wtorek, 26 lutego 2019

Ciąg dalszy klęski urodzaju w Rosji

I jak to teraz będzie z reprezentacją Rosji w kategorii solistek? 

Wydawało się, że grudniowe Mistrzostwa Rosji rozstrzygnęły sprawę, ale po ME okazało się, że nic nie jest przesądzone. Ostatnim sprawdzianem miał być Puchar Rosji, więc niepewne startu na MŚ solistki, wzięły w nich udział. Wygrała Evgenia Medevedeva, ale w ostatnim komunikacie ogłoszono te same nazwiska, które widniały na liście startowej ME. 

Reasumując, kto pojechał do Japonii, dowiemy się dopiero na sesjach treningowych w Saitamie ;).


Jak wiadomo podium na Mistrzostwach Rosji 2019, zajęły solistki - juniorki, które nie mogły jeszcze startować na międzynarodowych zawodach w kategorii seniorów. Dlatego na ME wytypowano kolejne zawodniczki w rankingu, które miały już ukończone 15 lat.

W ten sposób do Mińska pojechały: 4. Stanislava Konstantinova, 5. Alina Zagitova, 6. Sofia Samodurova. Ta ostatnia spisała się najlepiej i wywalczyła Mistrzowski tytuł, tym samym Alina nie obroniła swojego tytułu Mistrzyni Europy i była druga. Stanislava chociaż na końcu zajęła 4 miejsce, to w samym SP była jedenasta. 

Dla  Federacji złoto i srebro było do zaakceptowania (więc Sofia i Alina były pewne swego udziału na MŚ), ale czwarte miejsce z pewnymi zawirowaniami już nie zyskało pochwał. Dlatego zdecydowano się, że dopiero po Pucharze Rosji, federacja podejmie ostateczną decyzję co do obsadzenia wolnego miejsca na MŚ. Przypomnę Rosja ma prawo wystawić: 3 solistki, 3 solistów, 3 pary sportowe i 2 taneczne.

Dodatkowy sprawdzian stał się szansą dla Evgenii Medvedevej (która na Mistrzostwach Rosji była 7.) oraz Elizavety Tuktamyshevej (która nie brała udziału we wcześniejszych zawodach). Stanislava Konstantinova również nie miała zamiaru odpuścić i stanęła do rywalizacji.

I co?
I nic. Lista solistek pozostaje bez zmian.

Bynajmniej nie przez to, że Stanislava Konstantionova, o której miejsce w reprezentacji toczyła się gra, wygrała Puchar... o nie nie. Ostatecznie z 2. SP i 6. FP zajęła 4. lokatę, ale niestabilne formy pozostałych rywalek nie zabrały jej miejsca. Przynajmniej na razie! Bowiem (jak wynika z podejrzliwości zainteresowanych) ta lista jest taka mało wiarygodna ;). Zapewne Federacja myślała, że Puchar bez najmniejszych wątpliwości wyłoni solistkę godną MŚ. A tu nie tak łatwo.

Pomimo, że Puchar Rosji wygrała Evgenia Medvedeva (222.90 pkt.), to nie zdołała w 100% przekonać Federację do swojej formy.

Może to za sprawą popełnienia jednego, acz... kosztownego błędu (upadku) w programie dowolnym i uzyskaniu drugiej oceny zawodów? A może to za sprawą - pomimo najlepszego i bezbłędnego programu krótkiego - zdobycia noty 76.89 pkt. czyli zaledwie o 1.42 pkt. lepszej od wówczas drugiej Stanislavy Konstantinowej? Albo o to, że obecne światowe rekordzistki (Rika Kihira i Alina Zagitova) mają PB ponad 80 pkt.?

Srebrna medalistka Elizaveta Tuktamisheva (221.19 pkt.) nawet z najlepszym FP, jak widać na załączonej liście, również nie dała Federacji jasnego punktu zaczepienia. Gdyby może uzyskała dwa drugie miejsca, ale z dwoma czystymi przejazdami, to kto wie czy nie miałaby już kupionego biletu? A tak to czwarta lokata w SP (z upadkiem przy 3A) i małą dokrętką w jednym z 3 Toeloopów programu dowolnego, budzą niepewność. Na korzyść Elizavety przemawia ten 3Axel programu dowolnego.

I tak oto mając trudne programy i piękne wyniki (w końcu nawet przy łagodniejszym - chociaż w Rosji w to wątpię - ocenianiu niż na zawodach ISU Evgenia i Elizaveta mają noty dające podium na ME, czy 4CC) martwią się o swój marcowy los.

