poniedziałek, 3 grudnia 2012

Panowie w Finale Grand Prix 2012

Patrick Chan (CAN), 
Yuzuru Hanyu (JPN), 
Takahiko Kozuka (JPN),
 Tatsuki Machida (JPN),
 Daisuke Takahashi(JPN) 
Javier Fernandez (ESP) 
w Finale Grand Prix 
2012
w Sochi.
Patrick Chan (CAN)

Drugi w Kanadzie, zwycięzca w Rosji.
Na Skate Kanada w swoim shorcie wyskakał kombinację 3T+3T oraz 3A i 3Lz. Na Rostelecom podjął próbę kombinacji z toeloopem poczwórnym (tylko, że z 1T).
Program dowolny na obydwóch zawodach zawierał trójkombinację 3F+1Lo+2S, ale znając umiejętności Kanadyjczyka, można liczyć, że tego tak nie zostawi. Na dotychczasowych zawodach również przydarzały mu się „wpadki” w postaci skoków podwójnych.
W elementach poza-skokowych wykazuje dużą precyzję i można u niego zaobserwować w większości poziomy 4. Ponad to zawsze uzyskuje wysokie noty za komponenty. Wśród rywali, którzy znajdują się w Finale jedynie Patrick Chan przekroczył notę 90 punktów (dokładnie 92.70 za program dowolny).

Rekord sezonu: 262,35 uzyskany w Rosji

Program krótki
Rekord sezonu: 85,44
Muzyka: Elegie in E-Flat Minor - Sergei Rachmaninov

Program dowolny
Rekord sezonu: 176,91
Muzyka: La Boheme - Giacomo PucciniYuzuru Hanyu (JPN)

Drugi w Sanach Zjednoczonych, pierwszy w Japonii.
W shorcie skacze 4T solo i stawia na kombinację 3Lz+3T ( i to z bonusem punktowym) oraz obowiązkowego 3A.
W programie dowolnym skacze dwa poczwórne skoki 4T oraz 4S – niestety do tej pory nie udał się w czystej postaci. Ponad to u Japończyka brakuje trójkombinacji. Co więcej…Y. Hanyu na zawodach NHK wprowadził kilka zmian w stosunku do programu, jaki zaprezentował w USA, także trudno określić, czym zaskoczy w Rosji. Na pewno uraczy wszystkich elementami, poza-skokowymi, które bardzo często osiągają najwyższy poziom. A i komponenty przy dobrym programie łamią barierę, 80 pkt. Dodam, że Hanyu wypada najlepiej w części za technikę uzyskując 88.93pkt. (dla porównanie P.Chan ma na razie najlepszą ocenę na poziomie 84.21).

Rekord sezonu: 261, 03 uzyskany na NHK, podobnie jak za short oraz free.

Program krótki
Rekord sezonu: 95,32
Muzyka: Parisienne Walkways - Gary Moore


Program dowolny
Rekord sezonu: 165,71
Muzyka: Notre-Dame de Paris soundtrack - Riccardo CoccianteTakahiko Kozuka (JPN)

Zwyciężył na Skate America, w Rosji przegrał z Patrickem Chanem i w konsekwencji zajął miejsce drugie.
Podobnie jak rodak (Y.Hanyu) w shorcie skacze 4T (choć na razie z błędami) 3A oraz kombinację 3Lz+3T (z bonusem). W programie dowolnym prezentował trzy kombinacje: 3A+2T+2Lo, 4T+2T i 3Lz+3T. Skoki solo to 4T, 3A, 3F, 3Lo oraz 3S – czyli pełna gama umiejętności. W Ameryce zachwycił pod względem komponentów (84.28), chociaż za elementy poza-skokowe sędziowie wolą przyznawać poziomy 3 (od czasu do czasu pojawia się 4 poziom za piruety).

Rekord sezonu: 251,44 (każdy z nich uzyskany na Skate America).

