Isabeau zdecydowanie może się takimi poszczycić. Czarująca w hiszpańskiej balladzie Noche Mas (Yasmin Levy) oraz wysublimowana w Dulsea Si Tandra Mea Fiara (Catalina Caraus, Evgeni Doga) ukazuje swoje artystyczne wyczucie.

W zasięgu Isabeau są kombinacje: 3Lz+3T i 3Lz+3Lo.

Z dwoma drugimi miejscami czeka na potwierdzenie kwalifikacji do finału GP.

#3

Anastasiia Gubanova (GEO/ 193.11) to kolejna zawodniczka ze "zjawiskowymi" programami.

W programie krótkim lekka i eteryczna. Z niezwykłą swobodą ruchów i naturalną gracją interpretuje muzykę Istanbul Wedding i Historiette (Fabrizio Paterlini).

Mocny program krótki, oceniony na 66.82 pkt zawierający 2A, 3F+3T i 3Lz, zapewnił Gruzince trzecie miejsce.

W programie dowolnym Anastasiia zabrała widza w świat romantycznego Bollywood. Do inscenizacji dźwięków Latika’s Theme (A.R. Rahman Ft. Suzanne) i Ringa Ringa używa charakterystycznych gestów zaczerpniętych z klasycznych hinduskich tańców.

Początkowo wszystkie elementy zostały zaliczone jako prawidłowo wykonane i prognoza za technikę wynosiła 68.30 pkt. Po przeanalizowaniu spadła do 63.91.

Skąd taki spadek? Minimalne dokrętki w 3Lo i 3F (w kombinacji z 2T+2T) skutkowały obniżeniem ocen za jakość wykonania, ponadto zmiana poziomów: za piruet w pozycji wagi z 4 na 2 i za kombinację piruetów z 4 na 3, narobiły sporych szkód.

Bez zarzutu okazały się za to kombinacje 3Lz+3T i 3F+3T oraz 2A, 3S, 2A solo.

Nota 126.29 pkt to piąty wynik zawodów.

Anastasiia ponownie spotka się z Maią Miharą w Finalandi.

#4

Young You (KOR/ 191.36) po niepowodzeniu w programie krótkim (startowała z gorączką, więc nie mogło być inaczej), z nową siłą przystąpiła do programu dowolnego. Wynik 130.15 pkt za FP był trzecim wynikiem zawodów. 

Young You startowała na Skate Canada, gdzie zajęła 3. miejsce.

#5

Ekaterina Kurakova (POL/ 190.44) wprowadziła do rywalizacji dużo pozytywnej energii. Dynamiczne, rytmiczne, radosne a przede wszystkim bardzo ekspresyjne programy zdecydowanie rozruszały publiczność. ;).

Technikę można śmiało określić jako dobrą. Przy 3Lz pojawiała się literka "q", czyli taki sygnał, żeby uważać na rotację. Proponuję uznać to za znak rozpoznawalny Katii 😉😄. Takie jej logo i wszystko będzie w porządku. :)

Nasza reprezentantka zdobyła odpowiednio 63.49 za SP i 126.98 za FP. Dwa razy czwarta ostatecznie zajęła piątą lokatę. W programie dowolnym pokonała Gubanovą.

Wcześniej na Skate America również była 5. W sumie zdobyła 14 pkt rankingowych cyklu GP 2022/23.

#10 i #12

W drugim swoim starcie Gabrielle Daleman (CAN/ 163.77) zajęła 8. miejsce. Na Skate Canada była 10.

Powracająca po kontuzji stopy Bradie Tennell (USA/ 153.19) zajęła ostatnie 12. miejsce. Szkoda, szkoda tej zawodniczki. Mam nadzieję, że obecne kłopoty są spowodowane chwilowym osłabieniem i niebawem Bradie odzyska swoją formę i nie zostanie z łatką "obiecującej".

Dwukrotna mistrzyni USA, brązowa medalistka 4CC, wielokrotna medalistka zawodów grand prix i challengera nie startowała w sezonie olimpijskim. Teraz wraca z nowym sztabem szkoleniowym. Głównym trenerem został Benoit Richaud.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moi Drodzy!
Proszę o niekomentowanie, słuszności czy braku słuszności, decyzji wykluczenia Rosjan z zawodów. Znając życie na blogu powstałby wielki zgrzyt, który przysłoniłby piękno sportu.

Dziękuję :)

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, , skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.