niedziela, 25 listopada 2012

Podsumowanie NHK 2012

Na NHK gospodarze wywalczyli cztery medale (dwa złote i dwa srebrne). Amerykanie też mają wiele powodów do zadowolenia, ich wynik to złoto i cztery medale brązowe. A Rosjanie w prawdzie mają ich tylko dwa (złoto i srebro), ale zawodnicy którzy zdobyli cenne krążki, wywalczyli również prawo startu w Finale Grand Prix 2012.

Na zakończonym NHK 2012 na samym końcu wystąpiły pary sportowe i zgodnie z przepowiedniami Vera Bazarova / Yuri Larionov (RUS) z dorobkiem 192.02pkt. pokonali pozostałe duety. Na drugim miejscu zawody zakończyli Kirsten Moore-Towers/Dylan Moscovitch (CAN) - 180.63, a na trzecim Marissa Castelli/Simon Shnapir (USA) - 174.51. Ponad to duety z podium, zarówno w programach krótkich jak i dowolnych zajmowali takie same miejsca. :)

Więcej zmian przypadło na konkurencja solowe. Wśród pań wygrała Mao Asada (JPN), gdzie w programie krótkim jeszcze była najlepsza, to już program dowolny  byłby na miejscu drugim. Jednak suma 185.27 pozwoliła wywalczyć zwycięstwo. Na drugim miejscu zaszło sporo interesujących zmian, po pierwsze Akiko Suzuki (JPN) w sumie zdobyła 185.22 pkt. - czyli 0,05 mniej niż zwyciężczyni, czyli o mały włos nie wygrała całych zawodów. Ale to jeszcze nic, szokujące jest to, że takie zwycięstwo zapewniłaby sobie awansem z miejsca piątego, jakie zajmowała po shorcie. W rezultacie, jej free program był najlepszy, a suma punktów dała jej miejsce drugie. I prawo startu w Finale.
Na trzecim miejscu mniejsze zmiany, ale zawsze zmiany. Mirai Nagasu (USA) po programie krótkim zajmowała miejsce drugie, ale w punktacji łącznej tj. program krótki + dowolny dał jej 176.68 pkt i medal brązowy. A Zijun Li (CHN), po programie krótkim była trzecia, ale w sumie zawody zakończyła na miejscu czwartym z ilością 176.68 pkt.

Panowie to zwycięstwo dla Yuzury Hanyu (JPN) z dorobkiem 261.03 i pokonaniem swego rodaka, utytułowanego Daisuke Takahashi (JPN), który zgromadził blisko o 10 punktów mniej tj. 251.51. Na miejscu trzecim zawody zakończył Ross Miner (USA), który awansował z miejsca czwartego, jakie zajmował po programie krótkim. Jego dorobek to 235.37.
Zaskoczeniem jest - dopiero czwarte miejsce Javiera Fernandeza (ESP) - po programie krótkim był trzeci, ale sam program dowolny sytuowałby go dopiero na miejsce piąte. Pisze dopiero bo to jest zawodnik, przypnę jeszcze raz, który jest podopiecznym Briana Orsnera i który pokonał Patricka Chana. W sumie Hiszpan uzyskał 232.78 pkt. i na szczęście dzięki miejscu pierwszego i teraz miejscu czwartemu  Javier zakwalifikował się jako ostatni do Finału Grand Prix.

Meryl Davis/Charlie White (USA) oczywiście wygrali swoją konkurencje par tanecznych z dorobkiem 178.48. I wśród startujących nie mieli sobie równych. Największa rywalizacja odbyła się miedzy dwoma duetami (którzy spotykali się nie raz w kategorii juniorów), tj. Elena Ilinykh/Nikita Katsalapov (RUS) oraz Maia Shibutani/Alex Shibutani (USA). Po tańcu krótkim to Amerykanie wygrywali, ale w tańcu dowolnym Rosjanie pokazali, że to oni zasługują na wejście do Finału. I tak Rosjanie uzyskali 156.62, miejsce drugie i prawo do Finału, a Amerykanie 154.56 - i niestety rodzeństwo Shibutani nie będzie rywalizować w tegorocznym Finale Grand Prix. Jak na razie są na liście rezerwowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moi Drodzy!
Proszę o niekomentowanie, słuszności czy braku słuszności, decyzji wykluczenia Rosjan z zawodów. Znając życie na blogu powstałby wielki zgrzyt, który przysłoniłby piękno sportu.