piątek, 7 grudnia 2012

Finał Grand Prix 2012 - Short Program Juniorów


Dzień pierwszy Finału Grand Prix należał do Juniorów, którzy zaprezentowali się w swoich programach/tańcach krótkich. Tak zwane short’y mają to do siebie, że zawodnicy wykonują ściśle określone elementy, z lepszym lub czasem z gorszym skutkiem. 
Zawody w Rosji rozpoczęli Soliści, w których najlepszym okazał się Joshua FARRIS (USA/ 74,53). A zaraz za nim uplasował się reprezentant Rosji Maxim KOVTUN (72,52) oraz drugi z Amerykanów Jason BROWN (69,43).

Choć na razie panowie z „pierwszej trójki” zajęli miejsca identyczne, z jakich awansowali do Finału to jak widać, różnice punktowe nie są przytłaczające i ostateczny wynik nie jest przesądzony. Także nawet będący na miejscu czwartym Ryuju HINO (JPN/ 67, 55) (video) ma realne szanse na podium. Na piątym miejscu jak na razie plasuje się Keiji TANAKA (JPN/61, 74), (video) natomiast stawkę zamyka Boyang JIN (CHN/ 60,73) (video).

Lider po shorcie (Joshua Harris - video) zaczął od słabego 3A, ale za to zaimponował kombinacją 3Lz+3T oraz 3F. Ponad to uzyskał aż trzy poziomy czwarte za elementy poza-skokowe i najlepszą notę za komponenty. Będący na drugim miejscu Maxi Kovtun (video) zaprezentował taki sam zestaw skoków, jednak jemu przytrafił mu się błąd w 3F oraz uzyskał jeden poziom czwarty za kombinację piruetów. Natomiast Jason Brown (video) tak zachwycił elementami poza-skokowymi, że za każdy z nich przyznano ten najwyższy poziom. Jedynym słabszym momentem w programie Amerykanin był 2F.

Wśród par tanecznych stawce przewodzą Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN (RUS) z dorobkiem 61,18 pkt (video). W przeciwieństwie do solistów duet ten jak na razie deklasuje przeciwników. Przede wszystkim tak wysoka nota wzięła się z oceny za imponujące Twizzle, podnoszenia oraz obowiązkową sekwencję kroków, – za które przyznano im poziom 4.
Na miejscu drugim znajdują się, odnoszący w tym sezonie sukcesy Francuzi tj. Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON (video) z wynikiem 54,79. Chociaż poziom 4 uzyskali tylko za Twizzle i podnoszenie, a pozostałe to poziomy 1 i 2 to ich ocena za komponenty jest bardzo zbliżona do oceny duetu Rosyjskiego.
Wielce zadowoleni musi być także trzeci duet - Anna YANOVSKAYA / Sergey MOZGOV (RUS/ 53,03/ video). Ich zadowolenie wynika z tego, że do Finału awansowali z miejsce szóstego, więc teoretycznie patrząc do tej pory wypadali najsłabiej. A tu proszę dwa poziomy 4 (za podnoszenie i sekwencję kroków), dwa poziomy 3 (za drugą sekwencję i Twizzle) oraz jeden poziom 2 (za kroki po kole).

Na pozostałych miejscach z niewielką stratą plasują się: Alexandra ALDRIDGE / Daniel EATON (USA/52,60/video), Evgenia KOSIGINA / Nikolai MOROSHKIN (RUS/50,45/video) oraz Valeria ZENKOVA / Valerie SINITSIN (RUS/50,39/video).


Elena RADIONOVA (RUS) (video) choć wykonała program nie bez problemów. Prowadzi w konkurencji solistek. Jej wynik to 60,90, a program zawierał trudną acz udaną kombinację 3Lz+3T i niestety słabszego 3F oraz 2A. Natomiast elementy poza-skokowe uzyskały poziomy 4. Za nią plasuje się Hannah MILLER (USA), (video) która wykonał swój program bez zarzutu. Prawidłowo wyskakała 2A, 3F oraz kombinacje 3Lo+2Lo i podobnie jak liderka uzyskała poziomy 4 za wszystkie elementy poza-skokowe. No i niebezpiecznie pod względem punktów (59, 18) zagraża reprezentantce gospodarzy. Dodam jeszcze, że Amerykanka weszła do finału z pozycji piątej. Za nią z niewielką stratą plasuje się druga reprezentantka Rosji tj. Anna POGORILAYA (RUS) (video) z dorobkiem 57,94. Anna wykonywała skoki identyczne, co jej rodaczka (miała problemy z 3F), poziomy 4 uzyskała za piruety, natomiast sekwencję kroków oceniono na poziom 3.

Czwartą po programie krótkim jest Angela WANG (USA/51,16) (video), piątą Satoko MIYAHARA (JPN/49,60) (video), a na końcu jak na razie Leah KEISER (USA/47,23) (video). Każda z pań tych „poza podium” miała problemy z kombinacją, gdzie Angela jeszcze zdołała skoczyć 3Lz+1T tak dwie ostatnie panie drugiego skoku nie wykonały.


Na koniec dnia startowały pary sportowe miedzy, którymi toczy się niemal wyrównany bój. Po pierwszej części zawodów prowadzą Lina FEDOROVA / Maxim MIROSHKIN (RUS) (video) z dorobkiem 54,37. Najlepiej zaprezentowali się w podwójnym twiście, za który przyznano im poziom 4 oraz oceny in plus, za jakość wykonania. Także sekwencja kroków, czy podnoszenie uzyskały poziom 4. Ponad ich program zawierał czystego 2A solo oraz solidnego wyrzucanego 3 Salchowa. Kombinację piruetów oceniono na poziom 3, natomiast spiralę śmierci na 1. Za gospodarzami uplasował się duet Margaret PURDY / Michael MARINARO (CAN) (video) z wynikiem 51,83 pkt. Najlepszymi elementami Kanadyjczyków były podnoszenie, sekwencja kroków oraz kombinacja piruetów – za które uzyskali poziom 4, a także potrójny wyrzucany Salchow spotkał się z uznaniem w ocenie jakości. Najlepiej też wypadli w ocenie za komponenty (25, 57 – wynik Rosjan to 25,50, mała różnica, ale zawsze to różnica). Na miejscu trzecim ponownie gospodarze czyli duet Vasilisa DAVANKOVA / Andrei DEPUTAT (RUS) (video). Ich wynik to 51,34 osiągnięty za niemal bezbłędny program. Zaprezentowali ten sam zestaw skoków, co wyżej sklasyfikowani rywale, a także uzyskali dwa poziomy 4 (za podnoszenie i kombinację piruetów).

Miejsce czwarte zajmują Maria VIGALOVA / Egor ZAKROEV (RUS/50,79) (video), piąte - Xiaoyu YU / Yang JIN (CHN/50,34) (video), a szóste - Brittany JONES / Ian BEHARRY (CAN/48,11), a których rekord sezonu wynosi 51,70. (video)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.