czwartek, 29 listopada 2012

Solistki w Finale Grand Prix 2012

ISU Grand Prix 2012 - Solistki


Ashley Wagner (USA), 
Mao Asada(JPN), 
Kiira Korpi (FIN), 
Akiko Suzuki (JPN), 
Julia Lipnitkasia (RUS) 
i Elizaveta Tuktamisheva (RUS)
w Finale Grand Prix 2012 w Sochi.Ashley Wagner (USA)

Swój udział w Finale zawdzięcza dwóm wygranym tj. na Skate America oraz na TEB. Jej obecny rekord sezonu wywalczony we Francji wynosi 190.63 pkt.

Na zawodach Trophy Eric Bompart widzieliśmy zmieniony program krótki pod względem technicznym. Ashley wprowadziła do niego kombinację 3Lz+3T oraz 3F solo (zamiast 3F+2T, 3Lo), dodatkowo zmieniła kolejność wykonywanych elementów. W programie dowolnym skakała trójkombinację 3F+2T+2T oraz pięć skoków potrójnych. Mocną stroną jej programów jest „lekkość” oraz piękne piruety. Szczególnie ten z odchyleniem tułowia często uzyskuje poziom 4.

Short program
Najlepszy wynik to 63.09 pkt. uzyskany na TEB.
Muzyka: The Red Violin by John Corigliano and Joshua Bell.


Free program
Najlepszy wynik to 127.79 uzyskany na Skate America
Muzyka: Samson and Delilah by the Cincinnati Pops Orchestra.Mao Asada (JPN)
 
Wygrała dwa zawody w Chinach i Japonii, dzięki czemu nie miała wątpliwości, co do udziału w Finale. Swój rekord sezonu uzyskała w Japonii i wynosi on 185.27 pkt.

Jest to zawodniczka, „kompletna”, która bez sprzecznie wygrywa zarówno techniką, zachwyca komponentami oraz imponuje najwyższym poziomem za elementy poza skokowe, które obfitują w poziom 4. W shorcie prezentuje 2A, 3Lo oraz kombinację 3F+2Lo natomiast program dowolny to trójkombinacja 3F+2Lo+2Lo lub jak w Japonii 3Lo+2Lo+2Lo. Jak można zauważyć na NHK pozmieniała nieco w skokach w porównaniu ze startem w Chinach. Jednak dodatkowe pięć skoków z trzema obrotami to minimum w programach Mao Asady.  

Short program
Najlepszy wynik również uzyskany w Japonii to 67.95pkt.
Muzyka: I Got Rhythm variations by George Gershwin.


Free program
Najlepszy wynik to 118.87 pkt., który osiągnęła na Cup of China.
Muzyka: Jezioro łabędzie by Peter I. TchaikovskiKiira Korpi (FIN) 

W Chnich była trzecią, ale zwycięstwo w Rosji zapewniło jej awans do Finału. Obecne rekordy sezonu zawdzięcza, właśnie udanemu startowi na Rostelecom, gdzie osiągnęła w sumie 177.19 pkt.

Elementy poza skokowe (często na poziomie 4) oraz komponenty to jest to, czym Kiira potrafi się zdecydowanie obronić i plasować w czołówce najlepiej prezentujących się zawodniczek. Dzięki tym umiejętnościom może wykorzystać (szczególnie w programie krótkim) nieco łatwiejsze skoki w postaci 3T+2T, 3Lo i 2A. Program dowolny w tym sezonie zawiera trójkombinację 3S+2T+2Lo oraz pięć różnych skoków potrójnych.

Short program
Najlepszy wynik to 61.55.
Muzyka: The Girl With Flaxen Hair by Claude Debussy.


Free program
Najlepszy wynik to 115.64.
Muzyka: Once Upon a Time in America by Ennio MorriconeAkiko Suzuki (JPN) 

Podobnie jak Kiira rekordy zdobyła na jednych zawodach. W przypadku Akiko były to zawody w Japonii, gdzie zajęła miejsce drugie. Startowała na początku sezonu w Kanadzie, gdzie zajęła taka samą lokatę jak na NHK. Jej obecny rekord to 185.22 pkt.

