poniedziałek, 4 marca 2013

Mistrzostwa Świata Juniorów 2013 - Solistki

Medale Mistrzostwa Świata Juniorów 2013 w konkurencji solistek należały do zdeterminowanej reprezentacji Rosji.

Złoto - Elena RADIONOVA

Srebro - Julia LIPNITSKAIA

Brąz - Anna POGORILAYA

Agata Kryger (POL) zawody zakończyła na miejscu 36.

W programie krótkim tylko jedna z Rosjanek zajmowała miejsce na podium.

W pierwszej części konkurencji udany start zaliczyły reprezentantki Stanów Zjednoczonych.

Na pierwszym miejscu po programie krótkim z dorobkiem 54.69 plasowała się Amerykanka Samantha Cesario. Ale kolejne cztery zawodniczki potraciły do liderki około jednego pkt. co nie przesądzało o ostatecznej kolejności tych mistrzostw. Druga Anna Pogorilaya (RUS) za swój short zdobyła 53.98, trzecia Courtney Hicks (USA) - 53.98, czwarta Julia Lipnitskaia (RUS) 53.86 i piąta Elena Radionova (RUS) - 53.48. Na miejscu szóstym i siódmym uplasowały się dwie Japonki z niemal identycznym wynikiem, a także nie pozbawione szans na wywalczenie medalu. Satoko Miyahara ma punktów 52.16, a Rika Hongo (52.15).

Samantha Cesario (USA) oprócz problemów z 3Lo (w kombinacji z 2T) zaprezentowała się bardzo dobrze pod względem jakości wykonania elementów. Jej udane skoki to 2A oraz 3F, a poziom 4 zdobyła za piruet z odchyleniem tułowia oraz ich kombinację w ostatnich sekundach programu.

Anna Pogorilaya (RUS) rozpoczęła dobrze od trudnej kombinacji 3Lz+3T, później skoczyła 3F (jednak ze złej krawędzi) oraz solidnego 2Axla. Poziom 4 zdobyła za te same elementy co Samatha, ale za skok do piruetu przyznano jej tylko poziom 1. Jej sukcesem jest najwyższa ocena za wartość techniczną.

Courtney Hicks (USA) zadziwiła piruetami (z poziomu 4) czy krokami z poziomu 3. Podjęła także próbę kombinacji 3Lz+3T, ale niestety sędziowie dopatrzyli się braku rotacji i odjęli za jakość wykonania.

Sensacyjnie Julia Lipnitskaia (RUS) uplasowała się na miejscu czwartym, z wysoką oceną za komponenty, ale przez kombinację 3Lz+1T czy złej krawędzi we Flipie zabrakło cennych punktów.

Piąta zawodniczka Elena Radionova (RUS) uzyskała najwyższą oceną za komponenty (25.26), ale podobnie jak u jej rodaczki Lipnitskai w programie krótkim niestety zawiodły skoki.

Agata Kryger w programie krótkim uzyskała 33.65, a to zabrakło by znaleźć się w czołowej 24. Reprezentantka Polski ukończyła zawody na miejscu 36.

Tradycyjnie wśród solistek program dowolny przyniósł zmiany.

Medale wywalczyły reprezentantki Rosji.

Po słabszych miejscach jakie zajmowały w programie krótkim zmobilizowały wszystkie siły i zawalczyły od podium.

E.Radionova
Mistrzynią Świata Juniorów z wynikiem 169.71 została debiutująca w zawodach tej rangi Elena Radionova. Pomimo, że rozpoczęła słabo, popełniając kilka błędów w skokach czternastoletnia Rosjanka z pełną determinacją dokończyła swój program dowolny. Ponownie zachwyciła komponentami oraz piruetami z poziomu 4. A od połowy programu nie miała już żadnych skokowych problemów. Wykonała m.in. 3Lz czy kombinacją 3Lo+2T, a także dwa podwójne Axle solo. Jej program dowolny oceniono na 116.23 pkt.

Wice mistrzynią została ubiegłoroczna zwyciężczyni, czyli Julia Lipnitskai. Wynik 111.81 za program dowolny oraz łącznie 165.67 pkt. przyniósł jej awans z miejsca 4. Rozpoczęła od trójkombinacji 2A+3T+2T, po czym przeszła do kombinacji z dwoma skokami (2A+3T). Jej 3 Lutz czy 3 Rittberger spotkał się z uznaniem sędziów i aż dziwne, że w 3 Flipia Julia dwa razy wykonała go z błędnej krawędzi. Jej legendarne już piruety przyniosły jej poziom 4, a sekwencja kroków poziom 3.

Anna Pogorilaya (RUS) w prawdzie spadła z miejsca drugiego na trzecie, ale w swym debiucie na MŚJ brązowy medal to również nie lada wyczyn. Jej program dowolny zawierał dwa piruety z poziomy 4, skok do piruetu oraz sekwencję kroków z poziomy 3, a także ładnego 3Lz, czy 3 Salchowa. Za program dowolny uzbierała 106.34 i z widoczną stratą do liderek zawody zakończyła z wynkiem160.32 pkt.

Reprezentantki Stanów Zjednoczonych nie obroniły medalowych pozycji. Przy silnych Rosjankach, liczne błędy w ich programach uplasowały je tuż za podium. Smatha Cesario z notą 154.55 zajęła miejsce czwarte, a Courtney Hicks z wynikiem 152.92 - piąte.

Po zawodniczkach z Rosji i Stanów Zjednoczonych miejsca w pierwszej dziesiątce zajmowały Kanadyjki na przemian z zawodniczkami z Japonii. Szóstą jest Gabrielle Daleman (CAN), siódmą Satoko Miyahara (JPN), ósmą Alaine Chartrand (CAN), a dziewiątą Rika Hongo (JPN).