A i cztery kolejne zawodniczki złamały granice 200 pkt.


A może jeszcze chodzi o inne łyżwiarskie "parametry", albo wszystkie naraz... 
Czas pokaże...


4 komentarze :

 1. Ach te moje Rosjanki;-)))))
  Ale tym razem tak króciutko;

  Stasie zawsze miło zobaczyć, ale w starciu z powyższymi "koleżankami" jej umiejętności wypadają bladzitko;-/
  Oczywiście na tle Europejek, a także większości światowych zawodniczek jej umiejętności są imponujące, jednak nie jest to zawodniczka która może zagrozić Rice Kihirze , ale i tak ją lubię i jak pojedzie to też dobrze;-)

  Elizaveta - Lizka, ach zobaczyć jej usmiech i potrójnego axla;-D - no właśnie, z tym axlem, bedącym jej najwiekszym orężem coś sie popsuło;-(((( może już czas ze sceny zejść? Szkoda, ale nie mam serca patrzeć jak sobie obija pośladki;-/

  Evgienia - nie sądziłem że to kiedykolwiek powiem, ale miło było by mi ją zobaczyć w marcu na tafli w Satimie;-OOOO
  Tak-Żenia to urodzony drapieżnik, spragniona krwi rywalek, a w szczególności jednej-Aliny Zagitovej;-O
  Pojedynek tych dwóch arcy rywalek to dopiero widowisko;-DD chociaż niestety mocno podłamałoby to i tak już przeciążona psychike Alinki;-((( Ale cóż, to jest sport, one rywalizuja, my podziwiamy;-))))

  Nudy chyba nie będzie. Mam nadzieję że na tvp sport to pokażą.

  Moim zdaniem wygra Rikak Kihira i bedziemy świadkami u solistek pojedynku już nie Japonia-Rosja, a Rika kontra Rosjanki.
  Ale pożyjemy zobaczymy;-)

  Jeszcze pare tygodni;-/  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie te zawodniczki mają ogromne umiejętności. Wiadomo sport to sport i liczy się "tu i teraz" więc podium może zaskoczyć. Marzy mi się żeby na MŚ wszystkie pojechały czyste programy, na miarę swoich możliwości, wówczas mielibyśmy prawdziwe MISTRZOSTWA :) i więcej emocji niż w przypadku "rywalizacji na liczbę błędów/upadków".

   Jak już wiadomo na MŚ pojedzie Evgenia, więc jej "walka" z Aliną - może bardziej podsycana w mediach niż w ma to miejsce w rzeczywistości, chociaż poznając charakterek Evgenii z K&C to nie tak bardzo się mylą ;) - na pewno będzie zaciekła, tylko że parafrazując powiedzenie "gdzie dwie się biją tam Rika korzysta" nie okazało się dla nich zgubne.

   Usuń
  2. Tak, ale można też powiedzieć że Rika pcha sie między młot a kowadło, a i to do najbezpieczniejszych nie należy;-OOOO

   Cóż, to wielki cios dla Stanislavy, ale u Rosjan nie ma miejsca dla słabych. Achhhhhhhh ;-/

   Elizka również rozczarowana, wręcz wściekła pewnie, bo ona także podobnie jak Evgienia mam mentalność królowej/zwyciężczyni, ale to takie moje odczucia.

   Jeszcze pare dni;-))))
   Paredziesiąt dokładnie;-(((((((((((((((((((((((((((

   Ps. A jak oceniasz jazdę Evgieni pod okiem Orsera?

   Usuń
  3. Zmianę u Evgenii oceniam na plus :).

   Eteri z tych młodziutkich zawodniczek wydobywa wrażliwość, rozwija je tanecznie, buduje im bardzo bogate programy, które urzekają, zachwycają, imponują itp. ... I to jest piękne i potrzebne.

   Jednak nowy trener Evgenii, nauczył ją, że siła przekazu już tkwi w niej, a nie tylko w wyuczonych ozdobnikach. Teraz Evgenia (przy nadal wspaniałych komponentach) jest dojrzalsza.

   Lubiłam i poprzedni SP i nowy (bo to Tosca). Czekam jeszcze, żeby w programie dowolnym się jeszcze bardziej odnalazła ;)

   Chyba, że to jest jej nowa maniera. W czasie prezentacji zawodniczek za każdym razem jak ją widziałam to byłą poważna i zero uśmiechu :)

   Usuń

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.