Pomimo, że w Japonii nie najlepiej wypadła w programie krótkim i tak pobiła swój rekord z Kanady. Ambitnie wykonując kombinację 3T+3T, 3Lz, 2A, niestety z wieloma błędami. Tak samo błędy w skokach wkradają się do programu dowolnego, który zawiera trójkombinację 3Lz+2T+2T i aż sześć skoków potrójnych. W elementach poza skokowych na początku sezonu oceniano je na poziom 3. Ale już na NHK w programie dowolnym zachwyciła wszystkimi piruetami, za które przyznano poziom 4.

Short program
Najlepszy wynik to 58.60.
Muzyka: Battle Without Honour or Humanity (from "Kill Bill" soundtrack) by Tomoyasu HoteiMalaguena (from "Once Upon a Time in Mexico" soundtrack) by Robert Rodriguez.


Free program:
Najlepszy wynik to 126.62.
Muzyka: O (from Cirque du Soleil)


Julia Lipnitskaia (RUS) 

Druga w Chinach i trzecia we Francji. Do Finału weszła na pozycji piątej. Z rekordem na poziomie 179.31 pkt, który uzyskała na TEB. I tak młoda Rosjanka w prawdzie była tam trzecią, ale z lepszymi wynikami niż tymi z Chin.
Wyniki świadczą, że w Paryżu konkurencja była na najwyższym poziomie z Ashley Wagner (USA) oraz Elizavetą Tuktamyshevą (USA) na czele.

Wspaniałe piruety to znak rozpoznawczy Julii. Nad komponentami musi popracować, ale jest dopiero u progu swej kariery także musi swoje odczekać. Pod względem skoków w programie krótkim prezentuje 3Lz+3T, 3F oraz 2A, choć ich wykonanie nie jest zawsze w najlepszym stylu. Trudniej przewidzieć jak zachowa się w programie dowolnym, bowiem w Chinach zabrakło trójkombinacji, a we Francji była złożona z 2A+3T+2T (w miejsce 2A solo). Podobnie nastąpiła zmiana w kombinacji 3Lz+2T (skakanej w Chinach) na rzecz 3Lz solo. A czym zaskoczy w Rosji??

Short program
Najlepszy wynik to 63.55.
Muzyka: Sabre Dance (modern arrangement) by Aram Khatchaturian.


Free program:
Najlepszy wynik to 115.76.
Muzyka: Dziadek do orzechów by Peter I. Tchaikovski.Elizaveta Tuktamysheva (RUS) 

Było groźnie gdyż pierwszy start na Skate Canada nie zapowiadał awansu – była dopiero czwarta. Znacznie lepszy start zaliczyła we Francji. Oprócz miejsca drugiego, uzyskała rekordy sezonu. Za obie części konkurencji jej rekord wynosi 179.62 pkt.

Mocna skokowo (szczególnie w potrójnym Lutzu). Bez problemu w shorcie skacze 3Lz, 3T+3T, 2A oraz trójkombinację 3S+2T+2Lo w programie dowolnym. Ponad to prezentuje pięć skoków z trzema obrotami. Czasem uda jej się uzyskać poziom 4 za piruety, jednak sędziowie nie zachwycają się jej sekwencją kroków. I niestety w porównaniu z rywalkami z Finału najsłabiej wypada również pod względem komponentów.

Short program
Najlepszy wynik to 58.26.
Muzyka: Adios Nonino by Astor Piazzolla.


Free program:
Najlepszy wynik to 121.36.
Muzyka: Dark Eses – Czarne Oczy.


Na liście rezerwowej znalazły się:
Christina Gao (USA)
Mirai Nagasu (USA)
Kanako Murakami (JPN)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.