Program krótki
Rekord sezonu: 85,32
Muzyka: Concert Overture (from "Exodus") - Karol SzymanowskiProgram dowolny
Rekord sezonu: 166,12
Muzyka: Introduction et Rondo Capriccioso Op. 28 - Camille Saint-SaensTatsuki Machida (JPN)

Na Skate America był trzeci za swoimi rodakami (tj. T.Kozuka, Y.Hanyu), natomiast na Cup of China pokonał najbardziej doświadczonego D. Takahashi. Tam też niespodziewanie odniósł swoje pierwsze zwycięstwo.
Na początku sezonu konsekwentnie skakał Flipa nie z tej krawędzi, co trzeba. Później się poprawił i jego kombinacja 3F+3T (choć słabsza niż ta z 3Lz) zaczęła zarabiać, a nie tracić na wartości. W shorcie stawia jeszcze na 3A oraz 3Lz solo.
W programie dowolnym również nie przedstawił trójkombinacji, tylko kombinacje: 3Lz+3T, 3F+2T oraz 3A, który ma zawierać „coś”, ale do tej pory jeszcze nie pokazał co to będzie. T. Machida także pokusił się na 4T, ale zarówno w USA jak i w Chinach próba zakończyła się upadkiem. Natomiast wielokrotnie za piruety uzyskał poziom czwarty piruety, a także poprawił w stosunku do początku sezonu polepszył sekwencję kroków. Nie ma się co dziwić, tej ocenie, gdyż w Choreografii swój udział miał, mistrz piruetów, niejaki Stephane Lambiel (SUI)

Rekord sezonu: 236, 92 w Chinach

Program krótki
Rekord sezonu: 83, 48 w Chinach
Muzyka: F.U.Y.A - C2CProgram dowolny
Rekord sezonu: 154, 17 w USA
Muzyka: Firebird - Igor StravinskiDaisuke Takahashi (JPN)

Dwa razy drugi – zarówno w Chinach jak i w Japonii ustąpił swoim młodszym kolegom z reprezentacji. Choć może mieć satysfakcję, gdyż przewyższa ich notą za komponenty. W shortcie skacze kombinację 3Lz+3T, (ale bez bonusa) 4T (cały czas z kłopotami) oraz 3A. Program dowolny zawiera 4T solo i w kombinacji z 2T. Podobnie jak Hanyu, czy Machina Takahashi jeszcze „nie ujawnił”, czy będzie skakał jakąś trójkombinację Do tej pory wprowadzał natomiast wiele zmian, choć żadna nie była błyskotliwa. W Chinach skakał 3Lz+2T i 3A +”coś”, co nie wyszło, natomiast w Japonii najpierw skakał ten element, żartobliwie nazwany - 3A +”coś”, później zaprezentował skoki solo, (3Lo i 3S) i w końcu poprawną kombinację 3Lz + 3T. W Finale może nas zaskoczyć kolejnym pomysłem, ale jest to szalenie doświadczony zawodnik, który nie bez nadziei może liczyć na podium.

Rekord sezonu: 251,51 swoje rekordy uzyskał w Japonii

Program krótki
Rekord sezonu: 87,47
Muzyka: Rock'n'Roll Medley (Hard Times) -  Noble (Thin Man) Watts,The Stroll  - Lawson Haggart Rockin' Band,Rudy's Rock - Bill Haley & The CometsProgram dowolny
Rekord sezonu: 164,04
Muzyka: I Pagliacci -  Ruggero LeoncavalloJavier Fernandez (ESP)

Sezon rozpoczął fantastycznie, dzięki zwycięstwu w Kanadzie oraz pokonaniu P. Chana na jego ojczystej ziemi. Potem coś się stało i Hiszpan przegrał podium, zajmując czwartą lokatę na NHK.
W Kanadzie jego short był bezbłędny. Skoki (4T, 3A i 3Lz+3T z bonusem) nie miały sobie równych, a elementy poza-skokowe już na początku sięgały poziomu 4. W programie dowolnym wspaniale skoczył 4S oraz kombinacje (każda z bonusem) 4T+2T, 3Lz+2T oraz 3F+1Lo+3S.
Jest to niewątpliwie bardzo taneczny zawodnik, potrafiący interpretować dźwięki muzyki, szczególnie te filmowe, z aktorskim zacięciem. Jeśli wykona swój program jak w Kanadzie może mieć ogromne szanse na podium.

Rekord sezonu: 253,94 uzyskany w Kanadzie

Program krótki
Rekord sezonu: 86,23 uzyskany w Japonii
Muzyka: The Mask of Zorro (soundtrack) -  James Horner


Program dowolny

Rekord sezonu: 168,07 uzyskany w Kanadzie
Muzyka: Charlie Chaplin Medley


Nie będzie to wielkim odkryciem, gdy dodam, że na pewno któryś z reprezentantów Japonii znajdzie się na podium.

Na koniec Lista Rezerwowa:
Jeremy Abbott (USA)
Florent Amodio (FRA)

Takahiko Mura (JPN)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.